Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeňský soud potvrdil vydání podnikatele Vaškůje do českého vězení. Nikdo ale neví, kde je

  10:42aktualizováno  18:02
Zlínský podnikatel Roman Vaškůj může být z Rakouska vydán do Česka, kde má nastoupit na 7,5 roku do vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Rozhodl o tom Vrchní zemský soud ve Vídni. Věc má ale háček, české ani rakouské úřady totiž netuší, kde se podnikatel nyní nachází.

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud projednával Vaškůjovo odvolání proti rozhodnutí "nižšího" soudu z konce loňského roku, který s vydáním souhlasil, a předchozí verdikt potvrdil. "Uznal vydání za legitimní," upřesnil jeho mluvčí Reinhard Hinger.

Rozhodnutí ovšem přišlo ve chvíli, kdy je Vaškůj opět na svobodě a o místě jeho momentálního pobytu policie ani soudy nic nevědí. "Pan Vaškůj nebyl osobně přítomen jednání, byl pouze zastoupen advokátem. Nevíme, kde je," uvedl Hinger.

Rakušané ho pustili z vazby loni, protože uplynula půlroční lhůta, po kterou ho mohli držet za mřížemi. České úřady se to ale dozvěděly až skoro o dva měsíce později.

Radost z úspěchu je tak na české straně poloviční. Hrozí totiž, že policie bude muset opět odstartovat pátrací akci, která předcházela i loňskému Vaškůjovu zatčení. "Určitě zprávu o vydání vítáme," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. "Nechci ale předjímat, co bude teď," dodala opatrně.

Zvláštní přitom bylo, že i když po Vaškůjovi "pase" česká justice i policie už dlouho, žádní její zástupci u soudu nebyli. "K odvolacímu jednání nikoho vysílat nebudeme. Počkáme na rozhodnutí rakouského ministra spravedlnosti," nastínila Palečková v pondělí.

Rozhodnutí soudu musí potvrdit ministryně spravedlnosti

V konečné fázi totiž o vydání rozhodne rakouská ministryně spravedlnosti. Podle Hingera to nemusí být formální krok, ale v případě Vaškůje lze její souhlas očekávat. Laicky řečeno proto, že bude posuzovat, jestli je vše politicky v pořádku.

"Rakouský zákon zná dva stupně. Nejdříve musí soudy uznat vydání za legitimní, pak může pokyn k vydání vydat ministryně," řekl Hinger, podle něhož by tento verdikt mohl padnout už za několik dní.

Ve vídeňské soudní síni nebyl ale ani zástupce české policie. Není to v její kompetenci. A česká ambasáda ve Vídni by se do případu vložila zase jen tehdy, když by o to Vaškůj požádal. Což neudělal.

Teď může použít ještě jedno krajní řešení, aby celou situaci  zvrátil. Ale právního charakteru. "Mohl by se ještě obrátit na rakouský nejvyšší soud a namítat porušení svých základních práv. Takový postup by však byl velmi neobvyklý," naznačila Palečková.

Vaškůj chce možná získat azyl, zřejmě by mu to ale nepomohlo

Vaškůjův obhájce Michael Bartončík odmítá s médii dlouhodobě komunikovat. Před časem pouze uvedl, že se jeho klient zdržuje na území Rakouska, protože je s ním vedeno azylové řízení.

O  tom, jestli Vaškůj v Rakousku požádal o azyl, nemá česká strana žádné informace. Ale i kdyby to udělal, zřejmě by moc šancí na úspěch neměl. "Oba státy jsou v Evropské unii a v těchto věcech kooperují," připomněla Katharina Swoboda z rakouského ministerstva spravedlnosti.

Vaškůj, který si ve Vídni snažil před zadržením změnit podobu pomocí plastiky (více čtěte zde), byl v Česku odsouzen k 7,5 letům vězení za půlmiliardové podvody při obchodování s pohonnými hmotami. Trest mu hrozí i za to, že se měl pokusit uplatit Marcelu Urbanovou, jež byla klíčovou svědkyní v korupční aféře bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Kvůli těmto kauzám na něj byl v roce 2009 vydán zatykač. Nejprve národní, pak evropský, nakonec mezinárodní. Interpol byl ale úspěšný až loni na jaře, když Vaškůje zadržel ve Vídni. Podnikatel se předtím asi rok úspěšně skrýval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Chyběly jim peníze na opravu domku, tak rozjeli mezinárodní drogový obchod

Dvojice na Uherskohradišťsku vyráběla nebezpečné fénixovy slzy -  silný extrakt...

Velmi silný extrakt ze sušené marihuany, který znají uživatelé konopí pod názvem Fénixovy slzy, vyráběl...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

VIDEO: Studenti vozí otrokovické seniory na vzduch elektrickou rikšou

Otrokovická organizace Senior pořídila speciálně upravenou rikšu. Seniory na ní...

Otrokovickou cyklostezku podél Moravy brázdí neobyčejný dopravní prostředek. Připomíná bicykl, jen ve přední části má...

Najdete na iDNES.cz