Na Valašsku vznikají desítky nových bytů, města chtějí udržet mladé

  10:01aktualizováno  10:01
Ve Vsetíně, Valašském Meziříčí i v Rožnově pod Radhoštěm přemýšlejí, jak nabídnout lidem dostupné bydlení. Pomoct mají městské projekty či vstup soukromých investorů.

Plánovaná podoba první etapy bytového komplexu v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: vizualizace: Eden Rožnov

Komplex bytových domů začal na kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm vyrůstat teprve nedávno. Už nyní je přitom jasné, že se bez větších problémů zaplní. Soukromý investor vybuduje v několika komplexech v lokalitě Písečná 97 bytů. Ve městě, které trpí akutním nedostatkem dostupného bydlení, je to trefa do černého.

Už v červnu při pokládání základního kamene byla kompletně zarezervovaná první etapa, která počítá s jednadvaceti byty. Lidé se do nich nastěhují začátkem příštího roku.

„Rezervace se nám plní i u druhé fáze, kde bude možné nastěhování do prvních bytů ve třetím čtvrtletí roku 2019. Aktuálně máme zarezervovanou už téměř polovinu,“ uvedl jednatel developerské společnosti CON CS Pavel Janků.

Společnost láká zájemce na propojení bydlení s přírodou a zároveň dostupnost centra města či dostatečné zázemí. Byty různých velikostí stojí od 1,6 do 3,7 milionu korun. Podle Janků je to kompromis mezi cenami bytů v původní panelové zástavbě a individuálním bydlením v rodinných domech.

„Jsme si vědomi vyšších cen ve větších městech, jako je Zlín nebo Olomouc, avšak jejich úroveň je pro menší města nereálná,“ poznamenal.

Volné byty jsou předražené

Jisté je, že nově vznikající byty Rožnovu výrazně pomohou. Bydlení je totiž v regionu žádaným artiklem a města na celém Valašsku dlouhodobě řeší bytovou krizi a odliv obyvatel. Přestože totiž mohou nabídnout snadno dostupnou práci a hezké prostředí, lidé jednoduše volné a cenově vstřícné bydlení nenajdou.

„Volných bytů je minimum. Ty, co jsou v nabídkách, jsou nesmyslně drahé,“ shrnul nedávno majitel rožnovské realitní kanceláře Tomáš Kocourek.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Podle rožnovského starosty Radima Holiše se však za poslední rok situace změnila k lepšímu. Právě díky projektům, do nichž se pouštějí soukromí investoři. Dalších třicet bytů má vybudovat jedna ze stavebních společností na Meziříčské ulici, až sto bytů pak přinese projekt v lokalitě Harcovna.

„Hodně tyto projekty podporujeme. Samo město totiž nevlastní žádné pozemky v dostatečné velikosti,“ zmínil Holiš.

Radnice se podle něj chce zaměřit na mladé rodiny a seniory, aktuálně chystá stavbu s pětadvaceti byty. Stavět se bude ale nejdříve za dva roky.

Pokud by měl Rožnov dostatečnou ubytovací kapacitu, mohl by se rozšířit až o 3 500 obyvatel.

„Máme nastartovanou debatu k územnímu plánu a potenciál města je 20 tisíc obyvatel. Máme na to školy, školky i další zázemí. Podpora ke zvýšení počtu obyvatel je zřejmá,“ řekl Holiš.

Pořadníky na městské byty jsou ve Vsetíně přeplněné

Zastavit trend klesajícího počtu lidí chtějí i v sousedním Valašském Meziříčí, odkud ročně odejde okolo 150 obyvatel. Hlad po volných bytech je stejný jako v Rožnově.

„Přitom tu rostou firmy, zvyšují se platy a lidé by tu chtěli bydlet,“ zmínil meziříčský starosta Robert Stržínek.

I tady se však chystá nová výstavba. Velký developerský projekt startuje v areálu Křižanovy pily, přinést má 200 bytů. Další investoři chtějí stavět v lokalitě Štěpánov. Město navíc připravuje plochy pro výstavbu rodinných domků v Bynině a Juřince.

„V horizontu dvou až tří let tu bude slušná příležitost pro stovky nových obyvatel,“ slibuje si Stržínek.

Zájem v poslední době vzrostl také o bydlení ve Vsetíně. „Máme informace od realitních kanceláří, že poptávka je velká. Město pronajímá asi 500 bytů, ale pořadníky jsou trvale přeplněné,“ informoval starosta Jiří Růžička.

Také tady proto mají klíčovou roli developeři. Areál bytových domů vyrostl v Rokytnici, další investor projektuje větší obytný soubor za nádražím. Příliš jiných možností na navýšení kapacity však není a radnice další výstavbu neplánuje.

„Problém je, že vzhledem ke geografické poloze je město limitováno, de facto se dostáváme na hranu našich možností,“ uvědomuje si Růžička.

Bydlení podle něj bude jedním ze stěžejních témat pro nové zastupitelstvo.

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Plzeň má náhradu za Krmenčíka, vybrala si Beauguela ze Zlína

Jean-David Beauguel ze Zlína má radost ze vstřeleného gólu.

Fotbalisty Plzně v zimě posílí francouzský útočník Jean-David Beauguel. Druhý nejlepší ligový střelec má na západě Čech...

Medvěd se přesunul do hor, pátrá po něm i odborník na uspání střelou

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Medvědí tulák, který v minulých týdnech škodil na Valašsku a v Hostýnských vrších, se zřejmě přesunul do oblasti...

V 91 letech řídil muž auto podnapilý, těžce zranil seniora na kole

Nehoda se stala u nákupního střediska Lidl ve zlínské části Podvesná.

Dvaaosmdesátiletý cyklista se těžce zranil poté, co ho ve Zlíně srazilo auto. To podle policie řídil o devět let starší...

Další z rubriky

Ve Zlíně opravují starý kostelík, kde měl svatbu Albrecht z Valdštejna

Původní kostelík se ve zlínské části Štípa nachází poblíž majestátního kostela...

Dnes stojí pozapomenutý stranou majestátního kostela Narození Panny Marie ve zlínské části Štípa, ale jeho historický...

K plánům na obří kanál Dunaj-Odra-Labe mají obce výhrady

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Vodní kanál Dunaj–Odra–Labe se ekonomicky vyplatí, řekla studie ministerstva dopravy. Z obřího projektu ale nejsou ve...

Policisté po třech letech zjistili totožnost oběšence, pomohla podobizna

Pravděpodobná podoba obličeje zemřelého muže.

Kresba pravděpodobné podoby obličeje pomohla kriminalistům zjistit totožnost muže, který se před třemi lety oběsil u...

Najdete na iDNES.cz