O víkendu už byl v Hradišti k dostání burčák.

O víkendu už byl v Hradišti k dostání burčák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Víno bude dobré a bude ho dost, chce to však ještě pár slunečných dnů

  • 0
Vinaře čekají poslední dny před začátkem sklizně. Do vinohradů se vydají koncem září a už nyní odhadují, že úroda bude minimálně tak dobrá jako loni.

Slovácko má za sebou první letošní svátek vína, návštěvníci při něm o víkendu vypili hektolitry červeného, bílého i růžového, a ochutnali dokonce první letošní burčák.

"Máme rané odrůdy, které už jsme mohli sklízet a udělat z nich pravý burčák," potvrdil Zdeněk Habrovanský ze šlechtitelské stanice v Polešovicích.

Jak na burčák

„Kupujte jej u prověřeného zdroje, nejlépe ve vinařství, které znáte. Vyhněte se prodejům u silnice. Burčák bez chlazení překvasí, dobře mu nedělá slunce. Kvalitní burčák má světlejší barvu, ale neměl by být úplně čirý. Chutná po čerstvých hroznech, případně po ovoci. Burčák uschovejte v lednici v pootevřené lahvi, vydrží tak několik dnů až týden. Po otevření se pak do dvou až tří hodin rozšumí do fáze varu. Lze ho i zamrazit.“ radí Petr Krejčík z Chateau Lednice

K dostání už byl i burčák vyrobený z odrůd Irsai Oliver nebo Muškát moravský a to přesto, že vinaři upozorňují, že na přírodní cukry v hroznech, které jsou pro kvalitu důležité, je potřeba počkat ještě minimálně jeden týden.

"Letos dozrává réva později a cukernatost je zatím nízká," vysvětlil František Hrňa z Buchlovic, který má více než třicetileté zkušenosti s pěstováním vína.

Někteří odborníci ale připouštějí, že réva může dozrávat v různých regionech a oblastech odlišně. Platit to bude pro burčák i letošní vinobraní, které odstartuje koncem září.

Pěstitele zřejmě čeká minimálně tak dobrý rok jako loni. "Vypadá to dobře. Úroda bude podle všeho asi o třicet procent vyšší," předpokládá Libor Zlomek z rodinného vinařství Zlomek-Vávra z Boršic u Blatnice.

Což znamená, že cena vína by měla zůstat zhruba na stejné výši jako letos.

Pěstitele potrápilo brzké jaro či letní bouřky

Před rokem mluvili pěstitelé ze Slovácka a jihu Moravy o jednom z nejlepších ročníků za posledních pár let. Byl výjimečný co do množství sklizně, tak i v kvalitě vín.

Letos ale bojovali s pozdějším nástupem jara, pak přišly do některých regionů nebezpečné houby a další problémy způsobily bouřky s kroupami. Na některých vinicích to znamenalo velké ztráty.

"Pokud révu někdo špatně ošetřil, extrémně na to doplatil," vysvětlil vinař Václav Cícha z Blatnice pod Svatým Antonínkem. "Viděl jsem vinohrad, kde houba napadla menší bobulky a zničila až polovinu úrody," doplnil.

Pěstitele vinné révy potrápily i letní bouřky. Kroupy totiž napáchaly mnohde až fatální škody. I proto budou místa, kde hroznů nebude tolik jako loni.

"Odhaduju, že u nás bude sklizeň o deset procent nižší," přiznal Hrňa. Dlouhé prázdninové období bez deště s tropickými teplotami ovšem hroznům neuškodilo.

"Nebylo to nijak tragické. Navíc réva si vodu dokáže vytáhnout i z větší hloubky," řekl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Pozdější nástup jara způsobil, že do vinohradů se na první sklizeň vydají o týden až dva později než obvykle. Cukernatost, která chuť a kvalitu vína ovlivňuje nejvíc, je zatím na většině míst a u většiny odrůd nízká.

V hroznech je kolem osmnácti stupňů přirozeného cukru a vinaři potřebují kolem jednadvaceti. Proto čekají a dávají svým odrůdám čas. A doufají, že nepřijde mimořádně nepříznivé počasí. "Potřebujeme slunce, ideální to bylo poslední dny," doplnil Cícha.