Počet krav klesl na čtvrtinu, farmáři věří v restart díky růstu dotací

  11:30aktualizováno  11:30
Zemědělci ve Zlínském kraji se mohou letos těšit na zhruba dvojnásobné státní dotace na krávy či ovce. Zatímco za posledních deset let ubylo v regionu skotu o 75 procent, nyní se situace stabilizuje. A cena mléka díky tomu neporoste.
V minulých letech se zemědělcům chov krav příliš nevyplácel, proto svá stáda ve velkém vybíjeli. Ilustrační snímek

V minulých letech se zemědělcům chov krav příliš nevyplácel, proto svá stáda ve velkém vybíjeli. Ilustrační snímek | foto: Ota BartovskýMF DNES

Před čtyřmi lety museli ve zlínském zemědělském koncernu Lukrom vybít na 400 dojnic.

Důvodem byly nízké výkupní ceny mléka a nešťastná dotační politika státu. Potíže měli všichni zemědělci a zvažovali, že se přeorientují na chov jalovic nebo prasat.

Dnes už takové myšlenky nemají. A zřejmě ani delší dobu mít nebudou. Ceny mléka stouply a štědřejší je i ministerstvo zemědělství. Českým pěstitelům a chovatelům rozdá na dotacích více peněz než loni. A to téměř 1,57 miliardy korun, přičemž minulý rok to byla zhruba polovina.

"Skot je klíčový, živočišná výroba zaměstnává nejvíce lidi," zdůraznil majitel Lukromu Zdeněk Červenka, jehož firma vyprodukuje denně 30 tisíc litrů mléka.

Jen v družstvu v Chropyni chová 1 100 krav, litr mléka prodávají za 9,50 korun. Před pár lety byla průměrná cena kolem šesti korun. Zemědělci ve velkém vylévali mléko na pole. Výrobní náklady byly totiž vyšší. A stát nebyl v dotacích příliš štědrý. Za posledních deset let v kraji i proto ubylo 75 procent krav.

"V posledních letech nebyl úbytek tak rapidní, ale chceme, aby se jejich počet zvyšoval. Pokud by to pokračovalo dál, mělo by to dopad na ceny mléka," přiblížila šéfka Agrární komory Zlínského kraje Karla Malinová.

Dotace se zřejmě zdvojnásobí

Podle ní by se letos mohl obrat k lepšímu podařit i díky vyšší podpoře živočišné výroby od státu. Zatímco letos dostal zemědělec na krávu zhruba 1 500 korun, letos to může být dvojnásobek. Částka bude známá poté, co ministerstvo dostane od chovatelů žádosti.

"Podpora živočišných komodit je naší prioritou, vytváří víc pracovních míst hlavně na venkově," ujistil šéf odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

S penězi mohou počítat nejen chovatelé krav, ovcí či koz, ale i pěstitelé chmelu a brambor na výrobu škrobu.

Přihlásí se o ně také Agrodružstvo Morkovice, které chová 1 600 kusů skotu, z toho asi polovinu dojnic.

"Jsme rádi, že to stát konečně začíná řešit. Ještě to není úplně podle našich představ, ale už se k nim přibližujeme," těší předsedu družstva Josefa Uchytila.

"Je to pozitivní změna," přidal se předseda Zemědělského družstva Kelečsko Josef Hruška.

A podle odborníků na vyšších dotacích "vydělá" i krajina. Chov skotu je důležitý v tom, že jej farmáři mohou provozovat v nížinách i v podhůří. O velké plochy je dobře postaráno.

"Zemědělci na krmivo pěstují vojtěšku, která zúrodňuje půdu. A z krav pochází hnůj a močůvka, jež jí také prospívá," vyjmenoval předseda kroměřížské agrární komory Jan Hašek.

Věří, že situace vydrží aspoň do roku 2020

Větší balík peněz pro farmáře ministerstvo zemědělství získalo díky legislativě Evropské unie, která umožňuje dotace příspěvky navýšit oproti loňsku o tři procenta.

"Dotace poskytneme v maximální možné výši," upřesnil mluvčí ministerstva Jordán.

Zemědělci jsou rádi. Byť říkají, že pomoc mohla přijít dřív a někteří dokonce i to, že dorazila "pět minut po dvanácté". Nebýt zvýšení výkupních cen mléka, mohla být situace horší.

Nicméně tentokrát má jít o dlouhodobé opatření, jež bude chov nejen skotu v zemi stabilizovat.

"Věřím, že to není nárazovka. V rámci zemědělské koncepce by měly zůstat dotace na této výši do roku 2020," věří předseda kroměřížské agrární komory Jan Hašek.

Podle zemědělců teď bude sice ministerstvo šetřit na dotacích na rostlinnou výrobu (příští rok mají být stopnuty dotace na cukrovku), nicméně i tak jsou rádi. Chov skotu považují za klíčový.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Nechutné a nedůstojné extraligy, čílí se Sparta po zlínském obvinění

V posledních vteřinách utkání mezi Spartou a Zlínem se strhla potyčka. Zlínští...

Do konce třetí třetiny zbývaly dvě sekundy, když zlínský gólman Jakub Sedláček přikryl puk a náhle se před ním strhla...

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...Mynář dostal v Osvětimanech nejvíc hlasů. Byl v tom i truc lidí, soudí

Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář přivedl Stranu práv občanů Zemanovce znovu k vítězství v komunálních volbách v...

Hospodskou potyčku v Zubří ukončil výstřel a smrt

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují okolnosti hospodské potyčky v Zubří na Vsetínsku, která skončila smrtí jednoho z aktérů. Sok na...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...

Další z rubriky

Povolební jednání ve Zlíně se vyostřuje a koalici schází hlas

Zlínský primátor Miroslav Adámek se svými spolustraníky sleduje výsledky...

Čtvrteční rozkol v hnutí STAN, jehož kandidát Petr Michálek, odmítl podpořit koalici s uskupením Rozhýbejme Zlín, za...

Kunčar se udržel v Senátu, na Zlínsku opět porazil exhejtmana Lukáše

Nově zvolený senátor Patrik Kunčar oslavuje na radnici v Uherském Brodě.

Lidovecký starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar zůstává senátorem. Stejně jako v doplňovacích volbách před čtyřmi lety...

Zemědělci zažívají zeleninovou krizi, kvůli suchu půjdou ceny nahoru

Sběr brambor je pro Vysočinu v průběhu září typický. Nejinak tomu bylo i v...

Mimořádně špatný rok prožívají farmáři zaměřující se na pěstování zeleniny. Kvůli extrémnímu suchu během léta jim část...

Najdete na iDNES.cz