Obnovená Květná zahrada v Kroměříži.

Obnovená Květná zahrada v Kroměříži. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Vstupné do Květné zahrady v Kroměříži se sníží jen částečně

  • 2
Cena vstupného do Květné zahrady v Kroměříži se sníží, ale jen pro seniory, děti a lidi se zdravotním postižením. Petici a protestům, které se ve městě zvedly poté, co Národní památkový ústav zdražil základní vstupenku ze 40 na 70 korun, tak památkáři vyhoví jen částečně.

„Rozhodli jsme se sjednotit výši slev ze vstupného do našich objektů. V rámci republiky se totiž velmi různí,“ řekl šéf Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák.

Přesnou částku, kterou tyto skupiny lidí zaplatí, ještě nezná. „Jisté ale je, že to bude méně než dosud,“ slíbil Slezák.

OBRAZEM: Prohlédněte si opravenou Květnou zahradu

Květná zahrada v Kroměříži se po obnově za zhruba 230 milionů korun v sobotu...
Květná zahrada se roky potýkala s problémy s vodou. Nyní má nové potrubí a...
Opravy se dočkala i unikátní Ptáčnice. Uvnitř voliéry poletuje několik druhů...
Králičí kopec je skrz na skrz "provrtán" chodbami, jimiž se králíci mohou volně...

„Je to alespoň nějaký úspěch. Ve hře je ještě snížení cen permanentek, které nerozlišují, jestli je pro dítě nebo seniora,“ reagoval autor petice Radan Šafařík (více o petici čtěte zde).

Na to, že slevy nejsou jednotné, přišli památkáři právě díky situaci v Kroměříži. Aby našli argumenty pro navýšení ceny vstupenky do Květné zahrady, porovnávali ceny na všech památkách v zemi. O zlevnění pro všechny, jak požadovala petice s víc než 1 800 podpisy, ale neuvažují.

Argumentují, že zahrada je po tříleté obnově o třetinu větší a srovnatelné skvosty v zemi i zahraničí podle nich vybírají mnohem více.

„Nemusíme chodit daleko. Do zámeckého parku v Buchlovicích můžete jít za 50 korun, s Květnou zahradou se přitom nemůže srovnávat,“ připomněl Slezák.

Odpůrcům vadí tiché zvýšení cen

Květná zahrada má za sebou nejrozsáhlejší rekonstrukci za poslední století, po které se vrátila ke své původní podobě z poloviny 17. století. Znovu v ní rostou citrusy, stříkají fontány v pstružích rybnících a zpívají ptáci v obří voliéře (více o rekonstrukci zde).

To odpůrci uznávají, vadí jim ale, že se cena skokově zvýšila v tichosti a bez předchozí debaty. Kritizovali i nízké slevy a chybějící rodinné vstupné. Od roku 2002, kdy se vstupné začalo vybírat, se totiž zvýšilo celkem šestkrát.

Kroměřížský protest měl ale i další význam. Na začátku byly tři skupiny, kromě lidové petice se ozval i Klub UNESCO a europoslankyně Olga Sehnalová. Každý měl jinak formulované požadavky, v tom hlavním se ale shodovali.

„Bylo důležité, že jsme se spojili, podařilo se nám vyvolat diskusi a to je dobře,“ popsala předsedkyně Klubu UNESCO Eva Nováková.

Společně pak dokázali dostat na svou stranu i zastupitele města. Ti vyzvali památkáře k debatě. „Jednat budeme, konec ale nevidím,“ uvedl Slezák.