Zlínský podnikatel Roman Vaškůj.

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vídeňský soud potvrdil vydání podnikatele Vaškůje do českého vězení. Nikdo ale neví, kde je

  • 5
Zlínský podnikatel Roman Vaškůj může být z Rakouska vydán do Česka, kde má nastoupit na 7,5 roku do vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Rozhodl o tom Vrchní zemský soud ve Vídni. Věc má ale háček, české ani rakouské úřady totiž netuší, kde se podnikatel nyní nachází.

Soud projednával Vaškůjovo odvolání proti rozhodnutí "nižšího" soudu z konce loňského roku, který s vydáním souhlasil, a předchozí verdikt potvrdil. "Uznal vydání za legitimní," upřesnil jeho mluvčí Reinhard Hinger.

Rozhodnutí ovšem přišlo ve chvíli, kdy je Vaškůj opět na svobodě a o místě jeho momentálního pobytu policie ani soudy nic nevědí. "Pan Vaškůj nebyl osobně přítomen jednání, byl pouze zastoupen advokátem. Nevíme, kde je," uvedl Hinger.

Rakušané ho pustili z vazby loni, protože uplynula půlroční lhůta, po kterou ho mohli držet za mřížemi. České úřady se to ale dozvěděly až skoro o dva měsíce později.

Radost z úspěchu je tak na české straně poloviční. Hrozí totiž, že policie bude muset opět odstartovat pátrací akci, která předcházela i loňskému Vaškůjovu zatčení. "Určitě zprávu o vydání vítáme," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. "Nechci ale předjímat, co bude teď," dodala opatrně.

Zvláštní přitom bylo, že i když po Vaškůjovi "pase" česká justice i policie už dlouho, žádní její zástupci u soudu nebyli. "K odvolacímu jednání nikoho vysílat nebudeme. Počkáme na rozhodnutí rakouského ministra spravedlnosti," nastínila Palečková v pondělí.

Rozhodnutí soudu musí potvrdit ministryně spravedlnosti

V konečné fázi totiž o vydání rozhodne rakouská ministryně spravedlnosti. Podle Hingera to nemusí být formální krok, ale v případě Vaškůje lze její souhlas očekávat. Laicky řečeno proto, že bude posuzovat, jestli je vše politicky v pořádku.

"Rakouský zákon zná dva stupně. Nejdříve musí soudy uznat vydání za legitimní, pak může pokyn k vydání vydat ministryně," řekl Hinger, podle něhož by tento verdikt mohl padnout už za několik dní.

Ve vídeňské soudní síni nebyl ale ani zástupce české policie. Není to v její kompetenci. A česká ambasáda ve Vídni by se do případu vložila zase jen tehdy, když by o to Vaškůj požádal. Což neudělal.

Teď může použít ještě jedno krajní řešení, aby celou situaci  zvrátil. Ale právního charakteru. "Mohl by se ještě obrátit na rakouský nejvyšší soud a namítat porušení svých základních práv. Takový postup by však byl velmi neobvyklý," naznačila Palečková.

Vaškůj chce možná získat azyl, zřejmě by mu to ale nepomohlo

Vaškůjův obhájce Michael Bartončík odmítá s médii dlouhodobě komunikovat. Před časem pouze uvedl, že se jeho klient zdržuje na území Rakouska, protože je s ním vedeno azylové řízení.

O  tom, jestli Vaškůj v Rakousku požádal o azyl, nemá česká strana žádné informace. Ale i kdyby to udělal, zřejmě by moc šancí na úspěch neměl. "Oba státy jsou v Evropské unii a v těchto věcech kooperují," připomněla Katharina Swoboda z rakouského ministerstva spravedlnosti.

Vaškůj, který si ve Vídni snažil před zadržením změnit podobu pomocí plastiky (více čtěte zde), byl v Česku odsouzen k 7,5 letům vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Trest mu hrozí i za to, že se měl pokusit uplatit Marcelu Urbanovou, jež byla klíčovou svědkyní v korupční aféře bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Kvůli těmto kauzám na něj byl v roce 2009 vydán zatykač. Nejprve národní, pak evropský, nakonec mezinárodní. Interpol byl ale úspěšný až loni na jaře, když Vaškůje zadržel ve Vídni. Podnikatel se předtím asi rok úspěšně skrýval.

,