Změní Zlín primátora a zvedne se ODS? Odpovědi přinesou volby

  12:29aktualizováno  12:29
Do komunálních voleb ve Zlíně jde dvanáct stran a hnutí, které se poperou o jednačtyřicet křesel v městském zastupitelstvu. MF DNES formulovala pět klíčových otázek, na které víkendové volební klání přinese odpovědi.

Budova zlínské radnice na náměstí Míru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

1Bude Adámek znovu, tentokrát potřetí primátorem?

Nikdo z novodobých primátorů po roce 1989 nedokázal obhájit svoji pozici. Podařilo se to jen Miroslavu Adámkovi (STAN), který se pokusí své působení v čele města prodloužit už na dvanáct let, čímž by překonal i Tomáše Baťu, jenž Zlín řídil devět let. Jeho účinkování v čele města ale ukončila tragická nehoda.

„Existuje nepsané pravidlo, a to zkusit obhájit. Samotného mě zajímá, jak lidé naši čtyřletou, respektive osmiletou práci vnímají,“ naznačil Adámek.

V komunálních volbách v letech 2010 a 2014 získal nejvíce preferenčních hlasů, nejprve ještě jako málo známý skoro osm tisíc, potom už jako primátor přes devět tisíc.

V obou případech to bylo suverénně nejvíce ze všech. Ale v květnových doplňujících senátních volbách na Zlínsku se překvapivě jako favorit nedostal ani do druhého kola, což může ledacos naznačovat. K tomu, aby Adámek zůstal třetí volební období primátorem, by hnutí STAN muselo volby zřejmě opět vyhrát. Bude to však mít těžší než dříve kvůli větší konkurenci.

2Uspějí nové subjekty?

Dosud nikdy nebyla ve Zlíně taková konkurence politických stran a hnutí, které mohou reálně uspět. Jsou zde nové ambiciózní projekty jako třeba Nový Impuls pro Zlín, koalice Soukromníků, Nezávislých a Svobodných či Hnutí Zlín 21.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Všechny mají zájem o nejvyšší posty na radnici, což dokazují i tím, že na kampani rozhodně nešetří. „Máme ambici volby vyhrát. Pokud dostaneme silný mandát, jsem připraven být primátorem,“ neskrývá lídr Zlín 21 Čestmír Vančura.

SPD Tomia Okamury a Piráti zase chtějí navázat na úspěch z posledních parlamentních voleb, v nichž skončili na třetím a čtvrtém místě, a poprvé se dostat do zlínského zastupitelstva. Nejlépe pak rovnou do vedení města. „Pokud chceme některé věci změnit, musíme se dostat do vedení radnice,“ uvědomuje si lídr Pirátů Jiří Jaroš.

„Myslím, že na dvojciferný výsledek můžeme klidně dosáhnout,“ doufá jednička SPD Stanislav Skála.

3Zvedne se ODS?

Uspět chce také tradiční strana ODS, která se na vedení města podílela skoro dvacet let a v roce 2006 získala 37 procent hlasů. Před čtyřmi lety ale propadla a nedostala se ani do zastupitelstva. Teď se tam chce, nebo spíše musí vrátit, pokud hodlá být ve Zlíně relevantní politickou silou. Postarat se o to má stejný lídr jako před čtyřmi lety – Miroslav Chalánek.

„Minulé volby se konaly v období hluboké celorepublikové krize ODS. Tudíž se domnívám, že neúspěch nebyl pouze odrazem mé volitelnosti,“ doufá Chalánek.

Je jediným politikem v první desítce kandidátky ODS, který má zkušenosti ze zastupitelstva. Na devatenáctém místě je i bývalá primátorka Irena Ondrová.

Před čtyřmi lety se do zlínského zastupitelstva nedostala ani TOP 09, která si však poradila jinak - její lidé jsou na kandidátce STAN, první ale až na jedenáctém místě.

4Potvrdí ANO dominanci?

Na celorepublikové úrovni ANO válcuje svoji konkurenci a totéž chce dokázat i ve Zlíně. Před čtyřmi lety hnutí pod lídrem Patrikem Kamasem nedopadlo tak, jak si představovalo, když získalo necelých patnáct procent hlasů a skončilo druhé. Teď je jedničkou Roman Kaňovský, který dosud v žádných volbách nekandidoval. Otázkou je, zda sázka na relativně neznámého lídra vyjde.

„Zatímco jiné strany možná mají ve svém čele známější lídry, my sázíme na týmovou práci,“ naznačil Kaňovský. „Myslím, že jsem dynamický člověk s dostatkem zkušeností na to, abych takovou funkci dokázal zvládnout,“ řekl k tomu, zda by se chtěl stát primátorem.

Hnutí ovšem může stále spoléhat na to, že jméno jejího předsedy a premiéra Andreje Babiše táhne.

5Zastaví ČSSD svůj pád?

Zatímco ODS má to nejhorší zřejmě za sebou, ČSSD se potýká s vleklou krizí. Ve Zlíně se ji strana pokusí zastavit nezvykle s lídrem nestraníkem Michaelem Javorou, který je politickým nováčkem. Pouze před dvěma lety v krajských volbách neúspěšně kandidoval za SPD. „Chceme ukázat, že město jde vést jinak,“ hlásá Javora.

První dva muži z minulé komunální kandidátky Vlastimil Drtil a Roman Vaigel letos v dubnu rezignovali na posty zlínských zastupitelů a odmítli se dál politicky angažovat. Sociální demokraté tak museli narychlo hledat lídra.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz