Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věřící ve Zlínském kraji chtějí pomoci migrantům, nevědí ale jak

  15:47aktualizováno  15:47
Farnosti se připravují na přijetí uprchlíků, kteří v Česku získají azyl. Reagují tak na výzvu papeže Františka, jenž věřící na celém světě požádal o pomoc. Ve Zlínském kraji nyní shromažďují konkrétní nabídky od svých farníků.

Ivan Fišar je farářem zlínského kostela svatého Filipa a Jakuba. | foto: MAFRA

Mají ale jen málo informací, proto katoličtí faráři v kraji především hledají nejrůznější způsoby, jak vyhovět.

„Naše farnost má nabídku od některých obyvatel Fryštáku, kteří jsou ochotní cizince ubytovat. Pokud ji přijmeme, tak jen po dohodě s vedením města,“ uvedl František Bezděk, ředitel Domu Ignáce Stuchlého.

Toto zařízení provozují Salesiáni, kteří se věnují hlavně práci s dětmi a mládeží. „Pokud by šlo o rodiny, byli bychom okamžitě schopní zapojit děti do našich aktivit. Jednu až dvě rodiny by město velikosti Fryštáku mělo být schopné přijmout,“ doplnil Bezděk.

Přednost by dal lidem z oblastí zasažených válkou, nikoli ekonomickým migrantům.

Nápad je to tak čerstvý, že o něm ještě s radnicí nestačili jednat. Lidé ve Fryštáku už jsou ale rozdělení na dva tábory: zastánců a odpůrců. Starosta Lubomír Doležel nechtěl situaci komentovat, dokud nebude mít všechny informace.

Není jasné jakou pomoc nabízet, ani jestli ji někdo využije

Ve Velkých Karlovicích se zase nedávno šířila fáma, že zdejší farnost hodlá přijmout patnáct uprchlíků.

„Nevím, co tím kdo sledoval, ale jasně se ukázalo, že lidé v obci si nic takového nepřejí,“ popsal karlovický farář Rastislav Kršák.

Informace ani neměla reálný základ. Stálé ubytování ve své farnosti Kršák nabídnout nemůže, jedině turistická lůžka na krátkodobý pobyt.

„Výzva nejvyššího představitele církve je jedna věc, to, že ve farnosti nemáme pro něco takového podmínky, je věc druhá,“ dodal Kršák. Pochopení pro uprchlíky, kteří jsou v těžké životní situaci, ale má, sám prošel misií v Papui–Nové Guineji.

V tuto chvíli není ani jasné, jakou pomoc bude stát při začleňování cizinců potřebovat – a především, jestli ji bude potřebovat najít právě ve Zlínském kraji.

„V této první vlně nemají uprchlíci zájem ani o Česko, míří do Německa a Švédska. Až ve druhé vlně přijde na řadu Praha a teprve ve třetí Zlínský kraj,“ upozornil brněnský sociolog z Masarykovy univerzity Ivo Možný.

Faráři přesto evidují nabídky a nápady svých farníků. Sahají od materiální pomoci přes finanční až po samotné bydlení.

Vyčkává i Arcibiskupství, farnostem zatím neradí

„Do dvou týdnů vznikne webová stránka, na které se budou všechny možnosti scházet, aby byly přehledně na jednom místě. Pracuje na ní Charita,“ řekl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

„Objevují se různé nápady, lidé třeba upozorní na prázdný byt a farnost nyní řeší, jestli je schopná složit se na nájem,“ naznačil.

Farnostem arcibiskupství žádná oficiální doporučení nedalo. Čeká na požadavky státu nebo alespoň přibližné počty lidí, o které bude potřeba se postarat.

Stejně reagují farnosti ve velkých městech kraje. Uprchlíci by přitom nejspíš zamířili právě tam.

„Upřímně si nedovedu příliš představit, co máme nabídnout. Ubytování ve farnosti nemáme, ani zkušenosti s uprchlíky. Nevíme, co potřebují,“ uvažoval farář Ivan Fišar z římskokatolické farnosti svatého Filipa a Jakuba ve Zlíně.

Zatím nejkonkrétnější zůstává nabídka Diakonie Českobratrské církve evangelické, kterou učinila už před časem. V hotelu v Bystřici pod Hostýnem by dokázala azylanty ubytovat i zaměstnat. Jasné prohlášení vydala také potravinářská společnost Hamé, která nabízí pracovní místa pro techniky i v dělnických profesích.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz