Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herta, Kateřina, Eva. Spolužačky pamětnice před 70 lety zmizely v plynu

  14:57aktualizováno  14:57
Uherskobrodská židovská čtvrť se přesně před sedmdesáti lety stala ghettem pro tisíce Židů z velké části Moravy. Žily mezi nimi i tři křesťanské rodiny, které jim pomáhaly. Mimo jiné rodina dnes sedmaosmdesátileté Anny Honové.

Židé přivážející svá zavazadla k budově reálného gymnázia v Uherském Brodě. Ještě před vstupem došlo na poslední třídění jejich osobních věcí. Fotil 27. ledna 1943 V. Růžička. | foto: archiv Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě

Na tu dobu má několik vzpomínek, které z mysli už nikdy nevymaže. "Je to až moc silné," vysvětluje Anna Honová.

Fotogalerie

Před sedmdesáti lety jí bylo sedmnáct let a bydlela s rodiči a sourozenci v Židovně v Uherském Brodě, tedy čtvrti poblíž centra města určené zhruba pětistovce židovských obyvatel.

Stál v ní chudobinec i dvě modlitebny, z nichž jedna byla stejně velká jako dnešní farní kostel. "Jako malí jsme se tam chodívali dívat přes zamřížovaná okna," zavzpomínala Honová.

Židovské děti nejdřív chodily do stejné měšťanské školy jako ostatní. "Hertu, Kateřinu ani Evu jsem ale po válce už neviděla. Skončily v plynové komoře," připomněla pamětnice.

Zakázané mléko a knihy

Separování Židů začalo mnohem dřív. V roce 1941, tedy dva roky před transporty do koncentračních táborů, museli obyvatelé čtvrti dodržovat přísná pravidla.

Nesměli chodit do školy, nakupovat mléko nebo půjčovat knihy. "Proto jsem mívala nejvíce knížek z knihovny, protože jsem je nosila i do židovských rodin," upozornila Honová.

Leden 1943: z brodského nádraží odjelo 2 838 židů

Bylo to na den přesně před sedmdesáti lety; 31. ledna 1943 odvedli němečtí vojáci na vlakové nádraží v Uherském Brodě přesně 838 lidí. Tak skončila nucená deportace Židů z jihovýchodu Moravy do vyhlazovacích koncentračních táborů.

Dohromady z Uherského Brodu odjelo 2 838 lidí, kteří město opustili ve třech transportech.

Výročí holokaustu si proto obyvatelé tohoto města i dalších míst připomínali právě v těchto dnech. Z Brodu totiž odjížděli židé z celého kraje. "Němci si vytipovali šest míst na Moravě, kam Židy soustředili," upřesnil Jaroslav Kanovský z Židovské obce v Brně.

Uherský Brod byl jedním z nich. Vojáci je tam přesunovali už dlouho před transportem. Na začátku roku 1941 žilo v brodské Židovně asi 500 lidí. Pak se sem museli přestěhovat Židé z Luhačovic a Uherského Hradiště, později z dalších částí regionu a v lednu roku 1943 přibyli i židé ze Zlínska a okolí Veselí nad Moravou.

Po pár dnech je vojáci nastěhovali do místního reálného gymnázia. S sebou si každý mohl vzít jen padesátikilogramové zavazadlo. Strávili tady uzavřeni tři dny.

Termíny transportů už byly v té době jasné. Do prvního vlaku nastoupilo 23. ledna tisíc lidí. Podle dochovaných záznamů byli z Kyjova, Uherského Ostrohu, Zlína, Napajedel, Holešova, Veselí nad Moravou, Vracova, Vizovic, Malenovic, Jarošova, Zlechova a Kunovic.

Ve druhém, který vyrazil 27. ledna, byla další tisícovka. Tentokrát s lidmi ze Strážnice, Hodonína, Podivína, Brumova a částečně Uherského Brodu. Většina místních odjela až v posledním transportu 31. ledna. Bylo to 838 mužů, žen i dětí.

"Čísla máme přesná. Němci byli velmi důkladní," vysvětlil detailní dokumentaci Kanovský.

Někteří skončili v Terezíně, jiní se odtud 1. února vydali pěšky na vlak, který je odvezl do Osvětimi. I proto je u řady z nich vedený tento den jako datum úmrtí.

Sedmnáctiletá Anna také nakupovala mléko od chovatelů a nosila je sousedům nebo chodila doučovat své židovské spolužačky.

Ona i její rodina přitom velmi riskovaly. "Nesmělo se to, ale naštěstí se to podařilo udržet v tajnosti," zdůraznila.

Pomáhala i později, když jezdila do Uherského Hradiště na střední školu. To už se do brodského ghetta začínali povinně stěhovat Židé z jiných měst v regionu.

Ti, kteří pocházeli z Hradiště, pak po Anně posílali zpět své rodinné cennosti, obrazy a šperky přátelům do Hradiště.

"Bylo to nebezpečné. Věci jsem nosila s sebou do školy. Ve vlaku jsem proto vždycky musela stát u okna, kdyby přišla kontrola, abych to mohla vyhodit ven," popisovala.

Ze školy pak Anna Honová chodila pěšky třeba do Mařatic, aby cennosti předala do bezpečí.

Čím dál častěji pak byli obyvatelé Židovny svědky fašistických útoků. "Jednou byla Židovna obklíčená Němci a žena, jejíž muž utekl na Západ, měla obličej jednu masu krve, jak ji mlátili," připomněla hrůzný zážitek.

Transporty fotil strýc

Na začátku roku 1943 už se v brodském ghettu tísnily skoro tři tisíce Židů. Německá policie je v lednu hromadně přesunovala do nedalekého gymnázia.

Pak je po tisíci odváděli na vlakové nádraží. Většina už věděla, že je čeká cesta, ze které se nejspíš nevrátí. "Plakali jsme, zvlášť nad malými dětmi," vysvětlila Honová.

Pár snímků z té doby se podařilo udělat i strýci Anny Honové. Další fotil místní puškař ze svého domu naproti gymnáziu.

Do prázdných domů v Židovně se pak nastěhovaly ženy německých vojáků. Dnes z budov nezbylo nic. "A ze spolužáků se vrátil snad jen jeden. I ten brzy odjel do Palestiny," dodala pamětnice.

Autor:


Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za podvody s petrolejem v kauze podnikatele Vaškůje soud opět snížil tresty

Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v...

Dalšího zmírnění trestu se u Krajského soudu ve Zlíně dočkali lidé obžalovaní z daňových úniků při obchodech s leteckým...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz