Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala kontrola skladů ve Vrběticích, už odjel první kamion s municí

  9:39aktualizováno  17:17
Policisté v pondělí začali vyskladňovat munici a zbraně z první budovy v areálu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. Po důkladné kontrole odvezli hned navečer zástupci firmy Excalibur Army materiál k novému majiteli.

První kamion s vyskladněnou municí firmy Excalibur Army vyjel v pondělí 2. února z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. | foto: Dalibor GlückČTK

Vyskladňování celého areálu, v němž loni vybuchly dva sklady, potrvá několik měsíců (více zde). Speciální skupinu kontrolorů totiž čeká postupné otevření 27 budov naplněných municí a nebezpečným materiálem.

Začali skladem, který měla pronajatý společnost Excalibur Army, která obchoduje s dělostřeleckou a pěchotní municí. Množství vyskladněné munice ani kam bude odvezena, mluvčí firmy Andrej Čírtek neuvedl.

Fotogalerie

Řekl pouze, že nejde o munici pro obnovený armádní sklad v Květné na Svitavsku, ale je určena pro zákazníka a přeprava je v režii Excalibur Army.

Reportérka MF DNES z místa hlásila, že kamion přepravní firmy vjel do muničního areálu v pondělí po poledni. A úderem sedmnácté hodiny zkontrolovanou munici firmy Excalibur Army odvezl.

„Začali jsme u skladů, které jsou nejdál od epicentra. Vyskladňujeme výzbrojní materiál,“ řekl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Soukromé firmy, kterým materiál patří, zajišťují i jeho odvoz. „Materiál je už prodaný nebo putuje do meziskladů nebo jiným vlastníkům,“ dodal.

Podle něj byli také informováni zástupci dotčených obcí a krajů.

„Pokud otevřeme nějaký sklad, budeme se snažit jej celý vyskladnit, abychom se tam nemuseli vracet a nevznikla časová prodleva či technické problémy. Ale budeme i přeskakovat z firmy na firmu, podle toho, zda je materiál prodaný a umožňuje to  vyskladňování. Máme harmonogram, praxe ukáže, jestli budeme rychlejší nebo pomalejší. Usnesení vlády řeší problematiku do 20. června 2015, můj osobní názor je, že se bavíme i o druhé polovině roku,“ řekl Tkadleček.

Nejrizikovější sklady čekají kontrolory později

Policie již dříve uvedla, že bude fyzicky kontrolovat vše, co se ve skladech nachází. „Největší problémy očekáváme, až se dostaneme do skladů, které byly evidentně zasaženy tlakovou vlnou, poškozeny odlétávajícími fragmenty a jsou blízko epicentra. Tam bude riziko velké,“ řekl Tkadleček.

K vyskladnění byly vytvořeny tři skupiny po 30 až 40 členech policie, hasičů i armády. Z bezpečnostních důvodů bude vždy pracovat jen jedna. „Lidé budou pracovat uvnitř objektu, v jeho blízkosti nebo při převážení na překladiště a nakládání,“ uvedl ředitel.

Týmy se vystřídají, podle Tkadlečka budou pracovat i o víkendech. Vyskladňování nezkomplikovalo ani sněžení, byť o víkendu napadlo ve Vrběticích asi 15 centimetrů sněhu. Kvůli sněhu však nelze pokračovat v plošném čištění areálu od munice.

Při převozu munice musí být podle Tkadlečka splněny zákonné a bezpečnostní standardy. Platí stejně, když bude munici vyvážet soukromá firma i složky integrovaného záchranného systému. „Pokud vyskladňuje materiál soukromá firma, jde odpovědnost za ní, pokud materiál vyváží IZS, jde odpovědnost za těmito složkami a za státem,“ uvedl.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, jež si sklady pronajímají, část munice odvezou zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Uzavřena zůstává silnice mezi Haluzicemi a Lipovou.

Autoři: , ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Najdete na iDNES.cz