Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápis nesmí být stres, školy chystají pohádky a balonky

  9:45aktualizováno  9:45
Aktovku, pouzdro, pastelky a pořadače na papírová písmenka budou letos nakupovat rodiče přibližně 5 900 dětí ve Zlínském kraji. Zhruba tolik jich má v září dorazit do prvních tříd základních škol. K zápisu, které v těchto dnech začínají, jich ale přijde sedm tisíc.

Ve Zlínském kraji začínají zápisy do základních škol. Přijde k nim 7 tisíc dětí. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozdíl mezi zápisem a nástupem do školy dělají děti s odkladem školní docházky, podle zkušeností se jejich počet tentokrát odhaduje na 1 100.

K zápisu jde letos i sedmiletý David. "Po prázdninách půjdu do školy. K narozeninám jsem dostal aktovku," chlubí se kluk a je znát, že se těší.

Zápis do 1. tříd

Zlín
18. ledna, 13 - 18 hodin
pouze ZŠ Kvítková 8:30 - 16:30 hodin

Kroměříž
5. a 6. února, 14 - 18 hodin

Vsetín
5. a 6. února, 10 - 12 a 14 - 16 hodin
pouze ZŠ Integra 4. února 9 - 12 a 13 - 16 hodin

Uherské Hradiště
7., 8. a 9. února, termíny i časy jsou u jednotlivých škol různé           

Valašské Meziříčí
1. února, 9 - 16 hodin

S sebou je nutné přinést rodný list dítěte a občanský průkaz rodiče.

Stěnu v pokojíčku má plnou obrázků a když recituje básničku, kterou se naučil speciálně k zápisu, nezapomíná ani na autora. "František Hrubín, Naše kočička," začíná se vší vážností budoucí školák.

Děti mají umět zavázat tkaničky

Zápis má o dítěti prozradit, jestli je na školu zralé, tedy dostatečně samostatné, fyzicky zdatné a rozumově vyspělé.

Dítě by mělo znát své jméno, případně i datum narození nebo adresu. Poznat rozdíly jako je větší a menší, počítat do deseti, rozeznat barvy a geometrické tvary.

"Důležité je třeba i to, aby si děti uměly zavázat tkaničky u bot. Na to rodiče v poslední době často zapomínají," říká zástupce ředitele uherskohradišťské základní školy UNESCO Ondřej Dostál.

Co má zápis zjistit, je přesně dané, jak ale bude vypadat a co při něm děti čeká, to už záleží na konkrétní škole.

"Je to poměrně zdlouhavá administrativní záležitost, takže máme připravený i dětský koutek, kde si mohou hrát nebo se dívat na pohádku, než to rodiče vyřeší," popisuje například ředitel zlínské základní školy Dřevnická Pavel Dvořák. Navíc od zápisu půjdou děti s ­balonkem.

Církevní škola ve Zlíně zase připravila pohádkové putování. "Děti budou procházet jednotlivé třídy a v nich plnit úkoly. Ale všechno se to bude točit kolem Šípkové Růženky," říká zástupce ředitele Martin Vávra.

Pohádka se jim osvědčila i v minulosti a protože je pokaždé jiná, mohou se na překvapení těšit i děti, které jdou k zápisu opakovaně, po odkladu školní docházky.

Takových bude letos ve Zlínském kraji přibližně tisícovka. Podruhé jde k zápisu i David. "Loni ještě špatně vyslovoval, téměř vůbec nechtěl kreslit a pozornost neudržel ani u hraček, které ho bavily," popsala Davidova maminka.

Během roku se synem absolvovala grafomotorický kurz v pedagogicko psychologické poradně a ani sykavky už mu nedělají potíže.

"Skvěle je připravili i ve školce. Povídají si o škole, byli se v ní podívat a předškoláci už o ničem jiném než o zápisu nemluví," pochválila chlapcova maminka. Dobrou spolupráci se školkami si pochvalují i ředitelé základních škol.

"Máme výborné zkušenosti. Učitelky ve školkách se zajímají, sledují, co dětem dělá potíže, a právě to pak procvičují. My zase předškoláky zveme třeba na slavnostní oběd, aby věděli, jak to ve škole vypadá," popsala ředitelka základní školy na Třídě Svobody ve zlínských Malenovicích Zdeňka Jančíková.

Škola nabízí už sedm let i třídy pro mimořádně nadané děti. Zápis v nich je ve stejném termínu, jako v běžných třídách, tedy v pátek 18. ledna.

"Děti pak ale procházejí ještě dalšími testy, některými opakovaně, takže to trvá prakticky až do srpna," upozornila Jančíková.

Zhruba stejně dlouho trvá i rozhodnutí o odkladu, které se už loni mírně zkomplikovalo. Zatímco dříve stačilo potvrzení z pedagogicko psychologické poradny, nyní je nutné ještě vyšetření dětského lékaře nebo klinického psychologa.

Navíc se pro děti, které zůstávají o rok déle ve školce, zavádí školné. Ve Zlíně jde měsíčně o tři až osm stovek. V menších městech se většinou pohybuje kolem 300 korun za dítě a měsíc. Běžně je přitom poslední ročník před nástupem do školy zdarma.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Najdete na iDNES.cz