Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vsetín nemá na úklid všech chodníků. Žádá proto obyvatele, ať se chopí lopat

  7:56aktualizováno  7:56
Radnice ve Vsetíně vyzvala obyvatele, aby se zapojili do úklidu sněhu. Město přiznává, že ze 130 kilometrů chodníků bude uklízet zhruba jen sto kilometrů. Na kompletní úklid totiž Vsetínu chybí peníze i lidi.

Radnice ve Vsetíně vyzvala občany, aby si sníh před domy uklízeli sami. Město na to totiž nemá kapacity. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

I když do zimní údržby plyne ročně z městské kasy osm milionů korun, pořád je to málo. Víc peněz za údržbu už radnice nezaplatí, a tak prosí o pomoc obyvatele.

"Žádáme občany o pomoc při očistě především přístupových chodníků k jednotlivým vchodům a věříme v jejich vstřícnost," uvedla starostka Iveta Táborská.

Přístupových chodníků jsou tisíce, brání se město

Lidé ve městě ale protestují. "Nechápu, proč bych měl uklízet městský chodník. Na co platím daně. Ať si úklid město zaplatí," reagoval rozčileně Pavel Matůšek ze Vsetína. Jiní obyvatelé berou výzvu radnice sportovně. "Vždycky to tak bylo. Lidé jsou čím dál víc líní. Ať se chopí lopaty a nemusí utrácet za fitness centra," podotkla Marie Knápková.

Radnice tvrdí, že s novelou zákona jí přibyly chodníky na údržbu. "Není v silách ani ve finančních možnostech města udržovat přístupové chodníky k domům. Jsou jich tisíce. Všichni musí být připravení na to, že v prosinci sněží. Nemáme tady zimu první rok," řekla mluvčí města Eva Stejskalová.

Technické služby slíbily, že do úklidu nasadí veškerou dostupnou techniku. "Budeme se samozřejmě snažit, aby byl rozsah údržby co největší. Na některé drobné, méně využívané chodníky a hlavně přístupové chodníky k domovním vchodům se ale nedostane," upozornil Jaromír Cypris, vedoucí provozu údržby komunikací Technických služeb.

Hlavní trasy budou uklizené dřív

Podle zákona je povinností majitele pozemku zmírňovat následky zimy v rozsahu svých finančních a technických možností. Lidé v okrajových částech města se musí připravit na to, že vozy Technických služeb se k nim dostanou třeba až za dva dny.

Nejvíc využívané silnice budou stejně jako chodníky uklizené do čtyř hodin od spadu sněhu, ostatní cesty do 12 a okrajové části města do 48 hodin.

"Při náledí je možné zahájit zimní údržbu do hodiny. Pokud vozovka zmrzne v noci, vozy vyjedou v pět ráno," popsal Jan Štěpaník, vedoucí odboru životního prostředí.

Dobrou zprávou je, že silničáři mají k dispozici lepší posypový materiál. "Kromě klasického posypu a soli se letos budeme snažit nově používat i technologii skrápění solankou, která má oproti soli o třicet procent vyšší účinnost," vysvětlil Cypris.

Pokud člověk uklouzne na městském chodníku nebo cestě, má právo požádat o odškodnění na radnici. Vsetín za poslední tři roky vyplatil poškozeným 222 tisíc korun.

Přesné informace a plán zimní údržby chodníků je možné najít na městském webu. Mapa je k nahlédnutí i na odboru životního prostředí nebo přímo v Technických službách v Jasenicích.

Radnice slibuje, že na svých stránkách zveřejní také kontaktní telefonní číslo, na které se bude dát zavolat v případě, že v některých částech města nastane kritická situace. Úklid města budou provádět kromě Technických služeb i jejich externí spolupracovníci a také klienti veřejné služby.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz