Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie odvezla z Vrbětic munici k likvidaci. Zničí ji vojáci na Libavé

  14:36aktualizováno  15:22
Pečlivě střežený kamion odvezl z areálu vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku munici určenou k likvidaci. Transport zamířil do vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, kde vojáci střelivo zničí v trhací jámě.

Jako první mohla vyskladnit své zásoby z areálu firma Bochemie. U Vrbětic ale neměla munici, z vyhořelého raketového paliva dostává chemikálii - chloristan amonný. | foto: Policie ČR

Kamion doprovázený vozidly vojenské a dopravní policie vyrazil z muničního areálu ve Vrběticích v úterý v deset hodin dopoledne.

„V kamionu jsme převáželi munici určenou ke zneškodnění, ovšem schopnou převozu. Zničena bude v trhací jámě ve vojenském újezdu Libavá. Kolem třinácté hodiny dorazil kamion naložený municí bez problémů do cíle své cesty,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Dodala, že se zřejmě nejednalo o poslední transport poškozené munice, kterou policejní pyrotechnici při postupném čištění areálu nacházejí.

Poničenou munici, která ani nebude schopná převozu do Libavé, chtějí pyrotechnici zničit v trhací jámě, kterou zřídili přímo u Vrbětic. O řízených výbuších budou vždy předem informovat obyvatele okolních obcí, aby je zbytečně neděsily další nečekané výbuchy.

Policisté veřejnost o odvozech munice z Vrbětic v předstihu z bezpečnostních důvodů neinformuje, starostové dotčených obcí ale o transportech zprávy mají.

„Dostal jsem zprávu, že se má odvážet munice. Policie nás o všem pravidelně informuje každý den. Nemohl jsem být přítomen nakládání, ale odborníkům věřím. Kdysi se sem navážela munice bez jednotek policie, teď si policie transporty hlídá. Proběhlo to bez problémů,“ sdělil MF DNES starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák.

O převozu munice do Pardubického kraje čtěte zde

Stejné to bude i při transportu nepoškozené munice, která zamíří do armádních skladů ve východočeské Květné. Konvoje kamionů budou jezdit vždy v noci a transporty budou trvat několik dní.

„Policie a ostatní složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny k odvozu munice ze skladů ve Vrběticích a vyvíjejí veškerou snahu k tomu, aby začaly munici z Vrbětic přepravovat do konce měsíce ledna,“ poznamenala Kozumplíková,

Práci pyrotechnikům komplikují přívaly sněhu

Policie chce před odvozem zkontrolovat důkladně veškerý obsah skladů, stav munice, dodržování zákona o zbraních a střelivu a také to, zda je ve skladech materiál, který byl deklarován.

„Stále probíhají jednání a organizační přípravy jak k samotnému odvozu, tak k počátku a průběhu kontroly podle kontrolního řádu,“ upřesnila Kozumplíková.

Přípravné práce ale komplikuje čerstvá sněhová pokrývka (více zde).

„Ve vrbětickém areálu leží momentálně 15 až 20 centimetrů sněhu a podle předpovědi počasí má sněžení stále pokračovat. Souvislá vrstva sněhu a jiné výkyvy počasí mohou probíhající činnosti a přípravu k vyskladňování negativně ovlivnit,“ podotkla policejní mluvčí.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Dosud z areálu vyvezla svůj nemuniční materiál pouze firma Bochemie (více zde).

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Grafton Recruitment Praha
STROJNÍ MECHANIK/ÚDRŽBA - 1 SMĚNA

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz