Majitel fotbalového Zlína Zdeněk Červenka vlastní firmu Lukrom, zemědělci podle něj nyní zažívají velmi dobré období.

Majitel fotbalového Zlína Zdeněk Červenka vlastní firmu Lukrom, zemědělci podle něj nyní zažívají velmi dobré období. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Barum, Lukrom, Hamé i strojaři. Velkým firmám Zlínského kraje se daří

  • 2
Největším zaměstnavatelům ve Zlínském kraji se konečně dýchá lépe. Shodně hlásí růst tržeb i zisků, rozšiřování výroby nebo přibírání nových pracovníků. Například zemědělci jsou podle šéfa Lukromu v dosud nejlepší kondici.

Vypadá to, že krizové roky, kdy podniky strádaly, jsou snad definitivně pryč. Většině velkých firem ve Zlínském kraji loni rostly tržby i zisky a podobný trend očekávají v blízké budoucnosti. Některé dokonce rozšiřují výrobu a přibírají nové lidi.

Dobrý rok zažila například zlínská strojírenská společnost Tajmac-ZPS. Tržby jí sice zůstaly na úrovni jedné a čtvrt miliardy, nicméně zisk razantně vzrostl.

"Loni jsme zaznamenali čistý zisk 85,8 milionu korun, což je zhruba o sedmdesát procent více než v roce 2012," přiblížil finanční ředitel Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

"Důvodem je to, že jsme se soustředili na projekty s vyšší přidanou hodnotou, než že bychom investovali do zvýšení výrobní kapacity," upřesnil Kurinec.

Ekonomický vývoj si pochvaluje také konzervárna Hamé se sídlem v Kunovicích. Tržby jí minulý rok vzrostly o čtyři procenta na 5,1 miliardy korun.

"Podařilo se nám narůst v hospodářském výsledku a udržet tak ziskovost na stabilní úrovni," řekl mluvčí Petr Kopáček.

Firma šlapala především v zahraničí, zaměřila se více na trhy v afrických zemích a v Číně. "Tyto trhy nám pomohly vyrovnat mírný pokles tržeb v Česku," naznačil ředitel Hamé Martin Štrupl.

Červenka: Zemědělci už nemají důvod naříkat

Společnosti zaměřené na export mohou využívat oslabení koruny Českou obchodní bankou, která k tomuto kroku přistoupila v minulém roce. Zpočátku ho sice vnímaly kriticky, protože ho nečekaly a k rozvoji potřebují hlavně stabilitu. Teď už ale jsou pozitivnější.

"Oslabená koruna znesnadňuje dovoz, ale pomáhá vývozu a zvyšuje také tuzemské ceny. To je pro nás plus," uvedl majitel zlínského zemědělského koncernu Lukrom Zdeněk Červenka.

Poslední období si chválí. Skupině Lukrom totiž loni rostly tržby i zisk. Ten se dostal na číslo 170 milionů korun, což je o 25 milionů více než v roce 2012.

"Zemědělci už nemají důvod naříkat. Situace v tomto oboru je vůbec nejlepší, jaká kdy byla. Letošní rok zatím vypadá excelentně," prohlásil Červenka.

Dařilo se Fatře i Aircraft Industries

Jeho hodnocení ukazuje, že se v kraji daří velkým podnikům napříč odvětvími. Kladné hlasy jsou slyšet i z letecké společnosti Aircraft Industries z Kunovic či z plastikářské firmy Fatra z Napajedel.

"Rok 2013 byl o něco úspěšnější než ten předcházející," pochvaluje si ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

Podniku se zvedly tržby i počet dodaných letounů. Předloni jich bylo šest, minulý rok dvacet. "Je ale nutné dodat, že do roku 2013 spadla část nedokončené produkce z roku 2012," doplnila Plšková (více o Aircraft Industries čtěte zde).

Fatře zisk stoupl o 23 milionů na 125 milionů korun, tržby o pět procent na skoro tři miliardy.

"Navzdory špatné situaci ve stavebnictví jsme dosáhli pozitivních výsledků především díky zlepšenému prodeji v segmentu podlahových krytin a hydroizolačních fólií," nastínil ředitel Fatry Pavel Čechmánek.

Barum očekává dobrá čísla, zveřejní je ale až v létě

A tak by se dalo pokračovat. Pozitivní trend očekávají také v otrokovické pneumatikárně Continental Barum, která je s téměř čtyřmi tisíci pracovníky největším zaměstnavatelem v kraji.

Hospodářské výsledky ale zveřejní až v létě. Podobně jako některé další podniky, které MF DNES oslovila.

Trochu jinak si stojí valašskomeziříčská chemička Deza, které loni sice vzrostly tržby o deset procent, zisk jí však poklesl z 881 milionů na 601 milionů korun.

Důvodem byl zejména přetrvávající problém s odbytem černouhelné smoly, která je z hlediska množství nejvýznamnějším produktem firmy.

"Rok to však byl stabilizovaný, ceny surovin se nijak výrazně neměnily," uvedl mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer.

Platy stoupnou o několik procent

Dobrý vývoj ve většině podniků by mohl mít dopad i na jejich zaměstnance. Meziročně jim zřejmě opět porostou o několik procent platy, navíc někde rozšiřují výrobu a přibírají nové lidi.

Statistiky uvádějí, že už loni přibylo v průmyslových firmách 150 pracovníků.

"Některé společnosti kráčejí do budoucna, ale my běžíme," hlásil Miroslav Jakubec, ředitel výrobce stínící techniky Climax ze Vsetína.

Tržby firmě vyskočily o osm procent, nahoru šel i zisk. Hlavně díky exportu, a tedy oslabené koruně.

Climax tak mohl letos rozšířit výrobní kapacity. Ve zcela nových prostorách za 85 milionů korun začal vyrábět novinku na trhu se žaluziemi."Rozšíření výroby v divizi venkovních žaluzií je logickým krokem, tento segment zaznamenává vysoký meziroční nárůst," doplnil obchodní ředitel Climaxu David Žabčík.

A jaký je výhled do budoucna? Šéfové firem věří, že se bude solidní situace stabilizovat a snad také zlepšovat.

"Evidujeme velice dobrou poptávku, navíc uvádíme na trh nové produkty. Letos proto očekáváme růst tržeb o 5 až 10 procent," uzavřel Jan Kurinec z firmy Tajmac-ZPS.