Ve Zlínském kraji se šíří včelí mor. (Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se šíří včelí mor. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Včelí mor se šíří. Chovatelé vyhubili už desítky včelstev

  • 2
Zlínským krajem se šíří nebezpečná nákaza. Takzvaný mor včelího plodu prokázali krajští veterináři aktuálně na 19 místech regionu, což je nejvíce v republice. Chovatelé kvůli tomu museli vyhubit desítky včelstev. Další jsou v ohrožení.

Před lety to sám zažil. Kvůli moru včelího plodu musel dlouholetý chovatel Jan Bajza zničit všechna svá včelstva. „Měl jsem jich dohromady s dcerou asi devadesát. A všechny jsem musel spálit,“ připomněl. „Byla to katastrofa,“ posteskl si.

Ve stejné situaci se před několika dny a týdny ocitli další včelaři po téměř celém Zlínském kraji. Laboratoř totiž nebezpečnou nákazu moru včelího plodu potvrdila aktuálně na devatenácti místech. A mapa České republiky s ohnisky nákazy jasně dokazuje nepříjemný fakt. Zlínský kraj je teď zasažený vůbec nejvíc.

„Každý jen doufá, že nebude dalším původcem nákazy,“ svěřil se Radim Kašpárek z včelařského svazu ve Fryštáku.

Krajská veterinární správa už od doby, kdy se letos v regionu objevila nákaza poprvé, našla ohnisek asi padesát. „Některá už jsme zlikvidovali, jiná zase přibývají,“ vysvětlil Petr Jínek. Zatím poslední nalezená ohniska zveřejnili před pár dny.

Včelí mor se nedá léčit

Pro chovatele je mor noční můrou. Napadá zavíčkovaný včelí plod, nedá se a ani nesmí nijak léčit, do čtyř pěti let znamená naprosté uhynutí včelstva.

Je odolný a snadno se šíří. Třeba infikovanou potravou, zalétlými včelami, nakaženými plásty i včelařským náčiním.

Proto na něj existuje v podstatě jediná účinná ochrana. A tou je likvidace včelstva, veškerých pomůcek, nářadí i speciálního obleku včelaře. „Je to sice razantní a smutné řešení, ale jediné možné,“ konstatoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Zdroj nákazy se v posledních týdnech prokázal v Míkovicích, ve Slavičíně, Lukově, Provodově, Vsetíně, Veletinách, Loučce nebo Nedachlebicích. Z kraje tak postupně mizí desítky až stovky včelstev. Třeba v okolí Lidečka jich museli v minulosti utratit 200. „Postupně je ale zase obnovujeme,“ ujistil Bajza.

Mimořádná veterinární opatření teď platí téměř pro celý kraj. Od včelařů, u kterých nákazu potvrdil laboratorní rozbor, se totiž mor může rozšířit. Odborníci proto potřebují zkontrolovat všechna včelstva v okruhu minimálně pěti kilometrů od ohniska.

Nařízení tak platí pro chovatele na Zlínsku, Vsetínsku, Uherskohradišťsku i Kroměřížsku. Pro včelaře to znamená, že musí dodat vzorky takzvané včelí měli ke kontrole, nesmí úly nikam přemísťovat, ve větší míře musí hlídat čistotu úlů, rukavic i dalších pomůcek, které k chovu používají, častěji včely kontrolovat a pečlivěji je pozorovat.

A med mohou prodávat do obchodních sítí jen v případě negativního bakteriologického vyšetření. Známým a sousedům ale bez omezení. „Mor totiž neublíží dospělé včele, natož člověku,“ vysvětlil už dříve včelař Jan Švancer z Napajedel.

Jestli se šíření podaří konečně zastavit, nikdo netuší. Odborníci jsou spíše skeptičtí. V kraji totiž existuje několik míst, kde se mor objevuje opakovaně. „Riziko výskytu nákazy je tam pak vyšší,“ naznačil Jan Tyl z Výzkumného ústavu včelařského v Libčicích nad Vltavou.

„Do jaké míry se nemoc rozšíří, pak záleží na pečlivosti včelařů a následně na důslednosti a ostražitosti veterinární správy,“ dodal.

Za porušení nařízení hrozí v případě fyzické osoby až padesátitisícová pokuta. V případě podnikatele až dva miliony.