Vinaři na Slovácku sbírají ledové víno, začínají časně ráno.

Vinaři na Slovácku sbírají ledové víno, začínají časně ráno. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ledové víno letos nebude, slováčtí vinaři jeho výrobu vzdali už na podzim

  • 1
Vinaři na Uherskohradišťsku z loňské úrody nevyrobí žádné ledové víno. Kvůli silným dešťům totiž hrozny do mrazů nevydržely a ve vinících začaly na podzim hnít.

Je drahé, vzácné, určené pro opravdové fajnšmekry. A letošní ročník nebude k sehnání. V jiných letech v půli ledna už vinaři věděli, kolik ledového vína budou mít a dokázali odhadnout, jak bude kvalitní.

Letos však je situace jiná. Podzimní počasí způsobilo, že se o výrobu drahého moku místní vinaři ani nepokoušeli.

Ledové víno

  • Při výrobě od sklizně po lisování nesmí teplota klesnout pod -6 stupňů Celsia
  • Víno má vysokou cukernatost a nižší obsah alkoholu (8 až 9%)
  • Používají se pozdní odrůdy (například Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský)
  • Výroba je velmi pracná a riskantní, 200 ml ledového vína se prodává za 300 až 600 korun

Zbyněk Vaďura vyrábí ledové víno každým rokem. Zatímco ještě loni si mohl pochvalovat nový ročník, nyní dobře ví, že ten letošní je ztracen.

„Vůbec jsme se do toho nepouštěli. Byli jsme rádi, že jsme na podzim stihli včas sklidit úrodu a všechno schovat do beček. Tak špatný rok nepamatuji,“ zmínil polešovický vinař.

Ledové víno se může sbírat a lisovat až při teplotě kolem minus sedmi stupňů. Zmrzlé hrozny tak často vinaři sklízejí až v prosinci nebo dokonce lednu, když udeří silné mrazy. Proto je nutné používat pozdní odrůdy, které do té doby vydrží.

„Jenomže po silných deštích v srpnu a září bobule začaly hnít. Nemělo cenu čekat,“ vysvětlil Vaďura.

Hrozny hnily, hrozilo, že do zimy nevydrží

O ledové víno se nepokoušel ani Zdeněk Habrovanský ze Šlechtilské vinařské stanice v Polešovicích.

„A neslyšel jsem, že by se to povedlo někomu jinému tady v okolí. Já jsem raději vyzkoušel slámové,“ poznamenal.

Vinaře často odrazuje riziko, že hrozny do mrazů nevydrží.

„Jenomže teď ani nebylo co riskovat. Hrozny strašně hnily, bylo jasné, že nevydrží,“ přisadil si blatnický vinař Václav Cícha, kterému se rovněž stalo poprvé, že ledové víno nevyrobí. „Přitom jsem tady v okolí jeden z prvních, kdo s tím začal,“ doplnil.

Navíc je přesvědčen, že pokud by přeci jen vytrval a ledové víno vyrobil, mohlo by se to projevit na chuti. „Pokud by bylo z jen trochu nahnilých hroznů, každý znalec by to poznal,“ řekl Cícha.

Podle mluvčího Českého svazu vinařů Martina Půčka by se letošní výrobci ledového vína dali spočítat na prstech jedné ruky.

„Obecně ho letos bude velmi málo. Tento ročník bude vzácný, a tím pádem asi dražší, ale na cenu ostatních ročníků by to vliv mít nemělo,“ vysvětlil Půček s tím, že vinaři mají dobré zásoby.

„Navíc příjem z tohoto druhu vína pro nás nebývá nijak zásadní. Na sto lahví normálního se může prodat třetinka ledového,“ vypočítal Zbyněk Vaďura.

Uložit hrozny do mrazáku je nezákonné

I za tak malé množství zaplatí zákazník od tří do šesti set korun. Výlisnost je totiž u tohoto druhu pouze 10%, zatímco normální odrůdy ji mají kolem 60%. Vyrábět se může navíc jen v krajinách, kde silně mrzne.

Čekání na mráz a brzký budíček

Někteří vinaři se snažili výrobu zjednodušit tak, že zmrzlé hrozny z vinic ukládali do mrazáku, což je u nás nezákonné. A mluvčí Českého svazu vinařů tvrdí, že je to v současnosti skoro nemožné.

„Jde totiž o vína s přívlastkem a proces výroby vždy kontroluje inspektor. Někdo si tak může vyrobit víno doma na koleni, ale nic, co by šlo do prodeje. Slyšel jsem, že se takto réva zneužívá v Kanadě, ale u nás je to nemyslitelné,“ vysvětlil.

Místní vinaři musejí kvůli počasí počítat i se ztrátami při běžné produkci.

„Tady jsme na tom ještě dobře, vinaři na Bílovicku sklízeli ve vodě a ztráty mají až padesát procent. Nám se podařila réva dochovat aspoň do přívlastků. Mohl by to být solidní ročník,“ hodnotil Václav Cícha.

„Máme hodně slušný Ryzlink rýnský, Chardonnay i Tramín. Když je technologie, i z horší suroviny se dá udělat kvalitní víno. Ale obecně čekám, že to extra zajímavý ročník nebude,“ doplnil Zbyněk Vaďura.