Šéf lihové mafie Radek Březina u Vrchního soudu v Olomouci (2017). | foto: Luděk Peřina, ČTK

Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval, jeho bratrovi soud přidal

  • 11
Olomoucký vrchní soud potvrdil třináctiletý trest pro lihového bosse Radka Březinu za rozsáhlé nelegální obchody s lihem. Jeho bratru Tomášovi, který pomáhal zločiny objasnit, zvýšil trest o dva roky. Ve vězení tak má strávit šest let.

U Radka Březiny, který patnáct let řídil obří nelegální obchody s nezdaněným lihem a stát připravil o miliardy korun, přicházel podle soudce odvolacího soudu Petra Andrese v úvahu pouze trest na samotné horní hranici trestní sazby.

„Postoj obžalovaného se vyvíjel. Později se doznal a rozkryl trestnou činnost, což nikdo jiný nemohl udělat. Došlo k tomu ale pod tíhou důkazů, musíme do jisté míry vzít účelovost doznání. Musíme zohlednit i jeho snahy o ovlivňování spoluobžalovaných a svědků a snahu přenést vinu na někoho jiného,“ upozornil soudce.

Radek Březina se i za pomoci psychologického posudku snažil dosáhnout také přesunutí z věznice se zvýšenou ostrahou do mírnějšího typu. Získal by tak větší volnost a možnost častějších návštěv.

Znalkyně Jana Telcová uvedla, že by to bylo výhodné i pro společnost poté, co Březina vězení opustí. Jeho náprava je podle ní možná (více čtěte zde).

Zmírnění typu věznice nakonec soud odmítl. Radek Březina verdikt přijal s kamennou tváří, bez známek emocí.

„Spokojení být nemůžeme, i když nepadl trest na nejvyšší hranici trestní sazby. Důvody pro zrušení a určité ponížení trestu tam byly. Předpokládal jsem, že z důvodu pochybení bude věc zrušena a vrácena krajskému soudu,“ zmínil Březinův obhájce Filip Opatřil, že odvolací soud snížil škodu na spotřební dani, kterou takzvaná lihová mafie způsobila, a to o 740 milionů korun na 5,651 miliardy korun.

Březinovi přišli o majetek za desítky milionů korun

Odvolací soud naopak rozhodl na žádost obžaloby o propadnutí veškerého majetku obou bratrů státu, a to včetně domů, v nichž žijí jejich rodiny. Žalobce jeho hodnotu odhadl na desítky až stovky milionů korun.

V případě Tomáše Březiny jde o polovinu luxusního domu na Štákových pasekách ve Zlíně. „To je více trest pro mou rodinu než pro mě,“ reagoval mladší z bratrů Březinových.

Vrchní soud Tomáši Březinovi ke čtyřletému trestu ještě dva roky přidal.

„Ke statusu spolupracujícího obviněného nemáme připomínek, je nutno ho obžalovanému přiznat. Jeho výpověď přispěla k objasnění trestné činnosti. Ale svým následkem, charakterem i úlohou obžalovaného šlo o výjimečnou trestnou činnost. Míra snížení nemohla být výrazná,“ zdůraznil soudce Andres.

„Rozsudek hodnotím jako naprosto chybný. Otázka je, nakolik je vůbec zákonný. Pokud bych ho měl vnímat jako spravedlivý, tak je to jasný signál všem budoucím spolupracujícím obviněným. Zdejší soud absolutně nepřihlédl k rozsahu mé spolupráce. Díval se pouze na tuto věc, zapomněl na dalších padesát šedesát obviněných lidí v jiných kauzách,“ poznamenal Tomáš Březina.

Dalším třem obžalovaným soud tresty potvrdil. Někdejší Březinův blízký spolupracovník Lubomír Kaláč tak nedocílil snížení devítiletého trestu. Stejný trest, devět let a dva měsíce, soud potvrdil také Václavu Davidovi, který sklady nelegálním lihem navážel. Skladník Rostislav Hanulík si definitivně odpyká šest let.

Jednateli společnosti Morávia-Chem Radku Menšíkovi trest snížil o rok na 11 let. Případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka soud vrátil zpět krajské instanci.

Takto přicházel v prosinci 2015 Radek Březina k soudu:

22. prosince 2015