VZPOMÍNKA. Klub zažil svou zatím nejúspěšnější éru pod názvem 1. FC Synot....

VZPOMÍNKA. Klub zažil svou zatím nejúspěšnější éru pod názvem 1. FC Synot. Firmu, která byla dřívějším majitelem klubu, stále připomíná nápis ze sedaček na jedné z tribun. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Stadion v Hradišti se dočká oprav, zaručil se za ně i majitel klubu

  • 4
Rekonstrukce za více než sto milionů korun se přece jen dočká fotbalový stadion v Uherském Hradišti. Velké úpravy jsou nutné ke spolupořádání mistrovství Evropy do 21 let v příštím roce. Za 30 milionů však zatím ručí majitel klubu Zdeněk Zemek.

Nový vstupenkový systém, který urychlí příchod do areálu. Důstojnější a rozšířené toalety. Velkoplošná obrazovka.

To jsou nejzásadnější změny, které na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti už za pár měsíců pocítí všichni příznivci prvoligového Slovácka.

Na stadionu však bude úprav mnohem víc. Rekonstrukce jedenáct let staré arény je totiž nezbytnou podmínkou pro spolupořádání mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, které se v Hradišti, Olomouci a v Praze na Letné a v Edenu uskuteční příští rok v červnu.

A ačkoliv financování celé přestavby bylo dlouho nejasné (více čtěte zde), v úterý úpravy celkem za 139 milionů korun oficiálně odstartovaly.

„Stavební firma si právě převzala stadion,“ oznámil ředitel fotbalového Slovácka Vladimír Krejčí.

Kde seženou zbylých 30 milionů?

Velkou část nákladů pokryje dotace z Ministerstva školství určená na reprezentaci, deset milionů přidala hradišťská radnice, která je majitelem stadionu, menší příspěvek poputuje i od Zlínského kraje.

„Stále však existuje asi třicetimilionový schodek, který je zatím v režii majitele našeho klubu,“ upozornil ředitel Krejčí, že se za rekonstrukci významně postavil místní významný podnikatel Zdeněk Zemek.

OBRAZEM: Prohlídka stadionu v Uherském Hradišti

„Je to však hodně krizové řešení. Musíme hledat další zdroje, požádáme všechny zúčastněné o přehodnocení jejich podílů, abychom na investiční výstavbu nemuseli čerpat ze zdrojů, které používáme na činnost mládeže,“ poznamenal Krejčí.

Veřejnou soutěží stavebních firem se přitom podařilo stlačit cenu za rekonstrukci ze 128,6 milionů korun, s níž počítal projekt, na 115 milionů.

Protože však investorem přestavby stadionu kvůli výhodnějším dotačním podmínkám není město, ale občanské sdružení 1. FC Slovácko, je potřeba za stavbu zaplatit DPH, které činí právě zhruba 30 milionů korun.

„Desetimilionový příspěvek radnice na rekonstrukci už z tohoto rozpočtu zvýšit nemůžeme. I když se fotbalu snažíme maximálně pomáhat, je spousta dalších záležitostí, které v Hradišti potřebují naši podporu,“ řekl místostarosta města Stanislav Blaha.

Opravy budou vrcholit v zimě

Největší část rekonstrukce by se měla odehrát v listopadu, prosinci, lednu a únoru, aby nezasáhla do ligové sezony fotbalistů Slovácka.

„Kvůli tomu jsme už v předstihu požádali o to, abychom teď první dva zápasy odehráli doma a podzim naopak zakončili dvakrát venku,“ doplnil ředitel klubu Krejčí.

Poté těžká technika zlikviduje současný dosluhující trávník i celý systém vyhřívání.

„Nová tráva bude mít pod sebou efektivnější a ekonomičtější vytápění,“ uvedl Krejčí.

Kromě už zmíněných služeb pro diváky čekají stadion především úpravy, které pocítí čestní hosté a média.

„Na ty klade Evropská fotbalová unie při pořádání šampionátu největší nároky,“ potvrdil ředitel Slovácka.

Pod střechou hlavní tribuny tak vyroste lóže pro VIP hosty, změny čekají i novinářská místa. Kapacita hlediště kvůli tomu o něco klesne, na 8 000 míst.

Výrazného zkvalitnění se rovněž dočká bezpečnostní kamerový systém. Do útrob kratší „jižní“ tribuny by se pak měly přestěhovat klubové kanceláře a šatny mládežnických týmů.