Kvůli šikaně přeřadilo vedení zlínské městské policie velitele směny Antonína Prokeše na pozici běžného okrskového strážníka. Ilustrační snímek.

Kvůli šikaně přeřadilo vedení zlínské městské policie velitele směny Antonína Prokeše na pozici běžného okrskového strážníka. Ilustrační snímek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

ČSSD ve Zlíně nasadila bývalého strážníka, který šikanoval podřízené

  • 17
Zlínská ČSSD nasadila do komunálních voleb bývalého velitele městských strážníků, který byl potrestaný za hrubé a arogantní chování k podřízeným. Zástupci sociální demokracie tvrdí, že o tom nevěděli.

Jejich plakáty, billboardy a reklamy se sloganem Drtíme lotry visí v celém městě. O pozici na radnici přitom za zlínskou ČSSD bojuje současný středoškolský pedagog a bývalý velitel směny městské policie Antonín Prokeš.

Muž, který byl potrestaný za šikanu na pracovišti. Po Martinu Janečkovi a Josefu Kapušňákovi je to třetí sociální demokrat, který má potíže se zákonem.

„O tom nic nevím, překvapuje mě to,“ reagoval lídr ČSSD František Drtil. „Vnímám ho jako nápaditého kreativního člověka. Ale určitě se ho na to zeptám,“ slíbil.

Osmatřicetiletý Prokeš od městské policie odešel před měsícem po patnácti letech. Několik let byl ve vedoucí pozici, řídil odbory a před lety se dokonce ucházel o místo ředitele.

Jeho nadřízení i kolegové ho hodnotili jako pracovitého a odborně velmi schopného člověka.

Vulgární napadání žen

Podle informací, které má MF DNES k dispozici, se na něj ale před rokem nashromáždily stížnosti od několika jeho podřízených.

Ženy si stěžovaly na to, že je k nim dlouhodobě arogantní, povýšený, vulgární a hrubý. Často jim mimo jiné opakoval, že jsou neschopné a nic neumí.

Neustále se podle výpovědí, které má redakce k dispozici, opakovaly jeho opovržlivé poznámky a útoky, zesměšňování a ponižování před kolektivem a znevýhodňování žen vůči mužům.

„Řval na mě, že jsem úplně vymaštěná kráva, a hrubě mě odstrčil. Po tomto napadení jsem byla naprosto psychicky vyvedená z míry a nemohla jsem se soustředit na své povinnosti,“ vypověděla například jedna ze strážnic.

Prokeš kromě toho ženy obtěžoval telefonáty i v době jejich pracovního volna, když byly na neschopence.

„Jeho chování na pracovišti probíhalo standardně jen do doby, kdy tam byl někdo z vedení. Pak se začal chovat naprosto nekontrolovatelně,“ popsala další z obětí.

Přeřadili ho na okrskového strážníka

Psychický nátlak byl tak velký, že některé ze strážnic zvažovaly změnu zaměstnání. Po podání stížnosti dvě z nich z obavy před dalšími potížemi skutečně odešly.

Podle Prokeše se ale nic takového nestalo. „Myslím, že si to vymyslely. Není to pravda,“ ohradil se.

Stížnost ale prošetřila nezávislá inspekce, která vyslechla další svědky a výpovědi jednoznačně potvrdila. Magistrát pak rozhodl o Prokešově potrestání a vedení policie ho sesadilo z funkce velitele směny na pozici řadového strážníka v malenovickém okrsku.

„Pro nás je to uzavřená záležitost,“ prohlásil ředitel městské policie Milan Kladníček.

Šikanu na pracovišti ale potvrdil. „Tehdy to mělo dopad na psychickou i pracovní pohodu strážníků. Proto bylo nutné tohoto člověka přeřadit na místo, kde nemohl velet,“ konstatoval Kladníček.

Nevyřešené fyzické napadení

Problémy s podřízenými ale podle všeho nebyly jediné, které Prokeš měl. V minulosti proti němu bylo dokonce vedeno oficiální trestní řízení.

Oznámení kvůli fyzickému napadení na něj podal známý zlínský automobilový závodník Antonín Tlusťák. Zastal se totiž manželky, kterou měl Prokeš kvůli pokutě za parkování bezdůvodně zadržet.

„Praštil se mnou o zeď, dal mi ruce dozadu a nasadil pouta. Vůbec jsem netušil, co se děje,“ prohlásil závodník.

Na strážnici ho pak měl Prokeš zavřít do místnosti a spoutaného opakovaně udeřit do obličeje. Trestní stíhání ale vyšetřovatel státní policie nakonec odložil.

Před měsícem Prokeš od policie na vlastní žádost odešel a začal učit na soukromé střední škole. Pro sociální demokracii vede skupinu, která zpracovává program bezpečnosti ve Zlíně.