Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeňský soud potvrdil vydání podnikatele Vaškůje do českého vězení. Nikdo ale neví, kde je

  10:42aktualizováno  18:02
Zlínský podnikatel Roman Vaškůj může být z Rakouska vydán do Česka, kde má nastoupit na 7,5 roku do vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Rozhodl o tom Vrchní zemský soud ve Vídni. Věc má ale háček, české ani rakouské úřady totiž netuší, kde se podnikatel nyní nachází.

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud projednával Vaškůjovo odvolání proti rozhodnutí "nižšího" soudu z konce loňského roku, který s vydáním souhlasil, a předchozí verdikt potvrdil. "Uznal vydání za legitimní," upřesnil jeho mluvčí Reinhard Hinger.

Rozhodnutí ovšem přišlo ve chvíli, kdy je Vaškůj opět na svobodě a o místě jeho momentálního pobytu policie ani soudy nic nevědí. "Pan Vaškůj nebyl osobně přítomen jednání, byl pouze zastoupen advokátem. Nevíme, kde je," uvedl Hinger.

Rakušané ho pustili z vazby loni, protože uplynula půlroční lhůta, po kterou ho mohli držet za mřížemi. České úřady se to ale dozvěděly až skoro o dva měsíce později.

Radost z úspěchu je tak na české straně poloviční. Hrozí totiž, že policie bude muset opět odstartovat pátrací akci, která předcházela i loňskému Vaškůjovu zatčení. "Určitě zprávu o vydání vítáme," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. "Nechci ale předjímat, co bude teď," dodala opatrně.

Zvláštní přitom bylo, že i když po Vaškůjovi "pase" česká justice i policie už dlouho, žádní její zástupci u soudu nebyli. "K odvolacímu jednání nikoho vysílat nebudeme. Počkáme na rozhodnutí rakouského ministra spravedlnosti," nastínila Palečková v pondělí.

Rozhodnutí soudu musí potvrdit ministryně spravedlnosti

V konečné fázi totiž o vydání rozhodne rakouská ministryně spravedlnosti. Podle Hingera to nemusí být formální krok, ale v případě Vaškůje lze její souhlas očekávat. Laicky řečeno proto, že bude posuzovat, jestli je vše politicky v pořádku.

"Rakouský zákon zná dva stupně. Nejdříve musí soudy uznat vydání za legitimní, pak může pokyn k vydání vydat ministryně," řekl Hinger, podle něhož by tento verdikt mohl padnout už za několik dní.

Ve vídeňské soudní síni nebyl ale ani zástupce české policie. Není to v její kompetenci. A česká ambasáda ve Vídni by se do případu vložila zase jen tehdy, když by o to Vaškůj požádal. Což neudělal.

Teď může použít ještě jedno krajní řešení, aby celou situaci  zvrátil. Ale právního charakteru. "Mohl by se ještě obrátit na rakouský nejvyšší soud a namítat porušení svých základních práv. Takový postup by však byl velmi neobvyklý," naznačila Palečková.

Vaškůj chce možná získat azyl, zřejmě by mu to ale nepomohlo

Vaškůjův obhájce Michael Bartončík odmítá s médii dlouhodobě komunikovat. Před časem pouze uvedl, že se jeho klient zdržuje na území Rakouska, protože je s ním vedeno azylové řízení.

O  tom, jestli Vaškůj v Rakousku požádal o azyl, nemá česká strana žádné informace. Ale i kdyby to udělal, zřejmě by moc šancí na úspěch neměl. "Oba státy jsou v Evropské unii a v těchto věcech kooperují," připomněla Katharina Swoboda z rakouského ministerstva spravedlnosti.

Vaškůj, který si ve Vídni snažil před zadržením změnit podobu pomocí plastiky (více čtěte zde), byl v Česku odsouzen k 7,5 letům vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Trest mu hrozí i za to, že se měl pokusit uplatit Marcelu Urbanovou, jež byla klíčovou svědkyní v korupční aféře bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Kvůli těmto kauzám na něj byl v roce 2009 vydán zatykač. Nejprve národní, pak evropský, nakonec mezinárodní. Interpol byl ale úspěšný až loni na jaře, když Vaškůje zadržel ve Vídni. Podnikatel se předtím asi rok úspěšně skrýval.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Najdete na iDNES.cz