Jednou z nejvýznamnějších letošních investic ve Zlíně je rekonstrukce Památníku Tomáše Bati.

Jednou z nejvýznamnějších letošních investic ve Zlíně je rekonstrukce Památníku Tomáše Bati. | foto: Jan Salač, MAFRA

Města mohou více investovat, na daních si polepšila o desítky milionů

  • 0
Městům loni výrazně stouply daňové příjmy a podobně to může pokračovat i letos. Díky tomu mohou více investovat, hlavně do oprav budov a cest. Za zlepšením stojí fungující ekonomika.

Na daňových příjmech dostal loni jen krajský Zlín o 85 milionů korun více než v roce předcházejícím, což nebylo úplně zanedbatelné posílení městského rozpočtu.

Velká část této částky navíc zamířila do investic. Radnice loni například zbourala obří torzo chátrajícího obchodního centra na Jižních Svazích (psali jsme zde) nebo dokončila opravu Mostní ulice.

„Vyšší daňové příjmy používáme na aktuální věci, které jsou třeba udělat. A nejlepší investice jsou do vlastního majetku,“ nastínil zlínský primátor Miroslav Adámek.

Ve Zlíně plánují úpravu křižovatky ulic Březnická a Mostní

Města si přitom ještě předminulý rok nebyla jistá tím, kolik peněz jim z přerozdělených daní od státu přijde.

Ministerstvo financí jim sice slibovalo vyšší příjmy, ale v prvních měsících 2015 byly naopak nižší. Panovala nejistota.

O kolik si loni meziročně polepšila města na daních

  • Zlín: +85 milionů ́
  • Kroměříž: +28 milionů
  • Uherské Hradiště: +32 milionů
  • Vsetín: +22 milionů

Zdroj: městské úřady

Daňový propad byl způsobený tím, že ministerstvo podnikatelům vyplácelo takzvané vratky, což jsou peníze, které rok před tím na daních zaplatili navíc.

Pak se situace zlepšovala. Loňský rok měl začátek opět slabší, ale potom už to šlo nahoru.

„Daňové příjmy se zvedly díky lépe fungující ekonomice České republiky, což se projevuje i v rozpočtu města,“ upozornil ekonomický náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Zlín letos zahájí úpravy křižovatky ulic Březnická a Mostní, začne budovat nový výběh pro slony v zoologické zahradě Lešná (více zde), pustilo se už do přestavby Památníku Tomáše Bati (více zde).

„Pokračovat budou také modernizace školských zařízení, v plánu je třeba rekonstrukce kuchyně a jídelny v Základní škole Křiby,“ podotkl Landsfeld.

Celkově půjde letos na investice ve Zlíně zhruba 400 milionů korun, což je více než loni. V drtivé většině jde o opravy budov a cest. O dalších investicích rozhodnou na únorovém zasedání zastupitelé.

Vsetín chce parkoviště a protipovodňová opatření

Nárůst daňových příjmů registrují všechna města. A můžou za to děkovat šlapající ekonomice, přesněji řečeno lepšímu výběru daní státem, který je pak posílá samosprávám.

„Výběr DPH stoupl ve srovnání s předcházejícím rokem o 107 procent a o téměř 113 procent je vyšší výběr daně z příjmu právnických osob,“ přiblížila vedoucí finančního odboru vsetínské radnice Jana Matochová.

Ve Vsetíně loni napočítali vyšší daňové příjmy o více než 20 milionů korun. Všechny peníze putují na investice.

Loni i letos, kdy může město právě i díky vyšším daním počítat s rekordní částkou na investice.

„Peníze půjdou do podzemního parkoviště v přednádražním prostoru, do protipovodňových opatření na řece Bečvě, chodníků, školních budov, sportovišť nebo dětských hřišť,“ vypočítala Matochová.

Polepšily si radnice v Kroměříži i Hradišti

V Kroměříži měli loni příjmy vyšší o 28 milionů korun.

„Předpokládám, že daňové výnosy v roce 2017 budou ještě vyšší a umožní nám dělat více investic,“ přeje si kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Příjmy by mohly být v Kroměříži letos vyšší o šest milionů korun. Ve městě mají v plánu rekonstrukce pivovaru, chladicího zařízení na zimním stadionu nebo opravy cest a chodníků.

Také Uherské Hradiště si polepšilo. Od roku 2011 už o zhruba 80 milionů korun.

„Město s nárůstem počítalo loni na podzim, kdy v rámci přípravy rozpočtů 2017 až 2022 schválilo nové investice, z nichž nejvýznamnější je rekonstrukce základní umělecké školy,“ přiblížil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Další velkou akcí bude oprava sportovního areálu Základní školy Za Alejí.