Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Radhošť, dominantu Beskyd, turisty lanovka nevyveze, vadila ekologům

  16:30aktualizováno  16:30
Až na vrchol Radhoště měla vést z Dolní Bečvy lanovka. Plány, jak do Beskyd přilákat turisty, narazily na odpor ochránců přírody. Lanovka se stavět nebude.

Dřevěná kaple sv. Cyrila na Radhošti. | foto: Milan Faja

Za pouhých dvacet minut po příchodu do údolí Dolní Rozpité se už turista mohl rozhlížet po krajině z Radhoště. Přesně tak dlouho měla trvat cesta lanovkou na vrchol sedmé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd.

Smělý plán, o němž se mluvilo desítky let, zůstane jen na papíře. Proti stavbě lanovky se postavili především ochránci přírody. Obec Dolní Bečva už nápad vzdala a v poslední verzi územního plánu s ním vůbec nepočítá.

„Je to škoda. O projektu se mluvilo možná 30 let. Přímé spojení s vrcholem Radhoště by jistě vyvolalo zájem turistů, o což ale ochránci nemají zájem,“ je přesvědčen starosta Dolní Bečvy Pavel Mana.

Ve hře byly dokonce dvě varianty. V první z nich se zvažovalo, že by sedačková lanovka vedla z údolí Dolní Rozpité přímo na vrcholek Radhoště. Podle další varianty by končila na Kamenném, odkud by lidé přestupovali na kabinovou lanovou dráhu, která by je vyvezla až nahoru.

„Cesta na Radhošť by díky lanovce z Dolní Bečvy mohla trvat pouhých dvacet minut,“ potvrdil už před časem rožnovský podnikatel Petr Světlík.

Nahoru už vede lanovka z Trojanovic

Původní snahy obce však dlouhodobě narážely na nesouhlasné stanovisko ochránců přírody.

Představitelé CHKO Beskydy, na jejímž území by se dráha nacházela, argumentují posudky, které zpracovávali odborníci akreditovaní ministerstvem životního prostředí.

Proč se nebude lanovka na Radhošť stavět

  • Bez propojení se sjezdovkou nemá smysl, na Radhošti je ale potíž s vodou.
  • Na hřebenu není téměř žádné zázemí pro turisty.
  • Místo je dobře dostupné díky lanovce z Trojanovic a na Radhošť také lidé rádi chodí pěšky z nedalekých Pusteven, kam dojedou autem.

„K výstavbě lanovky se stavěli negativně, proto jsme souhlas s jejím vznikem nemohli vydat ani my,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Důvodů, proč nemá výstavba lanovky smysl, je podle ochranářů hned několik.

„Bez propojení se sjezdovkou nemá smysl, na Radhošti je ale potíž s vodou. Na hřebenu není ani téměř žádné zázemí pro turisty,“ vypočítal Jaskula.

Místo je navíc dobře dostupné díky lanovce z Trojanovic ležících pod opačnou stranou hřebene. Lidé na Radhošť rádi vyrážejí také pěšky z nedalekých Pusteven, kam se dá bez potíží dostat autem.

„Turista, který by lanovkou vyjel na Radhošť a chtěl by se projít po hřebeni, stejně nemá prakticky jinou možnost než zamířit právě k Pustevnám,“ doplnil Jaskula.

V Dolní Bečvě by uvítali aspoň lanovku se svahem

Naopak hrozba kácení, jež stavbu lanovek a sjezdovek doprovází, se v případě Radhoště jeví jako lichá. Na vrchol totiž vede široký průsek, který byl původně osazen stožáry vysokého napětí. Poté, co se kabely zapustily pod zem, zůstává volný.

„Pokud se změní náhled ochranářů, kteří někdy vnímají turisty v horách jako škodnou, třeba se ještě něco změní. Lanovka by rozhodně znamenala i nové pracovní příležitosti,“ uvedl Mana.

Do budoucna by v Dolní Bečvě stáli alespoň o zbudování sedačkové lanovky z údolí Dolní Rozpité na vrch Kamenné. Měřila by zhruba půl kilometru a sousedil by s ní i lyžařský svah. Územní plán počítá i s výstavbou záchytného parkoviště u průtahu obcí.

„Aktuálně ale preferujeme jiné věci, například zateplení budov nebo prodloužení splaškové kanalizace. Pokud by se však našel soukromý investor, určitě mu nebudeme v záměru bránit,“ uzavřel starosta.

Otázkou zůstává, zda by se právě v Beskydech někdo do podobně riskantního podniku, který by mohl přijít na desítky milionů korun, vůbec pustil. Poslední mírné zimy s nedostatkem sněhu podnikatele od výstavby nových ski areálů spíše odrazují.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Ve Zlíně vznikne urgentní příjem. Skončí váhání, kam s akutním problémem

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Zlínská Baťova nemocnice upraví úrazovku na nový urgentní příjem. Pro pacienty to bude znatelná a pravděpodobně...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Za smrt dívek při rallye v Lopeníku hrozí obžaloba i organizátorům

Tragická nehoda závodního vozu na RallyShow Uherský Brod 2012.

Pět lidí navrhli napodruhé obžalovat policisté vyšetřující smrt čtyř dívek při nehodě závodního auta na rallye v...

Najdete na iDNES.cz