Volby ve Zlíně: ČSSD chce zlevnit vodu a ODS zprůhlednit soutěže

  7:56aktualizováno  7:56
ODS a ČSSD ve Zlíně vytáhly do volebního boje. Občanští demokraté hodlají zprůhlednit veřejné zakázky na radnici. Sociální demokraté zase zlevnit vodu. Podle politologů jde o populismus.

Politické strany ve Zlíně postupně zahajují předvolební kampaně, zlínskou ODS přijel podpořit i premiér Petr Nečas. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Až do tohoto týdne se ve Zlíně prezentovaly pouze menší strany, které v kampani před komunálními volbami sázejí na jednu kartu – kritiku radnice. Teď se své trumfy rozhodly ukázat i dvě největší strany. ODS i ČSSD ale jako by paradoxně držely stejnou linii se svými kritiky. Chtějí začít prosazovat změny na radnici, kterou spolu s KDU-ČSL ve Zlíně poslední čtyři roky řídí.

Nápady hýří především sociální demokraté. S použitím argumentu krize chtějí ulevit obyvatelům města v platbách. Slibují, že sníží cenu vody, poplatky za svoz odpadu i daň z nemovitosti. "Tato opatření způsobí výpadek v příjmech města asi 20 milionů korun ročně. Pokryjeme ho maximálním zdaněním hazardu, tedy videoterminálů," řekl lídr kandidátky ČSSD Boris Popesko.

Kubík vody stojí ve Zlíně 71,13 korun, což je více než v Praze a skoro nejvíc v republice. Sociální demokraté tvrdí, že cenu můžou srazit skoro o 20 korun. "Je možné cenu snížit. Existují k tomu reálné podklady," reagoval předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Zlín Milan Soldán.

Město na svozu vydělává, myslí si ČSSD

Za svoz odpadu platí lidé ve Zlíně 500 korun. ČSSD říká, že na tom město vydělává, a proto by se poplatek měl snížit až o třetinu.
Podle náměstka zlínské primátorky Miroslava Hladíka z ODS ale radnice svoz odpadu dotuje několika miliony ročně. Slevě proto není nakloněný.

"Kdybychom šli touto cestou, za tři volební období bude vše zadarmo," uvedl Hladík. "Je třeba udržet rozumný poměr mezi dotacemi města a platbami lidí." Dodal, že předvolební sliby ČSSD bere jako populismus.

Jeho strana ovšem vytáhla do voleb s tématy, která podle politologů rovněž mohou mít tuto nálepku. Jde o boj proti korupci a zprůhlednění veřejných zakázek. Za chyby ve výběrových řízeních bývala zlínská radnice totiž dříve často pokutována.

"Chceme, aby bylo vše co nejprůhlednější. Plánujeme proto zavedení internetových aukcí na zakázky města, kde bude jediným kritériem cena," uvedl zastupitel za ODS Ondřej Andrys. Tím se bude podle něho také minimalizovat možnost korupce nebo podezření na ni.

Politoložka: Uvidí se, kam až zajdou

S kritikou na neprůhlednost zakázek na radnici vyrukovaly do komunálních voleb i menší strany, například TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí nebo kandidátka M. O. R. za Morální očistu radnice. Drobnější politické subjekty se také dohodly, že v případě úspěchu ve volbách nebudou spolupracovat se současnou koalicí.

Její dva nejsilnější členové - ODS a ČSSD - si teď chtějí naklonit voliče, a tudíž hodně slibují. Podle politoložky Jiřiny Pavlíkové jde ale o čistý populismus. "Je to klasická předvolební rétorika. Můžeme ji čekat od všech politických stran. Rozdíl bude jen v tom, kam až zajdou," řekla.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Kroměříž byla měsíce centrem rakouské říše, před 170 lety přivítala elitu

Arcibiskupský zámek zachycuje obrázek uveřejněný v novinách Illustrierte...

V Kroměříži se před 170 lety odehrála jedna z nejdůležitějších událostí moderních dějin, císař do města na konci roku...

„Špuntomat“ prodává pěnu do uší pro klidný pobyt v nemocnici

Špuntomat nabízí hygienické a certifikované špunty do uší.

V nemocnici ve Valašském Meziříčí začal fungovat „špuntomat“, který zájemcům vydává špunty do uší. Pacientům má...

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Najdete na iDNES.cz