Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda na Zlínsku opět podraží. Už teď je přitom dražší než v Ostravě či Praze

  9:29aktualizováno  9:29
Voda se na Zlínsku bude opět zdražovat. Sice jen mírně, pro čtyřčlennou rodinu znamená zvýšení měsíčních nákladů o 21 korun. Ale protože její cena patří dlouhodobě k nejvyšším v Česku, chce nová koalice ve Zlíně trend zdražování změnit.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Třeba v Brně plánují také zdražení vody. Od příštího tam ale bude stát jen zhruba 60 korun. Také v Ostravě, v Pardubicích i v Praze je voda levnější než na Zlínsku.

"Klesá spotřeba pitné i množství odkanalizované vody. S tím souvisí nárůst fixních nákladů. Vliv na stočné má i realizace akce Zlínsko - čištění odpadních vod, během níž investujeme do rekonstrukcí i výstavby kanalizací a čistíren odpadních vod," vysvětlil předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Zlín Milan Soldán.

Voda byla ve Zlíně velkým předvolebním tématem ČSSD, která slibovala, že v případě úspěchu, zastaví její "nehorázné zdražování". Sociální demokraty ale stejně jako ODS poslal volební výsledek do opozice.
A co zamýšlí nová koalice, které dominuje vítěz voleb TOP 09? Chce také s rostoucí cenou vody něco dělat

Nová koalice: Budeme jednat o změně s obcemi

"Je smutné, že se cena stále zvyšuje, mělo by se to změnit," řekl Aleš Dufek z TOP 09. Vodovody a kanalizace Zlín, které o ceně rozhodují, vlastní z 90 procent krajské město a několik obcí. Zlín má v představenstvu podniku 3 zástupce a okolní obce 4. Je tedy v menšině.

"Určitě budeme jednat s obcemi. Dalším krokem může být to, že město získá většinu v představenstvu, aby mohl prosadit svou," řekl Dufek s tím, že by zastupitelstvo nominovalo za Zlín nové lidi.

Dnes se při tvorbě ceny uplatňuje takzvaný solidární systém místo nákladového. Proto voda stojí všude stejně. Pokud by lidé platili podle nákladů na zpracování, byla by cena vody ve Zlíně kolem 55 korun, v některých obcích pak až kolem 90 korun. Tak to vypadalo ještě předloni, kdy stál kubík ve Zlíně asi 62 korun, ale v Otrokovicích, kde bylo dražší čištění vody, 73 korun.

Někteří politici si ale myslí, že ceny vody jsou tak vysoké proto, že se před šesti lety Vodovody a kanalizace rozdělily. Což prosazoval především Zlín. Část majetku koupila a infrastrukturu podniku získala do pronájmu Moravská vodárenská, kterou vlastní Veolia Water.

"Plánované zvýšení cen je důkazem toho, že privatizace vodárenství ve Zlíně, byla špatným rozhodnutím. Scházejí totiž peníze na obnovu infrastruktury," uvedla náměstkyně zlínského primátora Eva Štauderová z hnutí M.O.R. Vodovody a kanalizace navíc nedostaly kvůli rozdělení podniku od Evropské unie dotace na modernizaci infrastruktury a musely si půjčit.

Autoři: ,Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Najdete na iDNES.cz