Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dejte jasná pravidla a skončíme s blokádou, navrhli aktivisté v Holešově

  11:56aktualizováno  11:56
Aktivisté kolem průmyslové zóny v Holešově vyzvali zastupitele Zlínského kraje, aby jasně stanovili pravidla pro budoucí investory v areálu. Slibují za to ukončení plošné blokády. Vedení zóny však oponuje, že vše je ošetřeno.

Naprostá většina průmyslové zóny v Holešově zeje prázdnotou, mezi investory je o ni mizivý zájem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jasně stanovte, kdo může v holešovské zóně stavět a kdo ne. My pak nebudeme muset vstupovat do správních řízení a investoři budou moci stavět v zóně bez průtahů. To požadují po krajských zastupitelích členové spolku Za zdravé a krásné Holešovsko.

Chtějí po kraji, aby dodržel svůj původní závazek, že v průmyslovém areálu budou pouze provozy takzvané lehké výroby. Tedy takové firmy, které svou činností neohrozí zdroj pitné vody, nad nímž se zóna rozkládá.

„Krajská územně plánovací dokumentace konstatuje, že plocha průmyslové zóny je vymezena pro výrobu bez dalšího omezení,“ sdělil předseda spolku Zdeněk Krajcar. Obává se, aby nebyla ohrožena kvalita pitné vody, a požaduje stanovení jasných pravidel - například vyloučení gumárenské výroby.

Regulace už existují

Podle krajského radního Ivana Mařáka, jenž je zodpovědný za životní prostředí i územní plánování, je však současný stav uspokojivý. „Regulace, kdo může do zóny, samozřejmě existují. Jsou obsaženy v územním plánu Holešova,“ uvedl.

Aktivisté ovšem upozornili na fakt, že holešovský územní plán byl v rozporu s nadřazenou krajskou dokumentací - Zásadami územního rozvoje (ZÚR).

Podle informací z holešovské radnice se aktuálně situace změnila. „K 19. březnu začal platit nový územní plán. Podmínky pro využití průmyslové zóny jsou v něm stanoveny tak, že jsou v souladu s krajskými ZÚR,“ uvedla mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

V dokumentu se tvrdí, že mezi nepřípustné využití zóny patří „činnosti, které mohou ohrozit podzemní a povrchové vody“. Jaké to jsou, upravuje zákon - vylučuje například servisy, čerpací stanice a další stavby, kde se manipuluje s látkami, jež mohou ohrozit povrchové či podzemní vody.

„Myslím, že tento zákon dostatečně ošetřuje, aby v zóně nebyla žádná konfliktní výroba,“ zmínil Libor Karásek, ředitel firmy Industry Servis ZK, která areál spravuje.

Spolek Za zdravé a krásné Holešovsko ale upozorňuje, že přesnější výklad zákona je možno zkoumat až prostřednictvím dlouhotrvajících správních řízení či prostřednictvím rozhodnutí soudu, což trvá roky.

„Nerozumíme, proč zodpovědní politici nevytvoří předpoklady pro urychlení. Nic jim nebrání v tom, aby stanovili jasná pravidla v územně plánovací dokumentaci,“ poukázal Krajcar.

Ten navrhuje vytvořit pracovní skupinu ze zástupců kraje, města i spolků, která by situaci kolem zóny vyřešila.

Je ale jasné, že urovnat napjaté vztahy mezi oběma stranami bude těžké. „Z některých aktivit těchto spolků mám dojem, že jim nejde o nic jiného než zónu zlikvidovat. Vždyť v ochranném pásmu leží celý Holešov, ale jim vadí jen ty záměry, které se týkají zóny. Projekty mimo zónu nijak nenapadají,“ postěžoval si radní Mařák.

Spolky naposledy rozporovaly záměr developerské firmy Panattoni, která chce v zóně postavit dvě výrobní haly a ty následně nabídnout investorům. Kritikům vadilo, že nikdo neví, jaká výroba v nich vlastně bude.

„I kdyby tyto dvě půlkilometrové haly měly vzniknout kdekoliv jinde ve městě, tak bychom je nemohli ponechat bez povšimnutí. Správní řízení jsou prozatím jediným nástrojem, jak podobné mamutí záměry můžeme pozitivně ovlivnit,“ hájil se Zdeněk Krajcar.

Průtahy investory odradí

Zastánci rozvoje zóny naproti tomu poukazují, že průtahy mohou potenciální investory odradit.

„Nevidím potíž v tom, že do jednotlivých záměrů vstupují občanská sdružení. Problém je v legislativě a v tom, jak dlouho se tato správní řízení táhnou. V sousedních zemích by to šlo mnohem rychleji,“ řekl Libor Karásek.

Průmyslový areál je skoro prázdný - sídlí zde pouze technologický park a vlastní areál tu postavila firma Pokart. Karásek potvrdil, že v současné době má o zónu zájem několik zajímavých tuzemských společností.

„Jednání ještě nejsou tak daleko, abych mohl uvést podrobnosti. Ale ohledně zaplnění zóny do budoucna jsem optimista,“ dodal ředitel Industry Servis ZK.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz