Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Radhošť, dominantu Beskyd, turisty lanovka nevyveze, vadila ekologům

  16:30aktualizováno  16:30
Až na vrchol Radhoště měla vést z Dolní Bečvy lanovka. Plány, jak do Beskyd přilákat turisty, narazily na odpor ochránců přírody. Lanovka se stavět nebude.

Dřevěná kaple sv. Cyrila na Radhošti. | foto: Milan Faja

Za pouhých dvacet minut po příchodu do údolí Dolní Rozpité se už turista mohl rozhlížet po krajině z Radhoště. Přesně tak dlouho měla trvat cesta lanovkou na vrchol sedmé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd.

Smělý plán, o němž se mluvilo desítky let, zůstane jen na papíře. Proti stavbě lanovky se postavili především ochránci přírody. Obec Dolní Bečva už nápad vzdala a v poslední verzi územního plánu s ním vůbec nepočítá.

„Je to škoda. O projektu se mluvilo možná 30 let. Přímé spojení s vrcholem Radhoště by jistě vyvolalo zájem turistů, o což ale ochránci nemají zájem,“ je přesvědčen starosta Dolní Bečvy Pavel Mana.

Ve hře byly dokonce dvě varianty. V první z nich se zvažovalo, že by sedačková lanovka vedla z údolí Dolní Rozpité přímo na vrcholek Radhoště. Podle další varianty by končila na Kamenném, odkud by lidé přestupovali na kabinovou lanovou dráhu, která by je vyvezla až nahoru.

„Cesta na Radhošť by díky lanovce z Dolní Bečvy mohla trvat pouhých dvacet minut,“ potvrdil už před časem rožnovský podnikatel Petr Světlík.

Nahoru už vede lanovka z Trojanovic

Původní snahy obce však dlouhodobě narážely na nesouhlasné stanovisko ochránců přírody.

Představitelé CHKO Beskydy, na jejímž území by se dráha nacházela, argumentují posudky, které zpracovávali odborníci akreditovaní ministerstvem životního prostředí.

Proč se nebude lanovka na Radhošť stavět

  • Bez propojení se sjezdovkou nemá smysl, na Radhošti je ale potíž s vodou.
  • Na hřebenu není téměř žádné zázemí pro turisty.
  • Místo je dobře dostupné díky lanovce z Trojanovic a na Radhošť také lidé rádi chodí pěšky z nedalekých Pusteven, kam dojedou autem.

„K výstavbě lanovky se stavěli negativně, proto jsme souhlas s jejím vznikem nemohli vydat ani my,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Důvodů, proč nemá výstavba lanovky smysl, je podle ochranářů hned několik.

„Bez propojení se sjezdovkou nemá smysl, na Radhošti je ale potíž s vodou. Na hřebenu není ani téměř žádné zázemí pro turisty,“ vypočítal Jaskula.

Místo je navíc dobře dostupné díky lanovce z Trojanovic ležících pod opačnou stranou hřebene. Lidé na Radhošť rádi vyrážejí také pěšky z nedalekých Pusteven, kam se dá bez potíží dostat autem.

„Turista, který by lanovkou vyjel na Radhošť a chtěl by se projít po hřebeni, stejně nemá prakticky jinou možnost než zamířit právě k Pustevnám,“ doplnil Jaskula.

V Dolní Bečvě by uvítali aspoň lanovku se svahem

Naopak hrozba kácení, jež stavbu lanovek a sjezdovek doprovází, se v případě Radhoště jeví jako lichá. Na vrchol totiž vede široký průsek, který byl původně osazen stožáry vysokého napětí. Poté, co se kabely zapustily pod zem, zůstává volný.

„Pokud se změní náhled ochranářů, kteří někdy vnímají turisty v horách jako škodnou, třeba se ještě něco změní. Lanovka by rozhodně znamenala i nové pracovní příležitosti,“ uvedl Mana.

Do budoucna by v Dolní Bečvě stáli alespoň o zbudování sedačkové lanovky z údolí Dolní Rozpité na vrch Kamenné. Měřila by zhruba půl kilometru a sousedil by s ní i lyžařský svah. Územní plán počítá i s výstavbou záchytného parkoviště u průtahu obcí.

„Aktuálně ale preferujeme jiné věci, například zateplení budov nebo prodloužení splaškové kanalizace. Pokud by se však našel soukromý investor, určitě mu nebudeme v záměru bránit,“ uzavřel starosta.

Otázkou zůstává, zda by se právě v Beskydech někdo do podobně riskantního podniku, který by mohl přijít na desítky milionů korun, vůbec pustil. Poslední mírné zimy s nedostatkem sněhu podnikatele od výstavby nových ski areálů spíše odrazují.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Najdete na iDNES.cz