Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Míst pro budoucí středoškoláky zůstalo letos ve Zlínském kraji málo

  • 0
Střední školy ve Zlínském kraji nabízejí i dva týdny před koncem prázdnin volná místa pro budoucí studenty. Není jich ale tolik jako v předchozích letech.

Zatímco loni touto dobou byla ve Zlínském kraji volná i místa na gymnáziích, letos mají budoucí středoškoláci výběr mnohem omezenější. Zajímavé a prestižní obory byly beznadějně plné hned po jarních přijímacích zkouškách. Nejlépe na tom byla gymnázia, zdravotnické školy a klasické strojní průmyslovky.

„Přes šedesát procent přihlášek směřovalo na odborné školy, z toho téměř polovina do technických oborů,“ potvrdil krajský radní odpovědný za školství Petr Navrátil. Na gymnázia pak šlo zbylých téměř 40 procent přihlášek.

Studenti se vrátili i na gymnázium v Kroměříži, které loni bojkotovali. Kvůli špatné atmosféře a rozporům části pedagogického sboru s ředitelkou nakonec nastoupilo jen 11 nových žáků. Po změně vedení je letos první ročník zase naplněný.

Školy na Kroměřížsku jsou plné

Unikátní je i to, že volná místa na maturitních oborech zůstala jen ve třech regionech kraje, školy na Kroměřížsku jsou rozebrané.

Na Zlínsku mají ještě šanci budoucí kosmetičky, fotografové či zájemci o gastronomii. Volná místa jsou také v oborech aplikovaná chemie a dopravní prostředky, které nabízí Střední průmyslová škola v Otrokovicích. Přestože škola není naplněná, studentů letos v součtu přijala více. Poskytuje totiž také učební obory.

Místa na maturitních oborech středních škol

OKRES ZLÍN

  • Průmyslová škola Otrokovice: 2 obory, 10 míst
  • Škola oděvní a služeb Vizovice: 2 obory, 7 míst
  • Škola gastronomie a obchodu Zlín: 1 obor, 20 míst

OKRES VSETÍN

  • Uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí: 2 obory, 8 míst
  • Odborná škola J. Sousedíka Vsetín: 4 obory, 15 míst
  • ISŠ-COP Valašské Meziříčí: 4 obory, 6 míst

OKRES UHERSKÉ HRADIŠTĚ

  • Uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště: 3 obory, 10 míst
  • Střední škola MESIT: 1 obor, 8 míst

„O chemii zájem je a dobře je na tom i tříletý plastikářský obor, při kterém spolupracujeme s firmou Continental Barum. Na to rodiče hodně slyší, protože je tam perspektiva zaměstnání,“ popsal situaci ve škole její ředitel Libor Basel.

Naopak už několik let po sobě klesá počet žáků, které by lákaly stavební obory, výjimkou je instalatér.

Strojní obory hrají prim

Na Vsetínsku a Uherskohradišťsku zvyšují nabídku maturitních oborů uměleckoprůmyslové školy, k dispozici je i třída pro ekonomy, mechaniky či autotroniky.

Zhruba patnáct maturantů a třicítku učňů do různých oborů by ještě mohla přijmout vsetínská Střední škola Josefa Sousedíka.

„Dopředu jdou strojní obory, ostatní mírně klesají. Roli v tom hraje i fakt, že spolupracujeme s víc než desítkou strojírenských firem, které našim studentům nabízí stipendia a praxe a posléze také uplatnění,“ uvedl ředitel školy Josef Slovák.

Podle dostupných prognóz schází v celé zemi 4 500 strojařů, jen firmy na Vsetínsku jich výhledově mohou zaměstnat na tři stovky.

Pokles zájmu je letos znát hlavně u gastronomických oborů, které byly v předchozích letech hitem.

Letošní absolventi základních škol jsou vůbec první, kteří absolvovali státní přijímačky.

Protože se jednalo o pilotní ročník, scházela takzvaná nepodkročitelná hranice, tedy minimální počet bodů, při kterém je možné na školu nastoupit. V dalších letech už nastavená být má, ačkoliv zatím není jasné, na jaké úrovni ani zda se bude lišit podle typu škol.