Šlechta na Slovácku pila víno vlastní, šampaňské se objevilo v 19. století

  9:15
Vinice, jimiž je Slovácko poseté, byly důležité už ve středověku. Šlechtě z prodeje vína plynuly velké zisky. Na hradech a zámcích se nejdříve objevovalo víno domácí, později se dovážel vermut nebo šampaňské.

Sud, který měli baroni Petřvaldi na Buchlově na víno, je úctyhodných rozměrů – vešlo se do něj 5 220 litrů nápoje. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Když ho chtěli dostat na hrad, museli kvůli jeho velikosti vybourat do sklepa speciální otvor. Sud, který měli baroni Petřvaldi na Buchlově na víno, je opravdu úctyhodných rozměrů – vešlo se do něj 5220 litrů nápoje.

Památku na jeho stěhování v podobě velké díry má hrad dodnes na svém třetím nádvoří. Tato příhoda ukazuje, jak moc bylo pro šlechtu důležité pěstování a následné uchování vína.

„Petřvaldové postavili v 17. století dva velké křížové sklepy, v nichž skladovali víno ve velkém. Nad Buchlovicemi byly vinice, kde se víno zpracovávalo,“ uvedl kastelán hradu Rostislav Jošek.

Samotné pěstování révy vinné na Moravě má však daleko hlubší kořeny. Naši předkové ji začali sázet na jihu země v 7. až 9. století.

„Dokonce už kolem roku 300 zasadili římští vojáci révu u Mikulova. Pak se vinice rozšiřovaly dále až k nám do regionu,“ řekl Vít Soják, vinař z Polešovic, který se zabývá historií vína.

Velkou osvětu v pěstování učinili mniši cisterciáci, kteří přišli na počátku 13. století do právě založeného velehradského kláštera.

„Na jejich jídelníčku nikdy nechybělo. Z mateřské země Burgundska si cisterciáci ponechali tradici pravidelné spotřeby vína po obědě,“ připomněl historik Slováckého muzea v Uherském Hradišti Pavel Portl.

Vinařství bylo pro cisterciáky nejvýnosnějším odvětvím

V rámci klášterního hospodářství bylo vinařství tím nejvýnosnějším odvětvím. Centrum řádových vinic bylo v Polešovicích. Vedle výnosů z vlastní produkce klášterních vinohradů získával klášter víno i od poddaných ve formě desátku a takzvaného zemního, což byl peněžní plat z vinic.

V celkovém výtěžku to rozhodně nebyly malé položky. Pomohlo i to, že krčmáři měli povinnost odebírat klášterní víno, stejně jako pivo a pálenku.

„V roce 1740 se zásoby klášterního vína odhadovaly na 3 400 beček po deseti vědrech. Při zrušení kláštera v roce 1784 bylo na Velehradě 12 519 věder vína ze sklizní let 1767–1783,“ přiblížil Portl.

Kolik to bylo litrů, historici nevědí. Víno se počítalo na vědra nebo sudy, ale každý mohl být různě velký. Stejně tak už se zřejmě nedopátrají, jaké odrůdy se v regionu pěstovaly. Sazenice se samozřejmě dovážely.

„Ve 13. století je zaznamenán ryzlink rýnský, Karel IV. se zasloužil o rozšíření rulandského bílého, šedého i modrého, s novokřtěnci je spojen sauvignon,“ uvedl Soják.

Také šlechta si dokázala dobře spočítat, jak výnosný je obchod s vínem. „Vína směřovala do panských krčem ve vesnicích po celém panství. Tam ho vypili a hlavně zaplatili poddaní a utržené peníze plynuly přímo do panské pokladny,“ upozornil historik z Univerzity Tomáše Bati Zdeněk Pokluda.

Víno často míchali s vodou

Vinařských vsí si šlechta cenila. Svědčí o tom záznamy o dělení majetku. Například Jiří a Václav Tetourovi se v roce 1521 dohodli, že Václav dostane rozsáhlejší malenovické panství, Jiřík pak Zlín, Březolupy a Újezdec u Polešovic s vinicemi. Dohoda obsahovala, že je povinen svému bratrovi na hrad do Malenovic posílat každoročně čtyři bečky újezdeckého vína.

Kromě Újezdce měl Jiřík ještě další dvě vsi, kde se pěstovala réva – Bořetice a Kukvice u Čejkovic.

„Ačkoliv už byly dále od Zlína, Tetour je považoval za velmi cennou součást svého majetku. Nakonec oželel i ztrátu Březolup, jež jsou k Zlínu mnohem blíže, avšak jihomoravské vinařské vesnice udržel pevně v rukou,“ přiblížil Pokluda.

Po půlstoletí byly sice prodány, ale ani potom nezůstali zlínští páni bez vlastního vína. Zakoupili vinohrady v Lipově a Blatnici na Strážnicku a v Ježově na Kyjovsku.

Víno bylo nápojem, který pila šlechta i čeládka, často se míchalo s vodou.

„Nemělo tak velkou cukernatost, odrůdy ještě nebyly tolik šlechtěné. Běžně byly vysázené vinice speciálně pro panstvo, z nichž bylo lepší víno, a na stůl čeládce pak přicházelo víno obyčejnější,“ upozornila správkyně depozitáře hradu Buchlova Libuše Mikulová. Ještě častěji se ale pilo pivo nebo medovina.

Oblíbené bylo i víno z Uher

Je zajímavé sledovat, jak se měnily trendy, odkud víno pocházelo. Zatímco ještě v průběhu 17. století na panských stolech převažuje domácí moravské víno, na jeho konci už šlechta pila víno dovážené – nejčastěji z Uher nebo Rakouska, později se objevují i zmínky o vermutu nebo šampaňském.

„Právě v 17. století bylo velmi oblíbené víno z Blatnice. Zajímavé je, že ve vsi měli vlastní vinohrady páni ze zámku ze Zlína a z hradů Brumova a Nového Světlova,“ poznamenal Pokluda.

Pilo se také víno z Uher. Například na brumovském hradě měli majitelé uloženo v roce 1684 „28 věder uherského vína a dalších 11 věder také uherského vína od Svatého Juru u Pezinku“.

Luhačovičtí Serényiové v polovině 18. století zakoupili víno v Čachticích. „Na holešovském zámku měli v roce 1717 v zámeckém sklepě dvě bečky rakouského vína a o půl století později je záznam, že k servírování patří čtyři malé skleničky na vermut a 17 sklenic na tokajské,“ připomněl Pokluda.

Skromný život ve Vizovicích

Drahá dovážená vína nechyběla ani na zámku v Napajedlích. K zásobám v roce 1772 patřilo 12 lahví burgundského, 27 lahví tokajského a 7 lahví rýnského. A když si v roce 1860 vybavoval nový majitel zlínského zámku baron Haupt své sídlo, nechal si z Brna mimo jiného přivézt dva tucty sklenic na šampaňské.

Prodej vína se stal i vítanou příležitostí k přivýdělku pro kastelána na Buchlově. Kolem poloviny 19. století byl hrad jako jeden z prvních zpřístupněn návštěvníkům.

„Přínosné to bylo pro obě strany. Unavení výletníci byli rádi, že se mohou občerstvit, kastelán si mohl přivydělat,“ poznamenal Jošek.

Ne všude ale bylo pití vína běžnou součástí života na zámku. Neokázale žila rodina Stillfriedů ve Vizovicích.

„Z deníku poslední majitelky Marietty vím, že žili velmi skromně a víno otevírali jen při výjimečných událostech, třeba když přijela nějaká významná návštěva, což bývalo opravdu zřídka. Jinak pili vodu, tatínek občas pivo,“ uvedla kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová.

Autor:
  • Nejčtenější

Při nehodě zemřel řidič osobního auta, srazil se s náklaďákem plným kamení

25. března 2024  14:33,  aktualizováno  26.3 8:35

Tragická nehoda nákladního a osobního auta uzavřela v pondělí dopoledne provoz na silnici mezi...

Tehdy a teď. Fotografie ukazují, jak se proměnila známá místa ve Zlíně

23. března 2024  13:57

Některá místa se příliš nezměnila, jiná dostala moderní tvář, další už neexistují. Muzeum ve Zlíně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za med bychom neměli chtít méně než 200 kč za kilo, říká včelař. A bojí se sršní

26. března 2024

Premium Díky nezvykle teplému únoru se příroda probudila o dost dříve, než bývá běžné. Rozkvetla řada...

Babiččiny zelové kraslice měl v pracovně i císař, říká krasličářka z Hradiště

22. března 2024  15:56

Nová techniku zdobení velikonočních vajíček se poprvé objevila před více než sto lety. Tehdy ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firma Cream už plánuje bytovky na Rybníkách, chce vybudovat novou čtvrť

25. března 2024  8:56

Zlínští zastupitelé v únoru rozhodli o změně územního plánu, podle které se může východní polovina...

Zlín porazil Litoměřice a vynutil si v semifinále první ligy sedmý zápas

28. března 2024  20:16

Zlínští hokejisté zvítězili v šestém utkání semifinále play off první ligy doma nad Litoměřicemi...

Připadá mi, že jsem v sále nejstarší, říká kapelník kultovní Mňágy a Žďorp Fiala

28. března 2024

Premium Před pár dny oslavil šedesátiny, plánuje se „dohrabat“ k dalším kulatinám a mezitím si dělá radost...

Vydří trojčata dovádějí v tropické hale zoo, úspěšný odchov se podařil potřetí

28. března 2024  12:56

Zlínská zoo představila vydří mláďata narozená koncem letošního ledna. Návštěvníci už je mohou...

Otrokovice si pořídí první radar, bude krotit rychlé řidiče v Kvítkovicích

28. března 2024  8:54

Mnoho řidičů, kteří jezdí přes otrokovickou část Kvítkovice, si nedělá hlavu s dodržováním...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...