Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci střežící vrbětické sklady mají klidné Vánoce. Odhánějí jen divočáky

  18:42aktualizováno  21:18
Dvě stě vojáků, kteří hlídají nebezpečné muniční sklady ve Vrběticích, z nichž dva v posledních měsících explodovaly, mají za sebou klidné Vánoce. V lesích okolo areálu, kde slouží šestihodinové směny na ostraze, je naštěstí vyleká jen divočák nebo srnky. Ve čtvrtek je nečekaně navštívil generál Petr Pavel.

Díky notebookům a mobilům mohou být vojáci v kontaktu s rodinnou a blízkými. Na Štědrý den dostali na večeři bramborový salát s obaleným kaprem nebo kuřecím řízkem. Teplo domova, což v jejich případě platí doslova, protože teploty se blíží bodu mrazu, jim ovšem nic nenahradí.

„Na rodinu pořád myslím. Vánoční svátky bychom rádi strávili v rodinném kruhu, ale jsme vojáci,“ reagoval rotný Jan Posák. Slouží v mobilní vojenské posádce, která vyrostla před pár týdny na okraji Haluzic.

Za sebou má mise v Afghánistánu, Bosně i Kosovu, takže rozhodně není sentimentální. Štědrý večer s dcerkou Alenkou si udělali 23. prosince, pak musel do služby. Jeho turnus bude hlídat sklady týden, pak je nahradí další dvě stovky vojáků.

Fotogalerie

Ve službě tráví šest hodin, pak má dvojnásobný čas na regeneraci a zase nastupuje.

„Směna je náročná,“ říká Posák. „Úsek 1,5 kilometru dlouhý, který musím hlídat, projdu několikrát. Za směnu nachodím kolem patnácti kilometrů,“ popsal.

Když jde lesem, musí být potichu a naslouchat. To je jeho hlavní úkol. „Někdy se naskytne myšlenka, že by tam někdo mohl být,“ naznačuje zkušený voják. Pokud ale zašustí listí či zapraská větev, může za to jenom zvěř - divočáci a vysoká.

Volný čas tráví stejně jako další vojáci sledováním filmů v televizi v klubové místnosti nebo na notebooku, posloucháním hudby i čtením časopisů. Čas na sportování ani návštěvy tancovaček v Haluzicích nemá. Nicméně vojáci mají s „domorodci“ skvělé vztahy, což se ukázalo právě o Vánocích.

Vojáky si pochvalují místní i generál Pavel

„Odpoledne za námi byli místní a přinesli nám zákusky a slané pečivo a zahráli i koledy,“ připomněla rotná Pavla Ševčíková, která se stará o výdej jídla. „A jestli se mi stýská? Beru to jako každý jiný den. Vánoce oslavím, až přijedu domů,“ říká smířlivě.

Policisty navštívil prezident Tuhý

Ve čtvrtek dopoledne navštívil policejní prezident Tomáš Tuhý muniční areál ve Vrběticích. Zajímal se o práci policistů v areálu vybuchlých skladů. "Zástupce velitele zásahu jej seznámil s aktuálním působením pyrotechniků přímo v areálu, kde zrovna v blízkosti asi 300 m od epicentra druhého výbuchu asanovali prostory. Popsal mu činnost ostatních asi čtyřiceti policistů, kteří se v areálu či jeho okolí pohybují a dohlíží na pořádek," uvedl mluvčí Monika Kozumplíková. 

Ve vojenské posádce stojí hezky nazdobený smrček a vojáci dostali k Vánocům ještě jeden dárek. S trochou nadsázky by set tak dala nazvat návštěva armádního generála Petra Pavla, který si ve čtvrtek poprvé stanové městečko prohlédl a byl spokojený. Věří ale, že vojáci nebudou muset areál hlídat dlouho.

„Armáda by měla sklady střežit do té doby, než bude znám jejich obsah,“ myslí si Pavel. „Ve druhé polovině ledna by se mohla začít odvážet první munice. Prostor není třeba střežit tak masivně až do odvezení posledního kousku munice. Jestli tady totiž hrozí nějaké nebezpečí, tak jen proto, že by někdo chtěl manipulovat s důkazy nebo je zahladit. Jakmile policie bude mít jasno, co ve skladech je, tento důvod pomine,“ přiblížil.

Podle armádního generála by však měla hlídat spíše policie nebo bezpečnostní agentura. A překvapivě byl kritický k reakci státu na výbuchy ve skladu ve Vrbětících. „Ministerstva obrany a vnitra mohla začít spolupracovat už první týden po výbuchu,“ řekl Pavel.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Najdete na iDNES.cz