Jan Pijáček (vlevo), Stanislav Devátý (uprostřed) a Jan Hrdý sledují výsledky...

Jan Pijáček (vlevo), Stanislav Devátý (uprostřed) a Jan Hrdý sledují výsledky voleb. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ODS nemá ve Zlínském kraji poslance, šéf Lukáš nabídne rezignaci

  • 17
ODS získala ve Zlínském kraji pouhých 5,66 procenta, téměř nejméně v zemi. Strana tak nebude mít žádného regionálního zástupce ve Sněmovně. Nepomohlo ani angažování bývalého šéfa BIS a disidenta Stanislava Devátého. Post šéfa strany dává po debaklu k dispozici Libor Lukáš.

Může být ještě hůř? Tuhle otázku si pokládají snad všichni členové či příznivci ODS v kraji. Kdysi vlivná strana se o víkendu sice dostala do Sněmovny, její podpora v regionu je ale tak mizerná, že nestačila na zisk ani jednoho poslaneckého místa. Jen v Moravskoslezském kraji získali modří méně procent.

"Je to katastrofa," přiznal regionální šéf strany a krajský zastupitel Libor Lukáš. "Samozřejmě že udělám totéž, co jsem udělal po prohraných krajských volbách. Dám svou funkci k dispozici," slíbil.

Politolog Karel Kouba přitom připomíná, že ještě před deseti lety bylo právě Zlínsko jedním ze tří regionů v republice, kde ODS vždycky nejjasněji vítězila.

"Teď tady utrpěla naprostý debakl," zdůraznil.

Důvodů je hned několik. Někteří členové ODS vidí za propadem aféru bývalého předsedy Petra Nečase, který do parlamentu vždy kandidoval za Zlínský kraj.

Uškodit mohlo i vyloučení Tomáše Úlehly, který se ve volbách nakonec přidal k Janě Bobošíkové.

"Ten, kdo spojil kariéru s ODS, kandidoval za jinou stranu. I kvůli tomu nepůsobila strana důvěryhodně," vysvětlil Kouba.

Voliče nám odlákali Babiš, Okamura a lidovci, zní z ODS

A třetí důvod: do boje o parlament nasadila strana mladé a méně známé kandidáty. "ODS tady měla vždycky silné tváře, teď je postrádala," řekl politolog.

Například jednatřicetiletého lídra Jana Hrdého znali snad jen lidé v Uherském Brodě, kde je druhým rokem místostarostou. Jenže i ve "svém" městě dostal Hrdý pouze 6,7 procenta hlasů.

"Nadšený z toho nejsem. Už před volbami jsem se obával, že za tak krátkou dobu lidi nedokážu přesvědčit, a potvrdilo se to," konstatoval Hrdý.

Voliči ODS totiž dali přednost známým osobnostem. Hrdého díky preferenčním hlasům předběhl starosta Vlčnova Jan Pijáček a ještě více hlasů dostal advokát Stanislav Devátý, který kandidátku na posledním 22. místě uzavíral.

"Moc jsem mu to přála, i proto, že mezi lídry z kraje vlastně není nikdo přímo z krajského města, což je pro Zlín ostuda," komentovala výsledek bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová, která kandidovala na desátém místě.

Valašskomeziříčský starosta a volební trojka Jiří Částečka je však přesvědčený, že nasazení nových tváří chyba nebyla. "Voliče nám odlákalo Babišovo i Okamurovo hnutí. Navíc tento kraj je i baštou lidovců," vypočítal.