Linka 158 není policejní ústřednou, zdůrazňuje její šéf

  8:20
Měsíčně přijímají kolem pěti tisíc hovorů, což znamená zhruba 170 denně. Jenže každý čtvrtý hovor nepatří mezi tísňová volání na linku 158, upozorňuje vedoucí tísňové linky ve Zlíně Michal Kabeš.

Na zlínské tísňové lince se střídá 37 policistů. „S ohledem na počet pracovníků a případů jsme dlouhodobě jedno z nejvíce vytížených středisek v Česku,“ upozornil Michal Kabeš, který u krajské policie ve Zlíně vede operační odbor. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Volající třeba chtějí přepojit na jiný policejní odbor, protože volání přes linku 158 je zdarma. My ale nejsme ústředna. Nebo chtějí řešit věci, které nevyžadují naši intervenci: třeba spor o majetek nebo pozemek, který trvá dva roky. Jsou i případy, kdy se někdo ozve, že v televizi dávají před 22. hodinou dětem nepřístupný program a ať s tím něco uděláme,“ říká Michal Kabeš, který u krajské policie ve Zlíně vede operační odbor a řídí operační středisko. U policie pracuje 24 let.

Zneužívají lidé tísňovou linku?
Ano, objevují se tzv. zlomyslná volání – někdo si potřebuje ulevit nebo zanadávat. Modelový příklad: člověk jde na pivo do hospody, večer se vrátí domů, kde je sám, a začne nás opakovaně volat. Mnozí ‚zneužívači‘ nám už jsou známí, v každém regionu podobné najdete. Přitom zabírají čas lidem, kteří volají ze skutečně závažného důvodu. Ročně oznámíme telekomunikačnímu úřadu jako přestupek průměrně 33 zlomyslných volání, hrozí za ně vysoké sankce.

Může se stát, že se vám někdo nedovolá?
Ne. Pokud jsou naši operátoři obsazení, hovor se přepojí na jiné pracovníky ve středisku. A když s někým jiným mluví i oni, dotyčný je spojen s operačním střediskem v jiném kraji. Případ tak přebírá třeba Brno, ale my díky sdíleným datům a propojenému systému vidíme, co se děje, a na dané místo pak posíláme naši hlídku.

Největším případem, který krajská policie řešila, byl masakr v Uherském Brodě v únoru 2015. Jak na něj vzpomínáte?
Máte pravdu, že Uherský Brod byl nejzávažnější, ale případy šíleného střelce jsme zažili i v Kunovicích či ve Zlíně, náročné byly a dodnes jsou muniční sklady ve Vlachovicích-Vrběticích... Události v Brodě už byly zhodnoceny, policie se z nich poučila. Za rok a půl přibyly nové technologie a ve Zlínském kraji vznikly prvosledové hlídky, které mají za sebou náročný výcvik a disponují špičkovou výzbrojí a výstrojí. Denně jezdí po celém kraji.

Tísňová linka ve Zlínském kraji

110 vteřin je průměrná délka jednoho telefonátu na tísňovou linku v kraji.

37 policistů slouží na lince 158 ve Zlíně, jde o jedno z nejvíce vytížených středisek.

5 let praxe musí podle zákona sloužit policista, aby mohl působit na tísňové lince.

Jaké jsou tedy nyní dojezdové časy policie v regionu?
Naším úkolem je přijet na místo do deseti minut, což se víceméně daří. Na mapě v operačním středisku vidíme, kde se prvosledové hlídky nacházejí, a společně s nimi jsou připravené také klasické hlídky.

Když v roce 2012 vypukla metanolová aféra, poznali jste to na volání na tísňovou linku? Přibylo třeba telefonátů, kdy lidé upozorňovali na nekvalitní alkohol, podezřelé prodejce či bolesti po vypití alkoholu?
Každá závažná kauza má za následek zvýšení počtu přijatých oznámení. Při metanolové aféře se jednalo zejména o podezření na prodej závadového alkoholu. Poslední takové volání jsme zaznamenali ještě loni na podzim, nepotvrdilo se však. Výbuch muničního skladu znamenal zvýšený počet oznámení při jakémkoli výstřelu myslivců v okolních revírech nebo ráně způsobené zábavnou pyrotechnickou. Po události v Uherském Brodě oznamovali lidé sebemenší podezření na zbraň ve veřejném prostoru, například v supermarketu byl podezřelý nakupující, který měl vyboulený oděv u pasu. Při kontrole hlídkou jsme zjistili, že má pod tričkem ledvinku s doklady. Počet přijatých oznámení na linku tísňového volání se ve dnech bezprostředně po tragické události zvýšil přibližně o padesát procent.

Zmínil jste muniční sklady ve Vrběticích, byl i tohle výjimečný zásah?
Ten případ rovněž začínal tady, organizovali jsme první policejní hlídky, které spolu s hasiči vyrazily na místo. Sám jsem si tehdy sedl za řídící pult během druhé evakuace obyvatel. To byla z psychologického hlediska nejnáročnější část. Tamějším lidem jsme po první evakuaci řekli, že už mají všechno za sebou, jenže pak se našel další granát ve střeše a museli jsme je evakuovat znovu. Bylo tam dost starších obyvatel, kteří to nesli těžce. Pamatuji si, jak jsem v roce 1997 sloužil v Otrokovicích během povodní, a vím, jak těžký zásah do života občanů je, když někdo musí opustit svůj dům. Tady to ale jinak nešlo.

Pro policisty na lince 158 musí být psychicky složité řešit denně tolik vypjatých situací...
Proto je výběr přísný a musí projít náročným a zátěžovým psychologickým vyšetřením. Navíc jde o první kontakt občana s policií a podle něj si často dělá obrázek o naší celkové práci. V Pardubicích máme speciální školu, která policisty připravuje. Ze zákona musí mít pět let praxe, já ale požaduji nejméně deset let. Je potřeba, aby situace, které řeší, znali ze svého působení v rámci služby a dovedli je vyhodnotit.

Řešíte i případy, kdy volající vyhrožují sebevraždou?
Ano. Nejen tady nám velmi pomáhá Národní informační systém IZS, který je ve zkušebním provozu a přináší větší integraci policie, hasičů a záchranky. Víme o sobě, a nemusíte tak třeba záchranáře navádět na místo zásahu. Sebevraždou se vždy zabýváme velmi vážně, zapojujeme vyjednavače a snažíme se daného člověka co nejrychleji lokalizovat. Přitom jsme schopní poznat, odkud volá. Pokud někdo tvrdí, že sedí na Pulčinských skalách a chce skočit, a my přitom na mapě vidíme, že volá z Horní Lidče, je reálné podezření, že to nemusí být pravda. Ale nejde něco vyloučit předem, postup je vždy stejný a případ se musí vyhodnotit na místě. Nelze nereagovat.

Podle čeho dokážete volajícího vystopovat, když někdy ani sám neví, kde se nachází?
Ve městě stačí uvést ulici a číslo popisné, na silnici zase, odkud a kam jel. Mobilní telefony můžeme lokalizovat podle buňky od operátora. Problém je, když se vybije a my máme hledat například dezorientovaného houbaře nebo někoho, kdo si zapomněl vzít do lesa léky. Jednou jsme takhle u Mladcové hledali ztraceného muže přes vrtulník. Když uslyšel jeho motor, zvednul mobil nad hlavu a pilot jej spatřil. Pak už stačilo navigovat na místo psovoda. Jindy zase starší ženu z Provodova bodnul sršeň, na nějž byla alergická. Byl to velmi krátký telefonát, ale kolega ji dokázal najít a dostal k ní hlídku, která pomohla na místě. Zachránil jí život.

A co veřejnost? Jsou lidé při telefonátech na linku 158 ochotní a vstřícní?
Je to individuální, ale obecně bohužel přibývá případů, kdy se nikdo nechce moc angažovat. Typický příklad: dozvíme se, že „v příkopě u silnice je auto“, a když se zeptáme, jestli v něm někdo je nebo není, dotyčný zareaguje, že neměl čas se podívat a jel dál. Někdo zase zavolá, že na ulici leží člověk, a na dotaz, zda dýchá, uslyšíme, že jen prošel kolem. Volající tím uleví svému svědomí, ale více by nám pomohlo, kdyby byl iniciativnější. Ano, na místo vyjede hlídka, jenže někdy hraje roli každá vteřina. A člověk na zemi nemusí být vždy nutně opilec.

Mění se hlášené události podle času nebo roční doby?
Ráno se nejvíce dozvídáme o vykradených obchodech nebo trafikách, lidé hlásí i vloupání do aut nebo ukradené vozy. Večer zase přibývá narušení veřejného pořádku či občanského soužití a případů domácího násilí. Je to logické, roli hraje alkohol, který většina lidí pije večer. V zimě řešíme kolem 4 500 telefonátů měsíčně, v létě je to až 6 500. Důvod je jasný, noční život v létě je delší a je více zábavy, s čímž souvisí i rizika.

Autor:
  • Nejčtenější

Při nehodě zemřel řidič osobního auta, srazil se s náklaďákem plným kamení

25. března 2024  14:33,  aktualizováno  26.3 8:35

Tragická nehoda nákladního a osobního auta uzavřela v pondělí dopoledne provoz na silnici mezi...

Tehdy a teď. Fotografie ukazují, jak se proměnila známá místa ve Zlíně

23. března 2024  13:57

Některá místa se příliš nezměnila, jiná dostala moderní tvář, další už neexistují. Muzeum ve Zlíně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za med bychom neměli chtít méně než 200 kč za kilo, říká včelař. A bojí se sršní

26. března 2024

Premium Díky nezvykle teplému únoru se příroda probudila o dost dříve, než bývá běžné. Rozkvetla řada...

Babiččiny zelové kraslice měl v pracovně i císař, říká krasličářka z Hradiště

22. března 2024  15:56

Nová techniku zdobení velikonočních vajíček se poprvé objevila před více než sto lety. Tehdy ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firma Cream už plánuje bytovky na Rybníkách, chce vybudovat novou čtvrť

25. března 2024  8:56

Zlínští zastupitelé v únoru rozhodli o změně územního plánu, podle které se může východní polovina...

Zlín porazil Litoměřice a vynutil si v semifinále první ligy sedmý zápas

28. března 2024  20:16

Zlínští hokejisté zvítězili v šestém utkání semifinále play off první ligy doma nad Litoměřicemi...

Připadá mi, že jsem v sále nejstarší, říká kapelník kultovní Mňágy a Žďorp Fiala

28. března 2024

Premium Před pár dny oslavil šedesátiny, plánuje se „dohrabat“ k dalším kulatinám a mezitím si dělá radost...

Vydří trojčata dovádějí v tropické hale zoo, úspěšný odchov se podařil potřetí

28. března 2024  12:56

Zlínská zoo představila vydří mláďata narozená koncem letošního ledna. Návštěvníci už je mohou...

Otrokovice si pořídí první radar, bude krotit rychlé řidiče v Kvítkovicích

28. března 2024  8:54

Mnoho řidičů, kteří jezdí přes otrokovickou část Kvítkovice, si nedělá hlavu s dodržováním...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...