Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče mířící na Slovensko čekají kolony kvůli stavbě kruhového objezdu

  13:05aktualizováno  13:05
Dopravu na jednom z hlavních tahů ze Zlínského kraje na Slovensko komplikují úpravy křižovatky v Horní Lidči. U kostela svatého Václava začali po Velikonocích silničáři s budováním kruhového objezdu. Práce potrvají až do konce prázdnin. Řidiči musí počítat s mnohaminutovým zdržením.

Křižovatka u kostela svatého Václava v Horní Lidči, kterou čeká rekonstrukce. | foto: Viktor Chrást, 5plus2.cz

Kruhový objezd nahradí současnou nevyhovující a velmi vytíženou křižovatku ve tvaru písmene T, v níž se stýkají dvě frekventované silnice první třídy. Jde o hlavní tahy I/57 a I/49 směřující z Valašska na Slovensko.

Až do konce letních prázdnin, kdy má rekonstrukce skončit, se řidiči budou muset obrnit trpělivostí. Na příjezdu do obce od Vsetína, Valašských Klobouk i Střelné se o řízení provozu postarají semafory.

„Počítáme, že se tu budou tvořit dlouhé kolony aut. Pokud je to jen trochu možné, prosím řidiče, aby se Horní Lidči v příštích měsících úplně vyhnuli,“ uvedl starosta obce Josef Tkadlec.

Všechna auta mířící ze směru od Střelné na Valašské Klobouky a naopak využijí k průjezdu obcí nové provizorně vybudované cesty kopírující ramena současné křižovatky. V ostatních směrech projedou pouze osobní vozy a autobusy.

Kamiony silničáři odkloní na objízdnou trasu přes Valašské Klobouky, Slavičín, Petrůvku, Horní Lhotu, Zádveřice, Vizovice a Valašskou Polanku.

Tento režim potrvá zhruba do konce května. Poté už se přes Horní Lideč znovu dostanou kamiony ve všech směrech. Nadále ale budou stejně jako osobní auta projíždět stavbou, takže je rozhodně na místě opatrnost.

Obec i silničáři si od rekonstrukce slibují především zvýšení bezpečnosti chodců. „Nemají pořádně kde cestu přecházet. Křižovatka má navíc špatné parametry, nájezdové oblouky jsou úplně rozbité od kamionů,“ poznamenal starosta.

Kruhový objezd nabídne i přechody pro chodce

Kruhový objezd, jehož vybudování přijde na 15 milionů korun, má mít průměr 40 metrů. Jeho součástí bude i nové napojení cesty ve směru k informačnímu centru a hřbitovu.

U ústí všech čtyř jeho ramen vzniknou přechody, které nahradí dosavadní jediný, navíc špatně umístěný.

Kruhová křižovatka také zpomalí projíždějící auta. „Především ze směru od Valašských Klobouk jezdí řidiči nepřiměřeně rychle, hlavně v noci,“ upozornil už před časem šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Stavbu chtěli přitom silničáři zahájit už loni v červnu. Kvůli změnám ve vedení firmy, která vyhrála výběrové řízení, však museli práce odložit. Později se do křižovatky chtěli pustit na podzim (více zde), od toho ale raději ustoupili kvůli obavám z nepřízně počasí.

„Nechtěli jsme centrum obce nechávat rozkopané přes celou zimu,“ objasnil Chudárek.

Na vznik objezdu následně obec naváže vybudováním nových chodníků a parkovišť v jeho nejbližším okolí. Pojmout by měla necelých 40 aut. „Ve druhé polovině roku počítáme i se založením nových trávníků a výsadbou stromů,“ potvrdil Tkadlec.

Už od loňska je v Horní Lidči hezčí odpočinková zóna s lavičkami a zelení poblíž zdravotního střediska. Střed obce obohatila i parkoviště, chodníky, výměnu má za sebou veřejné osvětlení. Nový je i přechod poblíž vlakového nádraží.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz