Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sochař Makovský povýšil design na umění. Narodil se před 120 lety

  10:50
Svým návrhem revolverového soustruhu položil sochař Vincenc Makovský (1900–1966) ve Zlíně základy československého průmyslového designu. Od jeho narození nedávno uplynulo 120 let.
Ve zlínské Škole umění vedl Vincenc Makovský sochařský ateliér.

Ve zlínské Škole umění vedl Vincenc Makovský sochařský ateliér. | foto: Archiv KGVU Zlín

Když ve Zlíně hledali na konci 30. let učitele pro nově vznikající Školu umění, chtěli získat lidi „mladé, pružné, houževnaté, schopné osobního vývoje v souladu se zájmy školy, tvořivé a akademickými předsudky nezatížené“.

Makovský byl na takové místo ideálním kandidátem. V roce 1939 do Zlína skutečně přichází a stává se vedoucím sochařského ateliéru. Dílo, které tady vytvořil, je považováno za počátek průmyslového návrhářství v Československu.

„Makovský se svými zlínskými aktivitami hluboko zapsal nejen do dějin zdejší Školy umění, ale především do dějin československého designu jako první sochař, který byl schopen, na rozdíl od většiny tehdejších umělců, dát výtvarnou hodnotu průmyslovým výrobkům,“ uvedl Vít Jakubíček, kurátor sbírky sochařství a designu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

„Výsledkem jeho práce byly nejen esteticky přitažlivé, ale zároveň také účelné a ergonomicky tvarované průmyslové výrobky,“ dodal.

Co rozhodlo o tom, že rodák z Nového Města na Moravě, od jehož narození uplynulo 3. června 120 let, nabídku učit ve Zlíně přijal?

„Pravý důvod Makovského souhlasu stát se profesorem ve Škole umění již zřejmě nezjistíme. Velkou roli mohla hrát houstnoucí atmosféra druhé republiky, Praha už pro něj nemusela být bezpečná, přece jen byl významným představitelem české avantgardy. Zlín se nabízel jako vhodné útočiště,“ naznačil kurátor.

Práce u Baťů také znamenala stabilní příjem, který Makovskému v Praze chyběl. Zlín měl navíc punc města novátorského, otevřeného novým nápadům a schopným lidem. Makovského tak do něj mohla vést i touha vyzkoušet si nové věci, mezi něž bezesporu patřila práce pro strojírny MAS.

Soustruh jako umělecké dílo

Jisté je, že Baťovy závody v něm získaly silnou osobnost. Byl spolehlivý a cílevědomý a oproti většině ostatních sochařů neměl předsudky vůči uměleckoprůmyslové práci. Přichází jako etablovaný výtvarník, který má za sebou studia na akademii v Praze, stáž v ateliéru v Paříži, surrealistická i figurální díla.

„Pro strojírny MAS měl vyhotovit tvarovou úpravu strojů a nástrojů schopných odolávat konkurenci, především ze zahraničí. Důraz kladl na podstatu díla a jeho zákonitosti, a ne na bezúčelný dekor,“ poznamenal Jakubíček.

Nově založená škola měla propojit praxi a umění. Strojírny vyráběly stroje, jež bylo potřeba vzhledově vylepšit, dnešním slovníkem řečeno – dát jim nový design.

„Makovský dobře chápal a později uplatňoval základní myšlenku průmyslového návrhářství – že je nezbytné co nejlépe skloubit formu a funkci dané věci, že je potřeba dbát na dobrou ergonomii a také atraktivní vzhled,“ vysvětlil kurátor.

Do dějin průmyslového designu se zapsal v roce 1940, a to svým návrhem revolverového soustruhu MAS R50, který vystavil na V. Zlínském salonu mezi uměleckými díly, což vyvolalo velký ohlas.

„Dá se říct, že to byl stroj, díky němuž bylo možné vyrábět další stroje. Za revolverový je označovaný proto, že má revolverovým způsobem otočnou hlavu s nástroji umožňující provést více operací během jednoho upnutí, ne že by snad vyráběl revolvery, jak občas od návštěvníků slyším,“ usmál se kurátor.

Soustruh se však vyrábět nezačal. „Konstruktéři jako by nepochopili myšlenku Makovského díla, kde byla důležitá každá křivka, a stroj tvarově zjednodušili. Ten pak nemohl technicky obstát,“ poznamenal Jakubíček.

Tím se naplno projevilo jiné vidění skutečnosti mezi továrnou zaměřenou na praxi a uměleckou školou. Byly to dva různé světy, které se těžko propojovaly. Jinými slovy řečeno – lidé z podniku považovali díla ze Školy umění za málo lidová a sdělná a umělci zase nechtěli tvořit díla doslovná.

Makovský se tak ve Zlíně věnuje vlastní sochařské tvorbě. Vznikají plastiky českých osobností, například Boženy Němcové, či portréty řady významných Zlíňanů, s nimiž byl v kontaktu, jako byl namátkou primář Černošek z Baťovy nemocnice. Firma Baťa na zlínských výtvarných salonech zakoupila některé jeho plastiky, které vytvořil ještě před svým příchodem do Zlína a které jsou dodnes součástí sbírky krajské galerie. Jedná se kupříkladu o plastiky Platona, Aristotela či Husa, k němuž měl coby evangelík obzvláště blízko.

Velmi se mu dařilo v jeho pedagogické práci. Nejdříve on, poté i jeho žáci navrhují nové tvary hraček pro napajedelskou Fatru. Podařilo se mu vychovat dobré a zodpovědné sochaře i průmyslové návrháře. Objevil talent Zdeňka Kováře, jehož jméno se stalo synonymem úspěšného průmyslového designéra a je spojeno mimo jiné s podnikem Tatra, pro nějž navrhl karoserii a vnitřní zařízení nákladních vozů T 137 a T 138 a osobního vozu T 603.

Oceňovaná socha partyzána

Na Škole umění přečkal Makovský celou válku, během níž se i zapojil do odboje. Hned po jejím konci však odchází do Brna.

„V jeho odchodu asi hrálo roli více faktorů. V květnu 1945 se tady objevila řada ‚hrdinů‘ a lidí, kteří měli přesné představy o tom, jak by měla Škola umění vypadat. S tím se jeho vize neslučovala. Možná ho zklamalo i to, že jím navržený soustruh se nedostal kvůli chybám konstruktérů do sériové výroby,“ naznačil kurátor.

Se Zlínem se však rozloučil důstojně. Přijal zakázku na bronzovou sochu partyzána, která dodnes stojí v parku Komenského.

„Je to jeho nejpropracovanější dílo, to nejlepší z jeho figurální tvorby. Nejedná se o žádnou monumentální plastiku, ale o meditativní dílo. Partyzán přichází bez výrazných gest ke svým padlým spolubojovníkům přinést květiny na hrob. Oceňovaná je celá kompozice památníku,“ připomněl kurátor.

To už však neplatí pro jeho některá pozdější díla, která už jsou plná vítězných gest, monumentálnosti a poplatná poúnorové době, jež však pro Makovského nebyla jednoduchá. „Ačkoliv byl postavou hřmotný, v duši byl velmi citlivý. Některé věci ho trýznily a řešil je alkoholem,“ poznamenal Jakubíček. Zřejmě i tato skutečnost se promítla do faktu, že zemřel v pouhých 66 letech.

Autor:
  • Nejčtenější

Při nehodě zemřel řidič osobního auta, srazil se s náklaďákem plným kamení

25. března 2024  14:33,  aktualizováno  26.3 8:35

Tragická nehoda nákladního a osobního auta uzavřela v pondělí dopoledne provoz na silnici mezi...

Tehdy a teď. Fotografie ukazují, jak se proměnila známá místa ve Zlíně

23. března 2024  13:57

Některá místa se příliš nezměnila, jiná dostala moderní tvář, další už neexistují. Muzeum ve Zlíně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za med bychom neměli chtít méně než 200 kč za kilo, říká včelař. A bojí se sršní

26. března 2024

Premium Díky nezvykle teplému únoru se příroda probudila o dost dříve, než bývá běžné. Rozkvetla řada...

Babiččiny zelové kraslice měl v pracovně i císař, říká krasličářka z Hradiště

22. března 2024  15:56

Nová techniku zdobení velikonočních vajíček se poprvé objevila před více než sto lety. Tehdy ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlínští hokejisté rozdrtili Litoměřice, semifinálovou sérii srovnala i Jihlava

20. března 2024  22:04

Zlínští hokejisté vyhráli ve druhém semifinálovém utkání první ligy v Litoměřicích drtivě 8:1 a...

Vydří trojčata dovádějí v tropické hale zoo, úspěšný odchov se podařil potřetí

28. března 2024  12:56

Zlínská zoo představila vydří mláďata narozená koncem letošního ledna. Návštěvníci už je mohou...

Otrokovice si pořídí první radar, bude krotit rychlé řidiče v Kvítkovicích

28. března 2024  8:54

Mnoho řidičů, kteří jezdí přes otrokovickou část Kvítkovice, si nedělá hlavu s dodržováním...

Zlín odvrací semifinálový krach. Musí zlepšit zakončení, těší se na podporu fanoušků

28. března 2024  8:29

Repríza loňského finále se Zlínem, nebo překvapivá série s Litoměřicemi. Jedna věc je jistá. V...

S jednou kartou a pohodlněji. V Kroměříži představili nové hybridní autobusy

27. března 2024

Cestující v Kroměříži budou moci jezdit na jednu kartu linkovými autobusy, regionálními vlaky i...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...