Výstava Kovářovi žáci ve Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Praze | foto: Michal Šula, MAFRA

Výstava připomíná dílo zlínského designéra Kováře, autora Tatry 603

  • 8
Navrhl legendární modely vozů Tatra 603 a Tatra 137 a ve Zlíně založil Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Slavný zlínský designér Zdeněk Kovář na ní pak jako pedagog pomáhal růst řadě dalších uznávaných autorů. Před rokem se škola po půlstoletí existence přestěhovala do Prahy, kde také nyní novou výstavou připomíná dílo nejen Kováře.

Ojedinělá výstava mapuje historii Vysoké uměleckoprůmyslové školy a představuje práce jejích pedagogů i žáků. Jmenuje se Kovářovi žáci, historie zlínské VŠUP 1959-2011.

"Lidé uvidí práce studentů, přičemž z mnohých se stali uznávaní designéři. A samozřejmě také nejdůležitější díla pedagogů v čele se Zdeňkem Kovářem," přiblížila kurátorka výstavy Lucie Šmardová.

K vidění jsou především modely a fotografie. Slavná "šestsettrojka" bude vystavena jako menší model. Stejně i náklaďák Tatra 137, který Kovář také navrhl. "Důležitá je ale i jeho volná tvorba, hlavně plastiky," připomněla Šmardová.

Své nejznámější práce Kovář vytvořil v 50. letech ještě předtím, než začal učit. Potom se věnoval převážně pedagogické činnosti. Učil mimo jiné také zlínského designéra, sochaře a galeristu Luďka Pavézku, který v Praze vystavuje například hračky - autíčka, jež navrhl ještě jako student. "Profesor Kovář pro mě hodně znamenal," zavzpomínal Pavézka. "Studenta, který měl o věc zájem, dokázal nakopnout a poradit mu," dodal.

Kovář je rodák ze Vsetína, byl žákem slavného sochaře Vincence Makovského. Žil a tvořil hlavně ve Zlíně, kde v roce 2004 zemřel. Je považován za zakladatele moderního průmyslového designu, obdržel i řadu ocenění.

Pražská výstava ale neupřednostňuje jeho osobnost před dalšími. Chce totiž představit historii školy, svůj prostor dostali i další významní pedagogové - hlavně František Crhák a František Burian.

Návštěvníci se seznámí také s řadou prací studentů. Těch prošlo školou 208. Autorům výstavy se nepodařilo kontaktovat všechny, i tak je vystaveno přes 160 exponátů. "Většina pochází z Národního technického muzea v Praze," upřesnila Šmardová.

O prestiži zlínské designérské školy hovoří i jiný fakt. Totiž to, že většina současných pedagogů na tuzemských středních i vysokých uměleckoprůmyslových školách jsou právě jejími absolventy.

Výstava začala ve čtvrtek 23. února v pražské Vysoké uměleckoprůmyslové škole a potrvá do konce března.