Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi z okrajových částí Vsetína dovede do centra bezpečně stezka

  14:10aktualizováno  14:10
Obyvatelé vsetínských místních částí Lázky a Bobrky se do centra města dostanou pohodlně pěšky i na kole. Na stávající stezku vedoucí až do středu Vsetína, bude navazovat nová komunikace. Cesta bude výhodná i pro zaměstnance tamní průmyslové zóny.
Lidé z částí Lázky a Bobrky se dostanou do centra bezpečně po stezce. (Ilustrační snímek)

Lidé z částí Lázky a Bobrky se dostanou do centra bezpečně po stezce. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Příběh nové "bezbariérové přístupové komunikace pro pěší a cyklisty" (jak zní přesný název) začal před několika lety.

V červenci roku 2009 byly uzavřeny první smlouvy o smlouvě budoucí mezi majiteli dotčených pozemků a městem Vsetín. Přestože záborem částí parcel bylo postiženo pouze pět majitelů, fyzických osob a čtyři osoby právnické, trvala jednání až do listopadu loňského roku.

Důvodem průtahů byl zamýšlený převod jednoho z pozemků ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Zlínský kraj.

"Jsem ráda, že se nám nakonec podařilo dohodnout a že cyklistům a chodcům této lokality umožníme bezpečně se dostat k domovům, do práce nebo do obchodu," uvedla vsetínská starostka Iveta Táborská.

Podle ní má vybudování stezky velký význam, protože v těchto místech se odehrává velký pohyb chodců a cyklistů přímo po frekventované silnici.

Větší část uhradí dotace

Komunikace do Lázků a Bobrk bude navazovat na most pro pěší a cyklisty v Lázkách a povede zhruba 400 metrů po okraji komunikace poblíž řeky Bečvy. Kvůli nedostatku prostoru tam bude široká od dvou do tří metrů. Poté stezka přetne silnici a bude dále pokračovat až k areálu firmy Hirschmann. Její šířka by měla být třímetrová a celková délka činí 1 150 metrů.

Veřejné soutěže na její vybudování se zúčastnilo deset uchazečů a výsledná cena činí zhruba devět milionů korun včetně DPH. Město by mohlo získat dotace na 65 % nákladů z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Rámcově už byla dotace schválena," informoval Ladislav Baroň z odboru investic a strategického rozvoje města. "Další krok, tedy doložení veškerých podkladů, jsme provedli. Nyní probíhá jejich kontrola. Pokud nebudou nalezeny nesrovnalosti, měla by nám být dotace poskytnuta," dodal.

Podle jeho vyjádření je důležité, že výstavba přístupové cesty nesoutěží s žádným jiným městem ani projektem. Podle smlouvy by měla dodavatelská firma ukončit práce v termínu 150 dnů od jejího podpisu. Stezka tedy bude Vsetínským k dispozici už v první polovině prosince tohoto roku.

Přesto se už nyní ozývají hlasy, že celý projekt není dotažen až do konce. Podle nich měla být tato komunikace dobudována minimálně až po křižovatku do Vesníku, tedy jen o pár desítek metrů dál.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz