Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké firmy ve Zlínském kraji šlapou. Chtějí přidat zaměstnancům

  10:00aktualizováno  10:00
Hospodaření firmy Tajmac-ZPS Zlín je poprvé od krize v plusu, Slovácké strojírny a Česká zbrojovka budou nabírat nové pracovníky, Lukrom zase uvažuje o vyplácení prémií. Velké firmy v kraji opět šlapou. Odborníci ale varují, některé obory musejí stále počítat s tím, že krize odezní pomalu.
Otrokovickému Barumu se už také daří lépe. (Ilustrační snímek)

Otrokovickému Barumu se už také daří lépe. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ještě před dvěma lety to s velkými společnostmi, které ve Zlínském kraji zaměstnávají tisíce lidí, nevypadalo vůbec dobře. Řada menších firem kvůli celosvětové krizi zkrachovala, jiné omezily výrobu a některé svým zaměstnancům rozdaly výpovědi. Teď se situace mění a ředitelé shodně oznamují: Daří se nám lépe. Příkladem je společnost Tajmac-ZPS Zlín. "Poprvé od krize firma dosáhla kladného výsledku hospodaření," upozornil generální ředitel Michele Tajariol.

Na firmu se totiž obrací více zákazníků a podnik uzavírá více kontraktů. A to i v zahraničí. Ke konci března se jejich tržby zvýšily oproti loňsku o 30 procent, tedy na půl miliardy korun. Dobré výsledky by měli ke konci roku pocítit i pracovníci firmy. "Pokud bude výsledek skutečně kladný, zaměstnanci dostanou odměnu v podobě 13. platu," slíbil finanční ředitel firmy Jan Kurinec.

Zbrojovka i strojírny naberou nové pracovníky

Podobná situace je i ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě. Tam budou dokonce nabírat nové pracovníky. "Plánujeme růst platu zaměstnanců i zvýšení jejich počtu," potvrdil finanční ředitel Vladislav Ondrůšek. Potřebovat budou hlavně výrobní dělníky. "Současný počet nám kvůli velkému množství zakázek už nestačí," doplnil Ondrůšek.

Uherskobrodská strojírenská firma překonala krizi před dvěma lety tím, že razantně snížila náklady a už předtím modernizovala svoje vybavení. "Mají nejmodernější technologie a obrovskou produktivitu práce. Díky tomu přežili," vysvětlil ředitel Krajské hospodářské komory ve Zlíně Miroslav Lukšík.

Nové pracovníky bude potřebovat i uherskobrodský výrobce zbraní. "Vzhledem k tomu, že budeme zvyšovat výrobu v letošním roce, předpokládáme, že přijmeme i další zaměstnance," řekl ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Spokojení jsou i ve Valašském Meziříčí. Výrobci solárních systému SCOTT Solar utržili v loňském roce přes 11 miliard korun, což je o 17 procent více než rok předtím.

Daří se i Lukromu, firmě, která zajišťuje zemědělcům komplexní služby. "Prodej zemědělských strojů a techniky je excelentní, je o ně obrovský zájem," pochvaluje si ředitel Zdeněk Červenka. Pokud bude vedení spokojené s hospodářským výsledkem, mohou se na finanční dárek před Vánocemi těšit i zaměstnanci této firmy.

Například stavebníci ale podle Lukšíka musejí i v následujících letech počítat s tím, že podnikání nebude tak jednoduché. "Je jisté, že krize ve stavebnictví bude trvat minimálně do roku 2013. To je pravidlem, že do tohoto odvětví přicházejí problémy s dvouletým odstupem po ekonomické krizi," vysvětlil Lukšík.

Autoři:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Najdete na iDNES.cz