Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vláda souhlasí, na Valašsku vyroste přehrada za 5,5 miliardy

  • 107
Povodí Moravy začne připravovat podklady pro stavbu obří vodní nádrže nad Vlachovicemi na Zlínsku, která bude jednou z největších na Moravě. Region ji potřebuje kvůli ubývajícím zásobám pitné vody. Hotová by mohla být kolem roku 2030.

Ještě před dvaceti lety je problém pitné vody netrápil. Od té doby se rezervní zásoby ztenčily a obyvatelé obcí v okolí Vlachovic, části Zlínska i Uherskohradišťska mají jistotu mnohem menší. Se stavbou dlouho plánované vodní nádrže už souhlasily obce i Zlínský kraj, teď se konečně přidala i vláda.

„Je evidentní, že v případě nepříznivého klimatického vývoje bude zapotřebí podstatně rozšířit zdroje pitné vody, a to dokonce i ve větší míře, než je navrhovaná nádrž Vlachovice,“ upozorňují odborníci ve vládou schváleném dokumentu, který má MF DNES k dispozici.

Mapka s vyznačenou plochou vodní nádrže

Ministr zemědělství i ministr životního prostředí teď mají zajistit přípravu stavby tak, aby potřebné materiály byly hotové do konce příštího roku.

A to včetně navrhovaných změn v dopravě. Pak přijde na řadu projektová dokumentace, specializované studie, posuzování vlivů na životní prostředí.

Pokud všechno půjde dobře, mohla by být nádrž hotová kolem roku 2030.

Stát bude asi půl kilometru nad místem, kde do řeky Vláry nad obcí Vlachovice vtéká řeka Sviborka. Zasáhne do katastru obcí Drnovice, Újezd u Valašských Klobouk, Vlachova Lhota, Vlachovice, Vysoké Pole, Tichov, Loučka a Smolina.

Odborníci doporučili ze dvou variant tu větší

Stavba se dohromady dotkne více než 2 000 pozemků, které vlastní přes 500 majitelů. Mezi největší vlastníky s pozemky nad jeden hektar patří obce, Povodí Moravy a Státní pozemkový úřad.

Parametry plánované vlachovické přehrady

PARAMETRY:

  • Typ hráze: zemní sypaná
  • Celkový objem nádrže: 29,1 mil. m³
  • Plocha zátopy: 212,9 ha
  • Max. výška hráze: 40 m
  • Hladina max. objemu nádrže: 390 m n. m.
  • Kóta koruny hráze: 392 m n. m.
  • Demolice objektů: 9 kusů

PŘEHLED NÁKLADŮ:

  • Přímé investiční náklady: 2 337 mil. Kč
  • Náklady na kompenzační opatření a na vyvolané investice: 3 000 mil. Kč
  • Náklady na výkup pozemků, věcná břemena, dočasné zábory: 213 mil. Kč
  • Celkem: 5 550 mil. Kč

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

Odborníci doporučili ze dvou uvažovaných variant tu větší. Vlachovická nádrž tak bude největší na Moravě.

Větší, než je Slušovická přehrada, a dokonce téměř dvakrát větší, než je Brněnská přehrada.

Hráz Vlachovické nádrže se bude tyčit do čtyřicetimetrové výšky, bude mít plochu přes 200 hektarů a objem dosahující téměř 30 milionů kubíků.

Jiná varianta než obří nádrž tady podle ministerských odborníků nepomůže. Zjistili totiž, že zatímco v minulosti měl kraj pětadvacetiprocentní přebytek podzemní vody, v současnosti je to pouhých pět procent.

„Konkrétně Zlínský kraj patří k oblastem, které bývají nejvíce postiženy suchem,“ potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Nádrž je nutná i jako zásobárna, z níž bude možné zvýšit průtoky řek pod ní, a také jako ochrana před povodněmi.

„Je tady riziko vzniku velmi rychlých a prudkých přívalových povodní, které vážně ohrožují několik sídel na toku Vláry. Nádrž to může velmi účinně tlumit,“ upozorňuje ministerstvo zemědělství.

Je nutné dořešit důsledky vzniku přehrady

Než bude hotová, budou si obce muset s hrozícím suchem poradit samy. V Újezdě u Valašských Klobouk například před rokem vyschl lesní pramen, na který jsou domácnosti napojené, a vodu do vesnice musely tři měsíce vozit vodárny.

V Drnovicích a Vysokém Poli zase letos v létě vyhlásili zákaz zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo umývání automobilů pitnou vodou.

„Studny vysychají, to je zřejmé. Každý si tu vlastní chrání a zbytečně vodou neplýtvá,“ poukázal starosta Vlachovy Lhoty Miroslav Častulík.

V Drnovicích už si udělali další dva vrty, aby se k podzemní vodě dostal i zbytek obce.

„Před deseti lety si toho nikdo nevšiml, ale teď je zjevné, že ubývá srážek a zásoby podzemní vody se snižují,“ upozornil starosta Tomáš Zicha.

Nejde ale jen o samotnou nádrž. Tak velká stavba bude potřebovat i výraznou proměnu okolí.

„Chce to vyřešit stav komunikací okolo nádrže, stav čističek odpadních vod v okolních obcích nebo případnou erozi půdy,“ upozornil starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

S tím vláda počítá.

Náklady na celou stavbu jsou podle současných odhadů 5,5 miliardy korun. Na samotnou nádrž bude potřeba přes dvě miliardy, na zábory pozemků nebo výkupy asi 200 milionů a tři miliardy by měla vláda vyčlenit právě na zmiňovaná dopravní opatření nebo čistírny odpadních vod.