Najít ve Zlíně pronájem je prakticky nemožné. Ilustrační snímek

Najít ve Zlíně pronájem je prakticky nemožné. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Byty k pronájmu jsou pryč. Do Zlína se vrátili vysokoškoláci

  • 2
Na většině fakult Univerzity Tomáše Bati začíná podzimní semestr. Studenti zaplnili koleje, ubytovny i pronájmy po celém Zlíně, podle makléřů preferují větší byty. Letos se ve Zlíně bude vzdělávat podobný počet studentů jako loni, tedy 12 300. Z toho 2 900 usedne na přednášky pro první ročníky.

Už první dny po zahájení výuky obsadili studenti nejen univerzitní posluchárny a knihovnu, ale i kluby ve městě, trolejbusové zastávky, koleje, ubytovny nebo pronájmy ve Zlíně.

"Momentálně jsme stoprocentně obsazení," potvrdil ředitel univerzitních kolejí a menzy Miroslav Procházka. Škola nabízí ubytování v jedno až třílůžkových pokojích na třech místech ve městě. Většinou mají studenti největší zájem o koleje TGM pod Domem umění.

"Jsou sice nejdražší, ale byla jsem nadšená. Jediná nevýhoda je, že návštěvy jsou omezené do půlnoci," vypočítala studentka třetího ročníku Jana Machová. Dohromady se na koleje vejde 852 studentů a ze všech tří ubytoven to mají do centra zhruba deset minut pěšky.

"Největší zájem mají o dvoulůžkové pokoje," shrnul Procházka.

Cizinci mají jistotu ubytování

Na koleje je však potřeba přihlásit se s předstihem. Většina z dvanácti tisíc studentů jsou sice místní nebo ze Zlínského kraje, ale ani tak koleje nestačí. Jistotu, že místo dostanou, mají hlavně zahraniční studenti. U ostatních rozhoduje vzdálenost.

Z čím větší dálky student je, tím vyšší místo v pořadníku obsadí. Kdo koleje propásne, má ve Zlíně i další možnosti. Třeba pronájem bytu.

"V září a říjnu je pro běžného zájemce problém sehnat volný byt. Všechno mají obsazené studenti," upozornil Pavel Dočkal z realitní kanceláře Century 21.

Většina z nich hledá ubytování ve větších bytech. Takových, kde jsou dva až tři samostatné pokoje. Pro vysokoškoláky je totiž podstatná cena. Na kolejích se pohybuje kolem 2,5 tisíce korun za lůžko. Stejnou částku se snaží udržet v bytech. A většinou se jim to daří.

Tedy v případě, že nechtějí být sami. Pak si připlatí další tisíce nebo možná sáhnou po volných pokojích v soukromých ubytovnách po městě. I ty jsou ale na začátku září už většinou rezervované nebo obsazené.

"Momentálně není volný žádný apartmán," informoval Petr Fryžan, provozovatel jedné ze zlínských ubytoven. Pokoje si tady studenti rezervují už před prázdninami. A řada z nich zůstává na stejném místě i čtyři roky.