Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Východní Moravu sevřel smog, větrejte krátce a jezte vitaminy

  10:06aktualizováno  10:06
Nejhorší vzduch za celou dosavadní zimu dýchali v pondělí lidé ve Zlínském kraji. Na stupnici od jedné do šesti byla kvalita ovzduší na šestce, tedy velmi špatná. Prach ve vzduchu čtyřnásobně překročil limity, podobné to bylo na Ostravsku a v severních Čechách.

Smog ve městě (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Skoro polovinu všech nečistot, které kazí vzduch ve Zlínském kraji, do něj ale vypustí lidé, kteří tady žijí. Rovných 40 % škodlivin totiž pochází z komínů, nikoliv však továrních. "Lidé v posledních letech topí doslova vším, co jim přijde pod ruku. Kdyby spalovali v kamnech uhlí, byl by vzduch čistější," tvrdí Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu.

Z údajů, které v kraji naměřily stanice ČHMÚ, vyplývá, že 50 procent škodlivin ve vzduchu je z dopravy a 40 z domovních komínů. "Údaje se měří celý rok a pak se rozpočítají na jednotlivé měsíce," vysvětlil Skeřil. "Ale škodliviny z topení se do vzduchu dostávají prakticky jen v zimě. Takže v tuto dobu se domácnosti podílejí na znečištění podstatně víc," dodal.

Do regionu proudí i znečištěný vzduch z Ostravska

Krajský úřad ve Zlíně vyhlásil takzvaný signál upozornění. "Doporučujeme obyvatelům snížit fyzickou námahu venku a když budou větrat, tak krátce, ale zato intenzivně," vzkázal Tomáš Hladík z krajského odboru životního prostředí.

Kromě škodlivin, které si lidé vyprodukují sami, dýchají ještě špinavý vzduch z okolí. Hlavně z Moravskoslezského kraje, potažmo z Polska. Ten proudí hlavně na Uherskohradišťsko a Kroměřížsko.

Signál upozornění je poslední krok před nucenou regulací. Jenomže ve Zlínském kraji prakticky není co regulovat. Největší znečišťovatel v kraji je valašskomeziříčská chemička Deza, omezovat její výkon ale nemá smysl. Při inverzním počasí se totiž dostávají vysoké komíny továren nad smogový příklop.

"Když jedou na plný výkon, vypustí škodliviny dost vysoko. Když výkon omezí, situace pod poklicí se jen zhorší," upozornil Skeřil.

Kontrolovat kamna úředníci nesmí, tak sledují kouř

Regulovat, čím lidé topí, a přimět je k jízdě hromadnou dopravou namísto osobních aut je v praxi nemožné. Upravovat to bude nový zákon o ochraně ovzduší, který je před schválením. "Pak můžeme vyloučit dopravu z center měst. Ovšem jen pokud ta města budou mít obchvat," řekl Hladík.

Z centra Zlína tak dostane auta až rychlostní silnice R49. Na tu ale budou lidé čekat řádově ještě několik let. Kontrolovat to, čím lidé přikládají, ale možné není. "Můžeme změřit tmavost kouře. Obecně platí, že čím je tmavší, tím je v něm víc škodlivin," uvedl Hladík.

To pak znamená, že majitel buď topit neumí nebo topí něčím, čím by neměl. Zabouchat na dveře a zkontrolovat kamna ale úředník nesmí. Cesta by musela vést složitě a zdlouhavě třeba přes trestní oznámení.

Pozor na zakouřené prostory

Rady jako nevycházet ven, nejezdit autem a nejlépe odjet na hory a dívat se na smog shora, může poslechnout málokdo. Ostatní mohou aspoň jíst vitaminy, hlavně vitamin C, omezit námahu či sport nebo vyhýbat se zakouřeným místnostem. A hlavně: nepodceňovat nachlazení.

"Nemocnost je teď vyšší a často to končí dlouhodobým kašlem, který nemizí ani po opakovaném léčení," varuje vsetínská alergoložka Ivana Křupková.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Najdete na iDNES.cz