Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právník připravil klienty o stamiliony, soud mu potvrdil devítiletý trest

  16:45aktualizováno  16:45
Přísnější typ vězení čeká na zlínského právníka Milana Holomka, kterému Vrchní soud v Olomouci potvrdil devítiletý trest za obří podvod s penězi jeho klientů a známých. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Věřitelům má vrátit téměř čtvrt miliardy.

Právník Milan Holomek u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jen s drobnými úpravami potvrdil vrchní soud rozhodnutí krajského soudu ve Zlíně z ledna letošního roku. Ten Holomka potrestal devítiletým vězením, desetiletým zákazem provozování advokacie a uhrazením dluhu ve výši téměř čtvrt miliardy korun (více zde).

Kauza Holomek

Odvolání proti tomu podal státní zástupce i obžalovaný právník. Podle předsedy senátu Vrchního soudu v Olomouci Jiřího Zouhara se ale zlínský soud vypořádal se všemi důkazy, správně rozhodl o kvalifikaci trestného činu i o výši trestu. Žádné zásadní nedostatky v tomto případě nenašel.

S ohledem na to, že šlo o závažný zločin, že Holomek při něm zneužil své postavení, že podváděl dlouhodobě a poškodil desítky lidí, ale zpřísnil výkon trestu na věznici se zvýšenou ostrahou.

„Jako advokát měl povinnost hájit zájmy poškozených a ne jít proti nim,“ vysvětlil Zouhar.

Vynesení potvrzujícího rozsudku nechtěli Holomek ani jeho obhájce nijak komentovat. Jisté je, že kdysi renomovaný právník bude muset brzy do vězení.

Proti úternímu rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci se nedá odvolat a i kdyby chtěl podat dovolání k Nejvyššímu soudu, do výkonu trestu stejně nastoupit musí. Za zločin podvodu by v něm měl strávit devět let.

„Jeho verze je vyvrácená. Zapadají do sebe výpovědi svědků i listinné důkazy. Poškozených je šedesát sedm a těžko by se spolu domluvili a shodně vypovídali, aby ho zničili nebo se mu pomstili,“ prohlásil Zouhar.

Za půjčky sliboval až pětiprocentní odměny

Holomek si v průběhu jedenácti let půjčoval různě vysoké částky. Od svých klientů, kteří mu platili za právnické služby, od jejich známých, od podnikatelů, majitelů firem i manažerů z celé republiky.

Mezi podvedenými byli i lidé ze zlínského regionu. Většina z nich vypověděla, že mu přirozeně důvěřovali, protože měl pověst špičkového právníka. Někteří ho znali od dětství, jiní se s ním seznámili přes své dobré známé.

Holomek na rozdíl od obžaloby od začátku tvrdil, že nešlo o půjčky, ale o oboustranně výhodný obchod a zhodnocení peněz. Kam přesně finance investoval a komu tím pomáhal, není dosud jasné.

Holomek neprozradil víc, než že pro utajované osoby a firmy zakládal akciové společnosti, na které byly jako základní kapitál potřeba minimálně dva miliony korun. Za půjčku pak sliboval dvou až pětiprocentní odměnu.

„Nabídl mi zhodnocení peněz, tak jsem mu postupně i s úroky půjčil dvacet čtyři milionů. Měl jsem je i od známých a příbuzných,“ konstatoval dříve u zlínského soudu muž seniorského věku, který tehdy řídil několik velkých firem.

Podobně jako další věřitelé mu nejdříve půjčoval nižší částky, které mu právník vracel. Později finance narostly, ale zpět k majiteli se nevrátily.

„Naletěl jsem, byl jsem hloupý a vy jste prvotřídní hajzl,“ neodpustil si jeden z poškozených na adresu Holomka.

Překvalifikovat část případů na zpronevěru soud odmítl

Holomek ve svém odvolání namítal třeba nejasnosti kolem jednotlivých dlužných částek. U soudu si totiž někteří věřitelé nemohli přesně vzpomenout, kolik mu půjčili a jak vysoká byla odměna.

„Zjištění konkrétní škody je přece naprosto důležité pro účely trestního řízení,“ zdůraznil v Olomouci Holomek.

Vrchní soud mu ale nevyhověl. Stejně tak nepřistoupil ani na žádost státního zástupce Zdeňka Rajtra, který chtěl část případů oddělit a kvalifikovat je jako zpronevěru.

Nepřistoupil ani na potrestání advokátky Bronislavy Orbesové, která byla obžalovaná spolu s Holomkem a zlínský soud ji zprostil obžaloby. Dlužné peníze by měl Holomek zaplatit. Přestože byla na jeho majetek podaná exekuce, žádný z věřitelů v insolvenčním řízení peníze zpět zatím nedostal.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Najdete na iDNES.cz