Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vracení pozemků církvi městům na východě Moravy nevadí

  6:58aktualizováno  6:58
Církevní restituce ve Zlínském kraji přinesou římskokatolické církvi majetek za stovky milionů korun. Hlavně pozemky a lesy. Města jsou ale ráda, neboť plochy blokované restitucemi je brzdily.

Známé sakrální stavby, jako je například bazilika na Svatém Hostýně (na snímku), už církvi patří. Nyní k nim v restitucích přibude i množství pozemků. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zapíchněte prst naslepo do mapy Zlínského kraje a velmi pravděpodobně trefíte území, které je součástí církevních restitucí. Zatímco velké sakrální stavby na Velehradě či Svatém Hostýně už církvi patří, návrh zákona, který minulý týden schválila vláda, řeší hlavně pole, lesy a plochy ve městech. Všechny jsou kvůli restitucím blokované, takže se s nimi nedá nic dělat. Ovšem přesný soupis majetku zatím schází.

"Jednoduchý seznam není možný. Máme jen dokumentaci, která obsahuje desítky šanonů. Jde především o kopie z pozemkových knih," sdělil MF DNES olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

K městům, kde leží nejvíc blokovaného majetku, patří Uherský Brod. Není se co divit, stával tam velký klášter, kolem něhož měla církev rozsáhlé polnosti. "Jde o desítky ploch, začínáme teď pracovat na jejich detailním seznamu," řekl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Většinou jde o volné pozemky. Podle Kunčara by se některé daly zastavět, což zatím nebylo kvůli blokacím možné. Část pozemků leží i pod obchvatem města.

Liptál se těší, že konečně opraví školu

A další příklad: v Pozlovicích už dlouho mluví o nadstřešení části sportovního areálu s fotbalovým hřištěm. Vše zatím ale vázne na jediné věci - hřiště je na pozemku, který patřil církvi. "Ačkoliv se tělovýchovná jednota o areál stará, ještě musí státu platit nájem. To je paradox," upozorňuje starostka Pozlovic Olga Tkáčová. "Teď s tím určitě začneme něco dělat."

Podobný je případ školy v Liptálu. Obec ji chce opravit a nastěhovat tam mateřskou školu. Má už hotový projekt. Pozemek školy ale blokují restituční nároky církve. "Je dobře, že se s tím konečně začalo něco dělat. Aspoň budou dána jasná pravidla," těší se starostka Liptálu Věra Dostálová.

A výčet obcí či měst, které brzdí blokované pozemky, by mohl pokračovat. Třeba ve Fryštáku chtějí na dvou takových uskutečnit své plány. Na jednom radnice hodlá rekultivovat skládku za 40 milionů korun, druhý by ráda zastavěla, třeba bytovkami. Zatím ale nemůže.

Ve Zlíně církev nežádá ani centimetr pozemků

Jednou z výjimek je Zlín. Tam si církev nenárokuje ani centimetr čtvereční. "Restituce se nás opravdu netýkají," ujistil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Církev by ale měla dostat asi 15 tisíc hektarů lesa. Nejvíc v okolí Bystřice pod Hostýnem, Buchlovic a Vsetína. "Nevím, co s tím bude církev dělat, ale usiluje o to dvacet let," uvedl šéf zlínské lesní správy Martin Pavlíček.

Rozhodnutí vlády o církevních restitucích je ještě příliš čerstvé. V některých obcích se bojí, že na případný odkup pozemků nebo placení nájmu nebudou mít. Jinde jsou ochotni sáhnout do obecní kasy. Nikde ale netuší, co přesně se bude dít.

"Raději bychom pozemky směnili nebo se dohodli na jejich dlouhodobém pronájmu," naznačil starosta Fryštáku Lubomír Doležel. "Město o ně má ale každopádně velký zájem," dodal.

Fryštácká radnice už si nachystala žádost o evropskou dotaci na rekultivaci skládky v části Žabárna. Skládka ale leží na blokovaném pozemku. "Čím dřív blokace zmizí, tím líp," přeje si starosta Doležel.

Podle ministerstva kultury má právo na vydání církevního majetku pouze stát. Nikoliv obce nebo kraje. I finanční náhrada tak bude nejdříve na bedrech státu. Ale co bude dál? "Přesnější údaje nám zatím scházejí," přiznal starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Přípravy D49 už rok stojí, o žalobách aktivistů soud stále nerozhodl

Trasa plánované silnice R49 přes Zlínský kraj

Už rok stojí přípravy dálnice D49 z Hulína do Fryštáku. Důvodem jsou žaloby ekologických aktivistů, o nichž zatím...

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Lihový boss Březina je obžalovaný z uplácení svědků i vyšetřovatele

Radek Březina u zlínského soudu.

Lihový boss Radek Březina ze Zlína-Kostelce, který si odpykává trest 13 roků vězení za velké nelegální kšefty s lihem,...

Najdete na iDNES.cz