Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia

Vpichy do břicha už nebudou třeba, zlínští porodníci mají novou metodu

  • 0
Těhotným ženám by se od příštího roku mohlo ulevit. Kvůli podezření, že by jejich dítě mohlo trpět Downovým syndromem, už nebudou muset na obávané vyšetření plodové vody. Bude stačit pouze odběr krve a analýza DNA. Na zavedení převratné novinky se podíleli i zlínští specialisté.

Když Olga Kohoutová ze Zlína čekala své první dítě, bylo jí pětatřicet let. Stejně jako každá těhotná žena podstoupila v prvních týdnech krevní testy, které mají odhalit vývojové vady, například Downův syndrom.

"Nedopadlo to dobře. Vyděsilo to mě imanžela," prozradila. Proto absolvovala vyšetření, které lékaři v České republice doporučují zhruba každé 25. těhotné ženě.

Jmenuje se amniocentéza a v praxi vypadá tak, že specialista odebere plodovou vodu z dělohy pomocí dlouhé úzké jehly. "Nebolí to, jen je to trochu nepříjemné. Větší stres je ale dlouhé čekání na výsledek," popsala své zkušenosti osmatřicetiletá Lenka Patriková.

Odborníci ze zlínského centra Prediko a laboratoří Imalab teď ale chtějí zavést převratnou novinku. Ta těhotným podobné pocity ušetří. Invazivní zákrok totiž nahradí velmi jednoduché vyšetření.

"Ženě jen odebereme krev a uděláme test založený na analýze DNA," vysvětlil Jaroslav Loucký, ředitel společnosti Imalab.

Převratné výsledky potvrzuje největší celosvětová studie, do které mezi 27 centry přispěli i zlínští odborníci. Unikátní metoda má mnoho výhod hlavně pro nastávající matky. Díky ní nebude muset na nepříjemný odběr plodové vody nebo odběr tkáně z placenty tolik těhotných jako dosud.

Nový krevní test je mnohem přesnější a ze zákroku velkou část žen předem vyloučí. Pro nastávající maminky navíc odpadne strach z potratu, který po amniocentéze u malého procenta žen přece jen hrozí. Jestli má plod nějaké postižení, se přitom žena dozví mnohem dříve. Nebude to trvat několik týdnů jako dosud, ale maximálně čtyři dny.

Ve zlínských laboratořích provedou každý rok kolem 160 odběrů plodové vody. "Z toho jen asi u sedmi případů se potvrdí postižení Downovým syndromem," upřesnila Radka Rychlíková ze společnosti Imalab.

Až bude zavedené nové testování pomocí DNA, počet žen, které budou muset tento zákrok podstoupit, bude mnohem nižší. Lékaři počítají s tím, že z 500 žen s podezřením na postižení plodu, vyloučí s pomocí nové metody až 477.

To, že test založený na analýze DNA je skutečně převratný, potvrdila celosvětová studie. Podíleli se na ní odborníci ze Spojených států, Severní Ameriky, Kanady a evropských zemí. V České republice se do ní zapojilo jen centrum ve Zlíně a Českých Budějovicích.

Během dvou let specialisté pomocí nové metody testovali 4 500 těhotných žen. Do zlínského centra jich přišlo 255. "Náš výsledek se naprosto shodoval s čísly z jiných světových center. Takto jsme odhalili devět plodů s Downovým syndromem," upřesnil Loucký.

Testy DNA by v České republice měly být zavedené v příštím roce. Zatím ale není jasné, do jaké míry budou na toto vyšetření přispívat zdravotní pojišťovny.