Vodní elektrárna na řece Moravě mezi Otrokovicemi a Bělovem začala fungovat loni.

Vodní elektrárna na řece Moravě mezi Otrokovicemi a Bělovem začala fungovat loni. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vodní elektrárna dosáhla vyšší hladiny Moravy, Kvasice se bojí záplav

  • 3
Do sporu mezi majitelem nové elektrárny na Bělovském jezu nedaleko Otrokovic a obcí Kvasice na Kroměřížsku o výšku hladiny řeky vstoupily úřady. Nařídily, aby Povodí Moravy elektrárně zvýšilo hladinu o půl metru. Lidé v Kvasicích se bojí záplav. Obec se chce soudit.

Náhodný kolemjdoucí to ani nepoznal. V pátek začalo Povodí Moravy zvyšovat hladinu řeky Moravy u Bělovského jezu. Nařídil mu to vodoprávní úřad. Tím skončil letitý spor mezi majitelem vodní elektrárny na řece a obcí Kvasice. Alespoň prozatím.

Obec, která jej na celé čáře prohrála, se s největší pravděpodobností bude soudit. „Čekám na souhlas zastupitelů. Pokud mi ho dají, podám žalobu,“ potvrdil starosta Kvasic Lubomír Musil.

Kvasice totiž ohrožuje voda prakticky za každého většího deště. Je to nejníže položená obec v nivě řeky Moravy. Navíc je obklopená strmými kopci, z nichž voda po dešti rychle stéká a zaplavuje zahrady, sklepy či studny obyvatel. A ti se bojí, že zvýšení hladiny v řece situaci jen zhorší.

„Věřili jsme, že vyhraje zdravý rozum, ale úřady daly přednost podnikatelskému záměru,“ zlobil se Musil.

Ročně by přišel o čtyři miliony korun

Provozní hladina jezu Bělov stoupne přesně o půl metru, na úroveň 184,1 metru nad mořem. Pro provozovatele elektrárny to znamená, že se mu může vydařit podnikatelský záměr tak, jak si ho představoval.

„Když jsem stavbu elektrárny koupil, nevěděl jsem, že hladina vody je snížená. Vodoprávní úřad s navrácením souhlasil,“ reagoval Lubomír Marták. Kvůli nižšímu výkonu elektrárny by ročně přišel o čtyři miliony korun.

Za problémy lidí v Kvasicích vidí spíše špatnou kanalizaci, která nezvládá odvádět nápor vody při deštích. „Navrhoval jsem, že se budu finančně podílet na stavbě přečerpávací stanice, která by vodu odváděla do řeky. Vedení obce mi ale neodpovědělo,“ uvedl Marták.

Starosta zase tvrdí, že žádný seriózní návrh nedostal. „To jen tak vykládá. Se mnou o tom nikdy nejednal a ani jsem nikdy neměl na stole něco, čím bychom se mohli zabývat,“ odmítal Musil.

Potvrdil, že obec má potíže s kanalizací. Vzhledem k poloze Kvasic je totiž kanalizace vysoko v porovnáním s hladinou vody v řece.

„Není schopná odvádět vodu ani s pomocí čerpadel. Navíc se po zvýšení hladiny v řece zaplaví odvodný kanálek, který nám pomáhal,“ popsal Musil.

Vodoprávní úřad v Kroměříži i jeho krajský nadřízený o výšce hladiny rozhodoval několikrát. Verdikt vždy vyzněl ve prospěch podnikatele. „Úřady se shodly, že zvýšená hladina obec ohrožovat nebude,“ potvrdil vedoucí zlínského provozu Povodí Moravy Jaroslav Foukal.

Vedení Kvasic se pokaždé odvolalo. Teď už nemá kam, proto zvažuje soud.

Hladina byla snížená kvůli vysoušení půdy

Vodní elektrárna měla vzniknout už v 90. letech. V té době byla hladina řeky výš a s tím počítalo i stavební povolení. Po tisícileté povodni v roce 1997, kdy byly Kvasice z poloviny zatopené, však úřady nařídily hladinu v řece snížit o půl metru.

Co si ale v Kvasicích vyložili především jako protipovodňové opatření, mělo trochu jiný význam. „Pozemky v okolí řeky byly příliš nasáklé vodou, držela se v nich a neměla kam odtékat. Proto se hladina v řece snížila,“ vysvětlil Foukal.

Ostatně obec to nezachránilo ani při povodni v roce 2006, kdy voda zalila tamní sportovní areál. V roce 2010 zase obci pomohlo jen odstřelení hráze na přítoku Moravy.

Plány na stavbu elektrárny pak oživil až na konci roku 2011 Lubomír Marták, který celý projekt koupil od původního majitele. Tehdy také požádal o zvýšení hladiny na původní úroveň.

Potěšil tím hlavně vodáky. Třeba Martin Němec, majitel společnosti Kroměřížská plavební, si libuje, že voda už nebude zapáchat a akce pořádané na Moravě budou bezpečnější.

„Zlepší se plavební podmínky, protože zmizí největší peřeje,“ věří Němec.

Vodní elektrárna se nachází na Bělovském jezu nedaleko Otrokovic.

,