Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v kraji pracují pořád víc, jejich platy však rostou pomaleji

  17:27aktualizováno  17:27
Pokud ve Zlínském kraji firmy zaměstnancům přidávají, bývá to jen o několik procent. Pracovní nároky přitom rostou rychleji. I to se dá vyčíst z průzkumu společnosti Master Card, který má MF DNES k dispozici.

Firmy ve Zlínském kraji berou i neziskové zakázky, aby udržely zaměstnanost. (Ilustrační snímek) | foto: Alena Řezníčková

Konkrétně jde o to, že v oblasti hrubého domácího produktu na obyvatele, jehož významnou součástí je produktivita práce, si kraj za posledních deset let polepšil o čtyři příčky.

S částkou 309 386 korun za rok je sedmý, což ukazuje na to, že zdejší společnosti šlapou. Lidé, kteří v nich pracují, si ovšem nemohou mnout ruce nad výplatnicemi.

Ve mzdách se kraj propadl o tři místa a je předposlední. Lidé nemají ani 21 000 korun hrubého. Takový výkyv je v Česku ojedinělý.

Nízká mzda při snesitelné nezaměstnanosti není tak zlá

Zlínskému kraji se v prvním desetiletí nového milénia ekonomicky dařilo. Potíž je, že úměrně tomu nerostly platy, což je však i daň za stabilitu. Tak se dá shrnout názor ekonoma a člena NERV Petra Zahradníka. "Nelze mít úplně všechno," říká Zahradník.

Takže výrazný růst HDP a jen mírné zvyšování mezd není problém?Když pomineme Prahu a Brno, tak v oblastech s větší koncentrací průmyslu jsou vyšší platy, ale i vyšší nezaměstnanost. Vezměte si třeba Ostravsko nebo Ústecko. Nízká mzda při snesitelné nezaměstnanosti není až tak zlá.

Lidem to ale na náladě nepřidá.
Vysoké mzdy i hrubý domácí produkt by kraj mohl mít, pokud by v něm působilo více firem jako Barum, který má silný dopad na regionální ekonomiku. Základnu tady tvoří malé a střední podniky, které sice nedávají lidem nejvyšší platy, poskytují jim však jistotu.

Takže se nedá říct, že podniky na zaměstnancích šetří?
Svým způsobem to tak lze říct. Otázka ale je, zda firmy šetří na úkor toho, že masivně investují do toho, aby byla práce i za 10 či 15 let. Není to pro lidi sice příjemné, ale jde o jejich budoucnost. Pokud podniky šetří z jiných důvodů, tak to pozitivní není. Vývoj hrubého domácího produktu a platů má však být v rozumné závislosti. Jedno nemá příliš předbíhat druhé.

Platí, že si kraj po ekonomické stránce vede dobře?
To platilo především mezi lety 2003 až 2009. Navzdory krizi byl trend příznivý. Pak se začala situace zhoršovat, byť ne dramaticky. Vývoj nehodnotím negativně. Růst kraje byl za posledních deset let regionálně druhý nejvyšší.

"Zvyšuje se produktivita práce, což je dáno tím, že ve Zlínském kraji působí relativně úspěšné firmy. Ty ale dbají na nákladové položky, a tudíž brzdí růst mezd. Což jim zase umožňuje přežít," vysvětlil ekonom a šéf Liberálního institutu v Praze Miroslav Ševčík.

Sama skutečnost, že podniky produkují více, tedy ještě nemusí znamenat, že se jim daří lépe.

Firmy berou neziskové zakázky

"Snaží se udržet zaměstnanost i za cenu toho, že vytvářejí minimální zisk, někdy nemají dokonce žádný," podotkl předseda Sdružení podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař.

Třeba stavební společnosti jsou v době, kdy je obor v útlumu, nuceny bojovat i o zakázky, na nichž nemají šanci vydělat.

"Kdybych bral jen ziskové zakázky, tak žádné nemám," řekl majitel zlínské firmy Pozimos Jiří Havlík. Výrobním podnikům zase schází dlouhodobější jistota: výhled, že budou mít odbyt i za půl roku nebo za rok.

"Nejsme schopni v nejbližším období přesně odhadnout, jaká bude situace na trhu," potvrdil Libor Láznička, ředitel pneumatikárny Continental Barum, kde berou lidé nadprůměrné mzdy: hodně přes 30 tisíc korun.

Za stávající ekonomické situace by platy mohly stoupat v případě, že by výrazně ubylo lidí bez práce a zvláště odborných kapacit by byl nedostatek.

Nezaměstnanost však závratně neklesá. Pozitivní však je, že ani neroste, což je dáno rozumným chováním firem.

"Nenabízejí nejvyšší mzdy, ale jistotu," zdůraznil ekonom a člen NERV Petr Zahradník. "Nelze mít všechno."

Zlepšení by mohlo nastat tehdy, pokud by přišli noví velcí výrobci nebo kdyby se zaplnila průmyslová zóna v Holešově. To však zatím není v dohledu.

Autor:


Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Za podvody s petrolejem v kauze podnikatele Vaškůje soud opět snížil tresty

Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v...

Dalšího zmírnění trestu se u Krajského soudu ve Zlíně dočkali lidé obžalovaní z daňových úniků při obchodech s leteckým...

Do voleb ve Zlíně jde také rektor, podpoří hnutí podnikatele Vančury

Rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha.

Do podzimních komunálních voleb ve Zlíně půjde také rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha, který bude dvojkou...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz