Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie odvezla z Vrbětic munici k likvidaci. Zničí ji vojáci na Libavé

  14:36aktualizováno  15:22
Pečlivě střežený kamion odvezl z areálu vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku munici určenou k likvidaci. Transport zamířil do vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, kde vojáci střelivo zničí v trhací jámě.

Jako první mohla vyskladnit své zásoby z areálu firma Bochemie. U Vrbětic ale neměla munici, z vyhořelého raketového paliva dostává chemikálii - chloristan amonný. | foto: Policie ČR

Kamion doprovázený vozidly vojenské a dopravní policie vyrazil z muničního areálu ve Vrběticích v úterý v deset hodin dopoledne.

„V kamionu jsme převáželi munici určenou ke zneškodnění, ovšem schopnou převozu. Zničena bude v trhací jámě ve vojenském újezdu Libavá. Kolem třinácté hodiny dorazil kamion naložený municí bez problémů do cíle své cesty,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Dodala, že se zřejmě nejednalo o poslední transport poškozené munice, kterou policejní pyrotechnici při postupném čištění areálu nacházejí.

Poničenou munici, která ani nebude schopná převozu do Libavé, chtějí pyrotechnici zničit v trhací jámě, kterou zřídili přímo u Vrbětic. O řízených výbuších budou vždy předem informovat obyvatele okolních obcí, aby je zbytečně neděsily další nečekané výbuchy.

Policisté veřejnost o odvozech munice z Vrbětic v předstihu z bezpečnostních důvodů neinformuje, starostové dotčených obcí ale o transportech zprávy mají.

„Dostal jsem zprávu, že se má odvážet munice. Policie nás o všem pravidelně informuje každý den. Nemohl jsem být přítomen nakládání, ale odborníkům věřím. Kdysi se sem navážela munice bez jednotek policie, teď si policie transporty hlídá. Proběhlo to bez problémů,“ sdělil MF DNES starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák.

O převozu munice do Pardubického kraje čtěte zde

Stejné to bude i při transportu nepoškozené munice, která zamíří do armádních skladů ve východočeské Květné. Konvoje kamionů budou jezdit vždy v noci a transporty budou trvat několik dní.

„Policie a ostatní složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny k odvozu munice ze skladů ve Vrběticích a vyvíjejí veškerou snahu k tomu, aby začaly munici z Vrbětic přepravovat do konce měsíce ledna,“ poznamenala Kozumplíková,

Práci pyrotechnikům komplikují přívaly sněhu

Policie chce před odvozem zkontrolovat důkladně veškerý obsah skladů, stav munice, dodržování zákona o zbraních a střelivu a také to, zda je ve skladech materiál, který byl deklarován.

„Stále probíhají jednání a organizační přípravy jak k samotnému odvozu, tak k počátku a průběhu kontroly podle kontrolního řádu,“ upřesnila Kozumplíková.

Přípravné práce ale komplikuje čerstvá sněhová pokrývka (více zde).

„Ve vrbětickém areálu leží momentálně 15 až 20 centimetrů sněhu a podle předpovědi počasí má sněžení stále pokračovat. Souvislá vrstva sněhu a jiné výkyvy počasí mohou probíhající činnosti a přípravu k vyskladňování negativně ovlivnit,“ podotkla policejní mluvčí.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Dosud z areálu vyvezla svůj nemuniční materiál pouze firma Bochemie (více zde).

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz