Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vsetín zdražuje jízdné a naštval seniory, kterým zrušil bezplatnou MHD

  9:24aktualizováno  9:24
Radnice ve Vsetíně naštvala místní seniory. Politici totiž schválili vyšší jízdné v městské hromadné dopravě a současně s tím také rozhodli, že v autobusech začnou nově platit také důchodci starší sedmdesáti let, kteří dosud jezdili zadarmo.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dražší jízdenky a zrušení jízdy zdarma pro seniory začíná ve Vsetíně platit již od července. Rozhodnutí však vyvolalo velkou nevoli. Mimo jiné i proto, že v sousedním Valašském Meziříčí, kde zajišťuje MHD stejný dopravce, se ceny nemění a senioři dál neplatí.

V obou srovnatelně velkých městech se tak od nynějška budou ceny základního jízdného lišit, ve Vsetíně cestující zaplatí 12 korun a v Meziříčí devět.

Místostarosta: Ve Vsetíně je náročnější terén

"Ceny MHD se liší proto, že výše jízdného reguluje radnice. Vsetínská se rozhodla, že navýšení ceny pohonných hmot budou zčásti dorovnávat cestující ve formě vyššího jízdného," uvedl Jakub Salát, mediální zástupce ČSAD Vsetín, největšího dopravce ve Zlínském kraji.

Vsetín bude letos dotovat provoz hromadné dopravy částkou 13,6 milionu korun, možná ještě vyšší. "Kromě navýšení ceny základní jízdenky o dvě koruny, zastupitelé schválili i úpravu bezplatné přepravy u cestujících nad sedmdesát let a propojení linek číslo čtyři a pět," uvedla Marie Šidlová, mluvčí vsetínské radnice.

Zatímco v Meziříčí mohou senioři starší sedmdesáti let jezdit zadarmo, ve Vsetíně tak budou muset od 1. července uhradit manipulační poplatek. Na tři měsíce vyjde na sto korun, na rok už na čtyři stovky.

Je to nespravedlnost, zlobí se senioři

"Je to nespravedlivé, v Meziříčí jezdí zadarmo a my si musíme vyřizovat další a další potvrzení a platit. Už jezdit dopravou nebudu, nemám na to nervy ani peníze," rozčiloval se Kamil Běťák, senior ze Vsetína.

Ve Vsetíně jsou ceny jízdného vyšší než v Meziříčí, o dost vyšší je i dotace města, i když jde v podstatě o velikostí i počtem obyvatel srovnatelná města.

Důvod? Ve Vsetíně prý dopravce najezdí víc kilometrů. "Ve srovnatelných městech ujede dopravce poloviční množství kilometrů. Navíc je u nás specifický terén a městská hromadná doprava funguje i v odlehlých částech města," vysvětlil Petr Kořenek, vsetínský místostarosta, podle kterého dřív nebo později začnou zdražovat i ostatní.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Zakázané kvízomaty našli celníci v jedenácti hospodách v kraji

Nelegální kvízomaty zadržené při celorepublikovém zátahu celníků.

Zlínský kraj a Praha. To jsou regiony, kde se při zátahu podařilo odhalit nejvíc barů a hospod s nelegálními kvízomaty....

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz