Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právník vylákal z klientů čtvrt miliardy, čeká jej devítileté vězení

  11:49aktualizováno  13:55
Devítileté vězení čeká zlínského právníka Milana Holomka, který zpronevěřil čtvrt miliardy korun svým klientům. Jeho kolegyni Bronislavu Orbesovou naopak zlínský soud obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný.

Právník Milan Holomek u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Státní zástupce Leo Foltýn požadoval pro Holomka vězení na devět až deset let, pro Orbesovou pak dvouleté vězení s tříletým podmíněným odkladem (více zde).

Kauza Holomek

Holomek podle soudu spáchal podvod, když ze svých klientů vylákal 248 milionů korun. Kromě devítiletého pobytu ve věznici s ostrahou mu soud na deset let zakázal činnost. Má také všem poškozeným uhradit škodu.

„Rozsáhlé dokazování u všech skutků hodnověrně prokázalo, že obžalovaný z poškozených vylákal téměř 250 milionů korun a stále jim dluží přes 200 milionů. Jeho úmyslem bylo sebe obohatit a peníze nevrátit. Peníze použil na svou potřebu, poškozené uvedl v omyl,“ uvedla soudkyně Iveta Šperlichová.

Zproštění obžaloby u Orbesové zdůvodnila tím, že se nejednalo o trestný čin. Sice poskytla účet, na který lidé ukládali peníze pro Holomka, ale podle soudkyně je otázkou, jestli Orbesová věděla, od jakých osob peníze jsou, k čemu jsou určené a co s nimi chce Holomek dělat. Pokud by to věděla, mohlo by jít o spolupachatelství.

„Ale to prokázáno nebylo. Nevěděla to a nemohla to ani předjímat. V té době věděla jen to, že Holomek má obstavený účet kvůli exekuci, kterou na něj podala ona sama, protože jí dlužil peníze,“ poznamenala soudkyně.

Státnímu zástupci se nelíbí, že je Orbesová zproštěná obžaloby

Holomek ani Orbesová se vinní necítí, jejich právníci pro ně požadovali zproštění obžaloby.

Holomek se chce proti verdiktu krajského soudu odvolat, státní zástupce ještě odvolání zváží. Orbesová se vynesení rozsudku nezúčastnila.

„Proti rozsudku vůči Holomkovi nemám námitek, protože kopíruje obžalobu. U paní Orbesové je to diametrální rozpor, nesouhlasím s tím. V obou případech jsem si nechal lhůtu na odvolání,“ poznamenal žalobce Foltýn.

Známý zlínský právník tvrdí, že nikoho nepodvedl - nešlo podle něj o půjčky, ale byl to vzájemný obchod, o kterém prý i věřitelé věděli, že je rizikový.

Peníze údajně nechtěl používat pro vlastní potřebu, ale použil je na zakládání akciových společností a na developerský projekt s fotovoltaickými elektrárnami, který ale nevyšel.

„Přiznávám, že těm lidem dlužím, to jsem nikdy nezpochybňoval. Ale nevylákal jsem z nich peníze za účelem toho, že je nechci vrátit. V této situaci je rozsudek otázkou posouzení soudu. Přiznám se, že jsem si nepřipouštěl ani jednu variantu. Ale ano, mohl jsem očekávat i takový rozsudek,“ řekl Holomek po odchodu ze soudní síně.

Poškození věřitelé, kteří u soudu postupně vypovídali, tvrdili, že neví, kolik jednotek či desítek milionů přesně Holomkovi svěřili. Často se prý přitom jednalo o jejich celoživotní úspory (více zde).

„Alfou a omegou všeho bylo, že trestnou činnost páchal jako erudovaný právník. Vzbuzoval u lidí důvěru a to mu umožnilo vylákat takové množství peněz,“ doplnila zlínská soudkyně Šperlichová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Další z rubriky

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Najdete na iDNES.cz