Policisté při kontrole chat v okrajové části Zlína.

Policisté při kontrole chat v okrajové části Zlína. | foto: Policie ČR

Tři vloupání týdně, i tak patří chaty ve Zlínském kraji k nejbezpečnějším

  • 1
Tři vykradené chaty týdně, to není úplně málo. Přesto patří z tohoto hlediska Zlínský kraj v celorepublikovém měřítku k těm nejbezpečnějším. Krádeží přibývá každoročně s příchodem zimního období.

Když na přelomu září a října řešili policisté na Uherskohradišťsku sérii dvanácti vykradených chat, byla to vlastně dost unikátní práce. Na takový případ totiž ve Zlínském kraji narazí mnohem méně často než jejich kolegové ve zbytku republiky.

„Důvody jsou dva. Jednak to, že často kontrolujeme chatové oblasti, a také si lidé dávají na svůj majetek velmi dobrý pozor,“ řekl mluvčí krajské policie Petr Jaroš. „Výjimkou už není ani elektronické zabezpečení nebo mříže na oknech a dveřích,“ dodal.

Rekreační oblasti a chatové osady ve Zlínském kraji často leží na okraji nebo mimo nejbližší obce. Přesto letos policisté hlásí nejnižší počet vykradených objektů v celé zemi.

V roce 2013 tady evidovali takových případů 163. V celorepublikovém srovnání díky tomu patřilo Zlínskému kraji druhé místo. Méně jich bylo jen v kraji Karlovarském. Na opačném konci tabulky skončily s 1 232 případy střední Čechy. V celé zemi pak zloději vykradli 4 841 objektů.

Dívat se na to dá ale i z jiného úhlu. Na každý týden v roce připadly ve Zlínském kraji tři vyloupené chaty.

„Chatařům tak zloději nezpůsobili jen materiální škody, ale hlavně jim nabourali pocit soukromí, což je pro řadu lidí zásadní,“ podotkl odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Žně začínají zlodějům v říjnu, kdy se rekreační oblasti vyprazdňují, vrcholí přes zimní měsíce a končí až v květnu. I této části statistiky se však loni Zlínský kraj vymykal. Nejvíc případů sice policie řešila v lednu, březnu a dubnu, ale v únoru a květnu jich bylo vůbec nejméně.

Zloději kradou zahradní techniku, jídlo, alkohol, elektroniku

Také v nové sezoně už kontroly chatových oblastí začaly. Například na Vsetínsku vyrazili policisté do terénu začátkem listopadu. Postupně prošli okolí osmi obcí v blízkosti Francovy Lhoty. A vrátili se spokojení.

„Zkontrolovali osm desítek víkendových chat či chalup. V případě, že by zjistili nějaký nedostatek, třeba nezajištěné okenice, nechali by majitelům upozornění. Tentokrát to ale nebylo potřeba,“ zhodnotila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Obvykle zloději odnesou z chaty zahradní techniku, elektrické nářadí, ale i jídlo, alkohol nebo drobnou elektroniku.

Zimní opevnění chaty může majitele vyjít i na desítky tisíc korun v případě elektronického zabezpečení. Podle zkušeností policie však zloděje často odradí i pořádné dveře, mříže nebo to, že je některá z chat v okolí trvale obydlená.

„Dveře, ale i kování a vložka v nich by měly mít certifikát a odpovídat minimálně bezpečnostní třídě tři,“ poradil specialista na zabezpečovací systémy Jan Hrnčíř ze společnosti Assa Abloy.

Pak totiž odolají nejen vysazení, ale také pokusům o odvrtání nebo otevření pomocí planžety.

„Dveře by se navíc měly otevírat dovnitř, aby zloděj neměl přístup k pantům,“ dodal Hrnčíř. Podobný zastrašující efekt mívá vysoký plot, přes který se špatně utíká s ukradenými věcmi.

Ideální je také chatu během zimy několikrát zkontrolovat.