Právník Milan Holomek u zlínského soudu.

Právník Milan Holomek u zlínského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Právník připravil klienty o stamiliony, soud mu potvrdil devítiletý trest

  • 10
Přísnější typ vězení čeká na zlínského právníka Milana Holomka, kterému Vrchní soud v Olomouci potvrdil devítiletý trest za obří podvod s penězi jeho klientů a známých. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Věřitelům má vrátit téměř čtvrt miliardy.

Jen s drobnými úpravami potvrdil vrchní soud rozhodnutí krajského soudu ve Zlíně z ledna letošního roku. Ten Holomka potrestal devítiletým vězením, desetiletým zákazem provozování advokacie a uhrazením dluhu ve výši téměř čtvrt miliardy korun (více zde).

Kauza Holomek

Odvolání proti tomu podal státní zástupce i obžalovaný právník. Podle předsedy senátu Vrchního soudu v Olomouci Jiřího Zouhara se ale zlínský soud vypořádal se všemi důkazy, správně rozhodl o kvalifikaci trestného činu i o výši trestu. Žádné zásadní nedostatky v tomto případě nenašel.

S ohledem na to, že šlo o závažný zločin, že Holomek při něm zneužil své postavení, že podváděl dlouhodobě a poškodil desítky lidí, ale zpřísnil výkon trestu na věznici se zvýšenou ostrahou.

„Jako advokát měl povinnost hájit zájmy poškozených a ne jít proti nim,“ vysvětlil Zouhar.

Vynesení potvrzujícího rozsudku nechtěli Holomek ani jeho obhájce nijak komentovat. Jisté je, že kdysi renomovaný právník bude muset brzy do vězení.

Proti úternímu rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci se nedá odvolat a i kdyby chtěl podat dovolání k Nejvyššímu soudu, do výkonu trestu stejně nastoupit musí. Za zločin podvodu by v něm měl strávit devět let.

„Jeho verze je vyvrácená. Zapadají do sebe výpovědi svědků i listinné důkazy. Poškozených je šedesát sedm a těžko by se spolu domluvili a shodně vypovídali, aby ho zničili nebo se mu pomstili,“ prohlásil Zouhar.

Za půjčky sliboval až pětiprocentní odměny

Holomek si v průběhu jedenácti let půjčoval různě vysoké částky. Od svých klientů, kteří mu platili za právnické služby, od jejich známých, od podnikatelů, majitelů firem i manažerů z celé republiky.

Mezi podvedenými byli i lidé ze zlínského regionu. Většina z nich vypověděla, že mu přirozeně důvěřovali, protože měl pověst špičkového právníka. Někteří ho znali od dětství, jiní se s ním seznámili přes své dobré známé.

Holomek na rozdíl od obžaloby od začátku tvrdil, že nešlo o půjčky, ale o oboustranně výhodný obchod a zhodnocení peněz. Kam přesně finance investoval a komu tím pomáhal, není dosud jasné.

Holomek neprozradil víc, než že pro utajované osoby a firmy zakládal akciové společnosti, na které byly jako základní kapitál potřeba minimálně dva miliony korun. Za půjčku pak sliboval dvou až pětiprocentní odměnu.

„Nabídl mi zhodnocení peněz, tak jsem mu postupně i s úroky půjčil dvacet čtyři milionů. Měl jsem je i od známých a příbuzných,“ konstatoval dříve u zlínského soudu muž seniorského věku, který tehdy řídil několik velkých firem.

Podobně jako další věřitelé mu nejdříve půjčoval nižší částky, které mu právník vracel. Později finance narostly, ale zpět k majiteli se nevrátily.

„Naletěl jsem, byl jsem hloupý a vy jste prvotřídní hajzl,“ neodpustil si jeden z poškozených na adresu Holomka.

Překvalifikovat část případů na zpronevěru soud odmítl

Holomek ve svém odvolání namítal třeba nejasnosti kolem jednotlivých dlužných částek. U soudu si totiž někteří věřitelé nemohli přesně vzpomenout, kolik mu půjčili a jak vysoká byla odměna.

„Zjištění konkrétní škody je přece naprosto důležité pro účely trestního řízení,“ zdůraznil v Olomouci Holomek.

Vrchní soud mu ale nevyhověl. Stejně tak nepřistoupil ani na žádost státního zástupce Zdeňka Rajtra, který chtěl část případů oddělit a kvalifikovat je jako zpronevěru.

Nepřistoupil ani na potrestání advokátky Bronislavy Orbesové, která byla obžalovaná spolu s Holomkem a zlínský soud ji zprostil obžaloby. Dlužné peníze by měl Holomek zaplatit. Přestože byla na jeho majetek podaná exekuce, žádný z věřitelů v insolvenčním řízení peníze zpět zatím nedostal.