Starosta Vsetína Jiří Čunek začal s reorganizací radnice a městských firem.

Starosta Vsetína Jiří Čunek začal s reorganizací radnice a městských firem. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Čunek rozdal výpovědi úředníkům, exstarostka končí v městských firmách

  • 1
Nové vedení Vsetína, které tvoří menšinová koalice KDU–ČSL, ANO a STAN, téměř kompletně obměnilo vedení městských společností. Bývalá starostka a současná opoziční zastupitelka Iveta Táborská přišla o místo v dozorčí radě Domu kultury a skončila i jako jednatelka Vsetínské sportovní.

„Chceme, aby v čele městských firem a v jejich dozorčích radách byli odborníci na danou problematiku. Od změn si slibujeme lepší hospodářské výsledky,“ poznamenal starosta Jiří Čunek.

V řadě případů skončili zástupci předchozího vedení radnice, které nahradili lidé z nové koalice nebo Koalice pro otevřený Vsetín, která její vznik umožnila.

Pozici jednatele Technických služeb opustil bývalý místostarosta Stanislav Pavelec (TOP 09) spolu s Lubomírem Gajduškem, nahradili je nový místostarosta Tomáš Pifka (STAN) a radní Jaromír Kudlík (ANO).

Krajský šéf sociální demokracie a vsetínský zastupitel Dalibor Sedláček zase skončil v dozorčí radě hned tří společností: Městské lesy Vsetín, Dům kultury a Vsetínská sportovní.

Táborská: Mám pochyby o odbornosti nových členů

„Podobné změny jsou legitimní, i když nevím, zda musely být tak masové. Dozorčí rada však má dohlížet na hospodaření společnosti, a pokud ekonomicky vzdělaného člověka nahradí bývalý pracovník Technických služeb, mám o jeho odbornosti pochyby,“ prohlásila Táborská.

„Překvapivé je i to, kolik zástupců KSČM se dostalo do radničních komisí. Komunisté mají svého člena také v dozorčí radě Technických služeb,“ zmínila Zdeňka Vejpustka.

Čunek podobné výtky odmítá. „Můj způsob řízení radnice je jiný než vybrat lidi, odevzdat jim funkce a pak rok čekat, jak si povedou. Budeme po nich požadovat jiný styl práce a lepší komunikaci, jako radnice chceme být aktivnější,“ plánuje Čunek.

Změny na městském úřadu

Jeho plánem je také ušetřit a zefektivnit práci radnice. Reorganizaci zahájilo sloučení odborů správy a údržby majetku a odboru investic a strategického rozvoje. Vedoucím nového odboru se stal Ivo Šnevajs.

Výpověď naopak dostala dosavadní vedoucí zaniklého investičního odboru Marie Čevorová a další dva úředníci. „Snížením počtu pracovníků ušetříme nemalé mzdové prostředky. Přišlo nám logické, aby majetek města od záměru investice přes jeho profinancování a realizaci až po následné užívání byl spravován z jednoho místa,“ konstatoval Pifka.

Čunek s kolegy z rady města a tajemníkem úřadu chce změnit i fungování ostatních odborů. „Další propouštění nemůžu vyloučit. Zdá se mi, že někde máme více lidí, než je efektivní,“ potvrdil Čunek.

Táborskou, která má s Čunkem dlouhodobé spory, novinky na radnici příliš nepřekvapily. „Při nástupu nového vedení na radnici bývá reorganizace běžná. V tomto případě ji však spíše vnímám jako mediální humbuk,“ sdělila.

„Změny děláme po zralé úvaze. Od našeho prosincového nástupu na radnici uběhlo už dost času,“ reagoval Čunek.

Poslední výrazné propouštění zažil městský úřad před zhruba třemi lety. Na základě auditu tehdy své pozice opustilo jedenáct úředníků. Další audit však současní radní nechystají.

„Stojí zbytečné peníze a navíc s kolegy fungování úřadu dobře známe. Umíme nezávisle posoudit, koho v něm potřebujeme a koho ne. Za audit se často vedení měst schovává jen proto, že se bojí samostatně rozhodnout,“ myslí si Čunek.

Aktuálně na vsetínské radnici pracuje 193 lidí. Jejich průměrný plat mírně přesahuje 25 tisíc korun.