V bývalé tovární budově budou čtenářům přístupná tři patra. Z hlavního vchodu...

V bývalé tovární budově budou čtenářům přístupná tři patra. Z hlavního vchodu vstoupí přímo do čítárny, v hale bude i automat na vracení knih nebo kavárna. | foto: Luděk Ovesný

Zlínská knihovna mapuje historii 15. budovy Svitu, hledá pamětníky

  • 0
Jak vypadal běžný pracovní den v 15. budově Baťova továrního areálu ve Zlíně? Co v něm zaměstnanci při pracovních směnách prožívali, co měli rádi, nebo naopak nesnášeli? To všechno nyní zajímá jejich nástupce - zaměstnance krajské knihovny, kteří ve stejné budově pracují v současnosti a chystají retrospektivní výstavu.

„Hledáme někdejší pracovníky, kteří by nám vyprávěli příběhy, případně i půjčili fotografie z té doby,“ uvedla Světlana Divilková, mluvčí Krajské knihovny Františka Bartoše.

Knihovna se do 15. budovy nastěhovala před rokem a na začátek října chystá retrospektivní výstavu, která zmapuje její historii.

Fotografie se dochovaly ve státním archivu v Klečůvce, mnohem více jich ale je v rodinných archivech.

„Prosíme pamětníky, aby zapátrali doma a fotografie nám na výstavu zapůjčili. Originály pak majitelům vrátíme,“ ujistila Divilková.

Chystají i speciální historické prohlídky

Výstava bude mít vernisáž během celostátního Týdne knihoven, který letos začíná v pondělí 6. října.

Vzpomínka to však nebude jediná. Knihovna proto shání i příběhy o tom, jak to v 15. budově vypadalo v době, kdy ještě tvořila součást obuvnické výroby.

Šicí dílny v ní byly jak v dobách Baťových závodů, tak i později, během éry socialistického Svitu.

Pamětníci, kteří jsou ochotní podělit se o své vzpomínky, se sejdou ve středu 3. září po 17. hodině v kolektivní studovně knihovny.

„Jejich informace později využijeme při speciálních prohlídkách 15. budovy,“ doplnila Divilková.

14. a 15. budova dnes tvoří zázemí Baťova institutu, v němž sídlí kromě knihovny ještě krajská galerie a Muzeum jihovýchodní Moravy. Po rozsáhlé rekonstrukci za zhruba 900 milionů korun, se veřejnosti otevřel loni na jaře (více čtěte zde).

Nejde však o původní baťovské stavby, ty zničily nálety během druhé světové války. Na jejich místě později vyrostly stavby podle plánu architekta Jiřího Voženílka.