Doprava může za polovinu celkového znečištění vzduchu.

Doprava může za polovinu celkového znečištění vzduchu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lepší se, ale pomalu. Vzduch ve Zlínském kraji zůstává plný nečistot

  • 3
Čistější než dřív je ovzduší ve Zlínském kraji. Dílem je to díky počasí, zároveň ale klesá průmyslové znečištění. Výměna kotlů za ekologické se v hodnocení roku 2015 ještě neprojevila.

Loňské výsledky byly dobré a letošní nemusí být o nic horší. Vzduch, který dýchají lidé ve Zlínském kraji se pomalu, ale jistě čistí. Dílem je to díky dobrému počasí, mírná zima znamenala krátkou topnou sezonu a vítr či déšť – nebo alespoň mrholení – snižovaly množství drobného prachu.

Zároveň ale klesá i množství škodlivin, které vypouštějí podniky. „Loňský rok byl velmi dobrý, vlastně nejlepší za poslední dobu. Smogovou situaci jsme ve Zlínském kraji vyhlásili jen jednou a měřicí stanice neukazovaly překročení limitů znečištění,“ potvrdil vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického institutu v Brně Robert Skeřil.

Povolenou hranici nepřekonávala ani stanice v Uherském Hradišti, která je umístěná v blízkosti rušné křižovatky a zvýšené emise hlásila v posledních 10 letech téměř pravidelně. „I letos to zatím vypadá velmi dobře, pokud nepřijde dlouhodobá inverze, může být výsledek podobný. Dá se říci, že se Zlínský kraj rok od roku mírně zlepšuje,“ dodal Skeřil.

Lepší ale ještě neznamená dobrý. Podle hydrometeorologů jsme předloni patřili k pěti nejvíce znečištěným krajům v zemi, loňské výsledky nás tak sice posunuly výš, ke špici je ale stále daleko. Jejich pozorování se prakticky kryje s informacemi sdružení Arnika, které porovnává největší průmyslové znečišťovatele v zemi.

Firmy investují, aby vypouštěly méně škodlivin

Na základě údajů o vypouštěných látkách, které firmy samy hlásí státu, je Zlínský kraj aktuálně pátý nejvíce znečištěný v zemi. „Za poslední dva tři roky ale udělal velký posun. Býval třetí nejhorší,“ zhodnotil Jindřich Petrlík z Arniky. Důvodem byl skokový nárůst malých podniků, především laminátoven, které produkovaly rakovinotvorný styren. V kraji fungují dál, množství emisí ale výrazně snížily.

Z těchto údajů vyplývá, že vůbec nejvíce látek, které způsobují rakovinu nebo u kterých není takové nebezpečí vyloučené, produkovala v loňském roce společnost L. A. S. T. v Tečovicích.

Výrobce sklolaminátu předběhl i největší chemičku v kraji, valašskomeziříčskou Dezu, která má násobně větší provoz. Jako jeden ze tří podniků z kraje se objevuje také v desítce největších znečišťovatelů v rámci republiky, společně s Dezou. Navíc množství škodlivin, které vyprodukoval, oproti předchozímu roku stouplo.

Vyjádření firmy se získat nepodařilo, jednatel Roman Heinrich nebyl k zastižení a nereagoval ani na e-mail, předaný prostřednictvím asistentky.

Arnika shromažďuje údaje v celkem 18 kolonkách, zvlášť uvádí firmy, které produkují karcinogeny, mutageny či skleníkové plyny. V kategorii rakovinotvorné látky skončila na druhém místě Deza, která produkuje benzen.

„Za posledních deset let jsme vynaložili na ekologické investice více než miliardu korun a v současnosti jsme v zabezpečení na technologickém maximu, kterého lze dosáhnout,“ uvedl mluvčí chemičky Jaroslav Obermajer.

Polovinu znečištění vytvoří doprava, třetinu komíny domů

Trojici uzavírá pobočka společnosti Groz-Beckert Czech ve Valašských Kloboukách, která vyrábí jehly do šicích strojů. „Limity dané zákonem plníme. V současné době navíc běží zkušební provoz dvou zařízení, která pracují s látkou, jež nemá podezření na karcinogenitu,“ uvedl za vedení firmy Karel Koss.

Žebříčky největších znečišťovatelů vydává Arnika už 12 let, poslední dva roky je nabízí přehledně sestavené po jednotlivých krajích a v mapě. „Lidé se z nich dozvědí, jak je na tom právě ta oblast, která je zajímá, mohou se ptát a vyvíjet tlak na úřady či samotné firmy,“ řekl Petrlík. Celkem sledují 1 770 firem v zemi.

Významnější než znečištění z výrobních provozů je však doprava, které patří celých 50 procent. Dalších 30 procent vypouštějí obyvatelé z komínů a teplárny.

„Nejčastěji překročenou škodlivinou na území republiky je v současnosti rakovinotvorný benzo(a)pyren, který produkují právě lokální topeniště,“ potvrdil Skeřil.

V hodnocení za rok 2015 se ještě nestačily promítnout dotace na výměnu nejstarších, a tedy nejvíce škodlivých kotlů v domácnostech. Nabíhat bude postupně v příštích letech. Menší, přesto ne zanedbatelnou roli ve znečištění hraje i dálkový přenos z Moravskoslezského kraje, potažmo z Polska.