Martin Jirout (vlevo) si odpyká devítiletý trest, Viktor Koláček a Libor...

Martin Jirout (vlevo) si odpyká devítiletý trest, Viktor Koláček a Libor Vanderka budou ve vězení o půl roku kratší dobu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Vrchní soud potvrdil většině aktérů metanolové kauzy mnohaleté tresty

  • 2
Vrchní soud v Olomouci potvrdil většinu trestů pro pětici mužů obžalovanou v hlavní, zlínské větvi metanolové aféry. Čeká je tak vězení od sedmi do devíti let. Hlavní aktéři Tomáš Křepela a Rudolf Fian si už odpykávají doživotní tresty.

Nejvyšší trest si odpyká Martin Jirout, o půl roku méně bude ve vězení Viktor Koláček a Libor Vanderka.

Sedm let ve vězení stráví Alexander Jordán, vrchní soud mu trest snížil o rok. Obžalovanému Martinu Cekotovi snížil trest o měsíc, do vězení tak půjde na osm let.

„Uložili jsme shodné tresty jako soud prvního stupně. Vzali jsme v úvahu množství kontaminovaného alkoholu u obžalovaných, ale i rozsah škod v podobě obětí včetně fatálních následků. Zohlednili jsme i jejich postoj ke spáchané trestné činnosti včetně jejich sebereflexe,“ uvedl předseda senátu Vladimír Rutar.

Tresty za otravu metanolem

Rudolf Fian
doživotí (už dříve pravomocně potvrdil vrchní soud)

Tomáš Křepela
doživotí (už dříve pravomocně potvrdil vrchní soud)

Jiří Vacula
15 let (pravomocný trest - už dříve se vzdal práva na odvolání)

Martin Jirout
9 let (pravomocně potvrdil vrchní soud)

Viktor Koláček
8 let a 6 měsíců (pravomocně potvrdil vrchní soud)

Libor Vanderka
8 let a 6 měsíců (pravomocně potvrdil vrchní soud)

Martin Cekota
8 let (nově vrchní soud snížil trest o 1 měsíc)

Alexander Jordán
7 let ((nově vrchní soud snížil trest o 1 rok)

Aleš Svoboda
5 let a 6 měsíců (pravomocný trest - už dříve se vzdal práva na odvolání)

Robert Sedlařík
5 let a 6 měsíců (pravomocný trest - už dříve se vzdal práva na odvolání)

Žalobce požadoval u Jirouta zpřísnění trestu o dva roky, spokojen byl však s potvrzením viny i většiny trestů.

„Jde o tragédii, která je nezměrná počtem lidí, kteří bohužel museli zemřít. Obrovské byly také následky. Ve své dosavadní praxi jsem nic v takovém rozsahu nezažil,“ řekl žalobce Vladimír Kubík.

Aféra začala v září 2012, zemřely při ní nejméně čtyři desítky lidí a další desítky se intoxikovaly, řada jich má trvale poškozené zdraví.

Tvrzení o pouhé nedbalosti soud odmítl

Obžalovaní muži u vrchního soud většinou požadovali nižší tresty nebo vrácení případu ke zlínskému krajskému soud.

Tvrdili, že nešlo o úmysl, ale o nedbalostní jednání, poukazovali i na to, že neexistuje příčinná souvislost mezi jejich jednáním a následky metanolové kauzy.

„Nezříkám se zodpovědnosti vůči spotřební dani, tam jsem pochybil. Co se týká otráveného alkoholu, za to nemohu přijmout odpovědnost. Můj alkohol žádný metanol neobsahoval,“ uvedl Martin Jirout z Trutnovska, který půjde do vězení za distribuci otráveného alkoholu na Jičínsko a Ostravsko.

Jako jeden z mála projevil lítost obžalovaný Jordán, který dodával alkohol ve Zlíně. Obhájce pro něj požadoval podmíněný trest.

„Kdybych měl jen tušení, když dovezl Vacula zboží, že jde o otrávené zboží, udělal bych vše proto, abych to zastavil,“ uvedl Jordán, který dnes pracuje jako realitní makléř.

Jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček z Týna nad Bečvou, jenž údajně převzal 2000 litrů směsi, z níž vyrobil závadný alkohol, a podnikatel z Bystřice pod Hostýnem Libor Vanderka, který podle obžaloby dodal otrávené lihoviny do Čech, u odvolacího soudu popřeli příčinnou souvislost s následky, které otrávený alkohol způsobil.

Zodpovědnost před soudem nechtěl přijmout ani prodejce Martin Cekota, který požádal o jednání v nepřítomnosti.

Vrchní soud však argumentaci obžalovaných zamítl a ztotožnil se s právní kvalifikací, jak ji uvedl krajský soud. Soud jim potvrdil i desetiletý zákaz činnosti. Obžalovaní musejí také uhradit poškozeným, pojišťovnám či nemocnicím desítky milionů korun.

Hlavní aktéři byli potrestaní už dříve

Zbývající muži, prodejce nelegálního alkoholu ze Zlína Aleš Svoboda i Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak, kteří byli souzeni v této větvi, si již odpykávají tresty 5,5 roku. Proti rozsudku krajského soudu odvolání nepodávali.

Patnáctiletý trest již dříve přijal také hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula.

Olomoucký vrchní soud se případem zabýval podruhé, loni v lednu jej vrátil zpět krajskému soudu (více zde).

Zlínský soud jim nejprve předloni v květnu za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let. Po vrácení případu obžalovaným zmírnil tresty i kvalifikaci. Muži půjdou do vězení za ohrožování zdraví závadnými potravinami (více zde).

Vrchní soud už na začátku loňského roku zamítl odvolání Tomáše Křepely i slovenského občana Rudolfa Fiana - hlavním míchačům otrávané směsi potvrdil jejich doživotní tresty (více zde).

,